Gdzie się podziali tamci piłkarze? – europrojekt Rosja 2008


2 czerwca 2016 Gdzie się podziali tamci piłkarze? – europrojekt Rosja 2008
Ochevidets.ru

Co robiliście w czerwcu osiem lat temu? Ganialiście po trzepakach, cieszyliście się zdaną maturą czy zacieraliście na myśl o lecie i upragnionym urlopie w pracy? To w sumie nieistotne. Wszyscy, niezależnie od wieku, czekali na austriacko-szwajcarskie mistrzostwa Europy. To właśnie na nich Sborna doszła do półfinału i pokazała, że w piłce wszystko jest możliwe.


Udostępnij na Udostępnij na

Młody Andriej Arszawin podbił serca fanów piłki na całym świecie i załatwił sobie transfer do Arsenalu, 22-letni Igor Akinfiejew został przyrównany do tej samej klasy bramkarzy co Gianluigi Buffon, a Roman Pawluczenko udowadniał, że jego forma to nie przypadek. Osiem lat temu byliśmy świadkami gry fenomenalnej kadry Rosji, złożonej z młodych i pełnych zapału zawodników. Czas w kraju carów płynie jednak nieco inaczej niż w innych częściach świata i aż siedmiu z nich zobaczymy także we Francji. Przypomnijmy tamtą historyczną ekipę i sprawdźmy, ilu piłkarzy z tamtego składu zobaczymy na zbliżającym się Euro 2016.

 Skład: Rosja 2008

Trener: Guus Hiddink

 

Bramkarze:

Igor Akinfiejew (5 meczów)

kk
(fot. Zastavki.com)

Co tu dużo pisać. Bramkarz CSKA to wciąż nr 1 w oczach rosyjskich kibiców i selekcjonera kadry Rosji, Leonida Słuckiego. W internecie czy w prasie trwają jedynie rozprawy na temat tego, kto zostanie golkiperem nr 2 (kandydatami do tego miana jest Jurij Łodygin i naturalizowany Guilherme Marinato). Dla klubu z Moskwy rozegrał już 340 meczów i jego licznik długo się jeszcze nie zatrzyma. Z takiego bramkarza Rosja ma prawo być dumna.

Wiaczesław Małafiejew (nie zagrał)

Legendarny bramkarz Zenitu w tym roku oficjalnie zakończył swoją długą karierę. Dla klubu z Petersburga rozegrał 442 mecze przez 17 lat. To godne podziwu, prawda? Z rosyjską drużyną zdobył m.in. cztery mistrzostwa kraju i Puchar UEFA. Obecnie jest także poważnym biznesmenem i studentem prawa. Jego kancelaria, która już powstała, ma za zadanie pomagać piłkarzom w sporach ze związkiem czy klubami. Ponoć korzystał z niej już sam Andriej Arszawin.

Władymir Gabułow (nie zagrał)

fot. it.wikipedia.org
(fot. It.wikipedia.org)

Osetyńczyk zaliczył swój debiut w kadrze 22 sierpnia 2007 roku w meczu z… Polską. Powołany na Euro, jednak wspaniała dyspozycja Akinfiejewa sprawiła, że był jedynie rezerwowym. Co się z nim dzieje teraz? W minionym sezonie grał w Dynamo Moskwa, które, jak wiemy, spadło z ligi. Gabułow zdecydował się odejść z klubu, gdyż nie doszedł do porozumienia z zarządem (nic dziwnego, bo panuje tam niesamowity bałagan).

Obrona:

Aleksiej Bieriezucki (nie zagrał), Wasilij Bieriezucki (2 mecze) i trzeci bliźniak – Siergiej Ignaszewicz (4 mecze)

(fot. Aif.ru)

Można nie oglądać meczów reprezentacji Rosji, jednak w ciemno można strzelać, że w obronie zagra… Siergiej Ignaszewicz. Tak samo jak i bracia Berezuccy, którzy jednak na Euro nie byli najważniejszymi zawodnikami Hiddinka. Wszyscy trzej nadal grają w CSKA pod wodzą Leonida Słuckiego i mają wiele do udowodnienia. Rosja nie może pochwalić się zbyt wieloma obrońcami, którzy zasługują na powołanie do kadry. Musiano nawet naturalizować Romana Neustandtera z Schalke 04 (w pierwszym sparingu przed Euro 2016 zmienił on W. Bieriezuckiego).

Aleksandr Aniukow (5 meczów)

(fot. Futbolhd.ru)

Ostatnio mówiło się o nim w kontekście jego nowej, reprezentacyjnej roli. Jakiej? Aniukow został ambasadorem miasta Samara w kontekście zbliżających się mistrzostw świata w Rosji. Zawodnik w tamtych właśnie okolicach się urodził i tam zdobywał pierwsze piłkarskie szlify. – Nie przypuszczałem, że moje rodzinne miasto będzie gościć tak wielką imprezę. Pamiętam, jak grałem tam na boiskach obok szkoły – powiedział po oficjalnej prezentacji. Co jednak dzieje się w typowo piłkarskim życiu Aniukowa? Otóż wciąż jest on zawodnikiem Zenitu. Mogliście zobaczyć go m.in. w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów.

Pomoc:

Siergiej Siemak (5 meczów)

fot. rfpl.org
(fot. Rfpl.org)

Podczas mistrzostw w Austrii i Szwajcarii reprezentował barwy Rubinu Kazań, jednak karierę zakończył w Zenicie i nie opuścił klubu z Petersburga. Od tego czasu, ten ojciec sześciorga dzieci, rozwija swoją karierę trenerską i zbiera doświadczenie u boku najlepszych trenerów: Spallettiego, Andre Villasa-Boasa, Fabio Capello i obecnie Leonida Słuckiego. Był nawet jednym z kandydatów do zastąpienia popularnego Portugalczyka, jednakże Aleksiej Miller postawił na doświadczonego Mirceę Lucescu (nawiasem mówiąc, Siemak będzie również jego asystentem). Czy ma on ambicję poprowadzić klub samodzielnie? – Za rok uzyskam licencję. Wtedy zobaczymy. Jeśli jednak otrzymam jakieś propozycje, z chęcią spróbuję się w roli głównego trenera – powiedział w wywiadzie dla portalu R-sport.

Konstantin Żyrianow (5 meczów, 1 gol)

fot. sport-express.ru
(fot. Sport-express.ru)

Jego występ na mistrzostwach Europy 2008 był bardzo udany. Pomocnik strzelił gola w meczu z Grecją. Znalazł się także w jedenastce turnieju. Oczywiście on również jest jednym z członków historycznej ekipy klubu z Petersburga, która wzniosła Puchar UEFA. Co robi teraz? W minionym sezonie był zawodnikiem Zenitu… ale drugiej drużyny, która gra w naszym odpowiedniku 1. ligi. 38-latek zdobył dla klubu dwa gole w 34 meczach. Warto dodać, że jest tam grającym trenerem.

Dmitrij Torbiński (3 mecze, 1 gol)

bn
(fot. Zastavki.com)

Obecnie zawodnik FK Krasnodar. Oczywiście i on grał w pamiętnym meczu z Holandią na Euro (od 61. minuty) i był jednym z bohaterów tego spotkania, gdyż strzelił jedną z trzech bramek dla Sbornej. Ten wszechstronny piłkarz (może grać np. w środku pola albo, jak ostatnio w klubie, na lewej obronie) pojedzie również na tegoroczne Euro. Został dowołany przesz Słuckiego po tym, gdy okazało się, że na mistrzostwa nie pojedzie Ałan Dżagojew.

Władymir Bystrow  (2 mecze)

fot. livesport.ru
(fot. Livesport.ru)

Dla Zenitu rozegrał 86 meczów, jednak obecnie jest zawodnikiem FK Krasnodar. W tym sezonie rozegrał 13 ligowych spotkań. Podczas pamiętnego Euro zagrał w dwóch meczach fazy grupowej. – Obecny skład Rosji jest w stanie powtórzyć, a nawet przewyższyć nasze wyniki z 2008 roku. Ale na razie poczekajmy na Euro. Nie ma sensu zgadywać, jak potoczą się te występy. Nie jestem jasnowidzem. Podczas mistrzostw Europy będę na wakacjach. Mam zamiar łowić ryby, nie sądzę więc, bym miał oglądać dużą liczbę meczów. Ale naszą drużynę na pewno będę oglądał – powiedział dla portalu Sports.ru. Plotki mówią, że w kolejnym sezonie zasili skład Kajratu Ałmaty.

Jurij Żyrkow (5 meczów)

fot.zastavki.com
(fot. Zastavki.com)

Rosjanin podczas mistrzostw Europy był głównym zawodnikiem kadry Hiddinka oraz graczem stołecznego CSKA (rozegrał dla „Koni” 139 meczów). Rok po Euro został zawodnikiem londyńskiej Chelsea, jednak nie może zaliczyć tego epizodu w karierze za udanych. W jego CV dopisana została gra w Anży Machaczkale i Dynamo Moskwa. Podczas tegorocznego zimowego okienka Andre Villas-Boas postanowił zakontraktować zawodnika na dwa lata. – W nowej drużynie zawsze trzeba udowadniać swoją wartość na nowo – tak o sobie mówił Jurij dla klubowych mediów Zenitu. To nawet mu się udało, więc… dlaczego Leonid Słucki nie powołał go do tegorocznej kadry? Sprawa jest prosta. Obaj panowie popadli w dość poważny konflikt tuż po towarzyskim meczu z Francją.

Roman Szyrokow (1 mecz)

Roman Szyrokow (fot. Youtube.com)
Roman Szyrokow (fot. Youtube.com)

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych piłkarzy w historii reprezentacji Rosji. W tym sezonie zamienił Spartak na CSKA, co oczywiście nie przeszło bez echa z uwagi na nienawiść obu klubów. Podczas Euro 2008 był za to zawodnikiem… Zenitu. Romek lubi skakać z kwiatka na kwiatek, ale ma kupę szczęścia. W tym sezonie nie grał, jednakże i tak znalazło się dla niego miejsce na mistrzostwa Europy we Francji – Szyrokow jest gotowy do gry – tak powiedział o nim dawny kolega z drużyny, a teraz trener, Siergiej Siemak. Co prawda po założeniu rodziny przystopował z wizytami w pubach, ale jego cięty język nadal pozostał. W swojej karierze wyzywał kibiców, lekceważąco mówił o innych zawodnikach czy drużynach. Ot, cały Roman. Warto dodać, że mimo nieregularnej gry nadal jest kapitanem Sbornej.

Napastnicy

Roman Pawliuczenko (5 meczów, 3 gole)

io
(fot. Mondedufoot.fr)

Obecnie zawodnik Kubania Krasnodar. Członek rosyjskiego „Klubu 100”. To właśnie on stworzył duet doskonały podczas austriacko-szwajcarskich finałów z Andrijem Arszawinem. Pawluczenko tuż po Euro został kupiony przez londyński Tottenham za 14 milionów funtów. Tam też rozegrał 78 meczów i strzelił 21 goli. Mimo że nadal kontynuuje swoją karierę, często angażuje się politycznie (jest członkiem partii „Jedna Rosja” związanej z Władymirem Putinem. Mówi się, że opuszczał nawet treningi „Kogutów”, by być na wewnętrznych spotkaniach). Wiele wskazuje też na to, że latem zmieni klub – Kubań Krasnodar zakończył ligę na miejscu premiowanym do fazy play-off, którą przegrał z syberyjskim Tomem Tomsk.

Andriej Arszawin (3 mecze, 2 gole)

Andriej Arszawin (fot. Theplace2.ru)
Andriej Arszawin (fot. Theplace2.ru)

„Kanonierzy” będą opowiadać wnukom o tym, jak Arszawin strzelił Liverpoolowi cztery gole. To właśnie do Arsenalu Rosjanin udał się po udanych mistrzostwach Europy w 2008 roku. Nie podbił jednak angielskich boisk tak, jak wszyscy się tego spodziewali. W dodatku jego życie prywatne także nie było usłane różami – w mediach było głośno o jego rozwodzie z żoną Julią, obrzucaniu się wzajemnie błotem i walką o alimenty. Wszyscy dobrze wiemy, że podobne sytuacje odbijają się na formie zawodnika. Na dodatek Andriej… nieco zapomniał o tym, że bycie „fit” sprzyja formie. Następnym przystankiem w jego karierze był powrót do Zenitu i zdobycie, już za kadencji AVB, mistrzostwa Rosji. Grał jednak wtedy „ogony” i to na dodatek bardzo rzadko. Cóż… znalazł zatrudnienie w Kubaniu Krasnodar, ale i tam nie wypaliło. Co dzieje się z nim teraz? Mimo że zapowiadało się, że zakończy karierę, otrzymał zatrudnienie w kazachskim Kajracie Ałmaty. Tam radzi sobie całkiem przyzwoicie, ale czy tak miała kończyć się sportowa droga małego mistrza? Nazwanie go niespełnioną gwiazdą na pewno nie będzie przesadą.

https://youtu.be/t1KBDCgxZi4

Pozostali zawodnicy

Dmitrij Syczow (3 mecze, obecnie bez klubu)

Roman Adamow (1 mecz, koniec kariery)

Oleg Iwanow (nie grał, obecnie powołany do kadry na Euro 2016)

Denis Kołodin (4 mecze, gra w kazachskim Ałtaju Semej)

Iwan Sajenko (4 mecze, koniec kariery)

Igor Siemszow (5 meczów, obecnie jest ekspertem w rosyjskiej telewizji sportowej – Match TV)

Dinijar Bilaletdinow (5 meczów, gra w Rubinie Kazań)

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze