Revierderby hitem 13. kolejki Bundesligi


Zapowiedź meczu Borussii Dortmund z Schalke 04

25 listopada 2017 Revierderby hitem 13. kolejki Bundesligi
Dortmund fans celebrate prior to the Champions League semifinal first leg soccer match between Borussia Dortmund and Real Madrid in Dortmund, Germany, Wednesday, April 24, 2013. (AP Photo/Martin Meissner)

151. Revierderby pomiędzy Borussią Dortmund a Schalke 04. Zdecydowanie waga superciężka spośród wszystkich niemieckich derbów. Spotykają się drużyny będące w skrajnie różnych sytuacjach. BVB w kryzysie, natomiast Schalke na fali wznoszącej. Nie można być sympatykiem Bundesligi i o 15:30 w sobotę nie przenieść się na Signal Iduna Park.


Udostępnij na Udostępnij na

W takich meczach rodzą się bohaterowie

Słowa Jürgena Kloppa są aktualne jak nigdy. Borussia jest w niesamowitym kryzysie. Peter Bosz miota się i nie potrafi znaleźć odpowiedniego remedium. Sprawy nie ułatwia ogromna presja, a także doniesienia prasowe, jakoby od derbowego spotkania zależeć miała jego posada. Swoje robią też kontuzje m.in. Piszczka i inne problemy pozaboiskowe z zachowaniem Aubameyanga na czele. Zaledwie jedna wygrana w ośmiu ostatnich spotkaniach i to pucharowa z trzecioligowym Magdeburgiem. W lidze trzy porażki z rzędu, na własnym stadionie bez zwycięstwa od pięciu meczów. Liczby zdecydowanie stoją przeciwko BVB. Ale z drugiej strony wygrana w tak prestiżowym spotkaniu może dać zawodnikom gospodarzy drugie życie i motywacyjnego kopa na następne tygodnie, a przede wszystkim grudniowy pucharowy mecz z Bayernem. Kolejna porażka? No cóż, wiele się nie zmieni…

Schalke cały czas tendencja wzrostowa. Tedesco odnalazł się w klubie znakomicie, choć cały czas tonuje nastroje. Może i Schalke nie gra specjalnie efektownie, ale młody trener perfekcyjnie potrafi dopasować taktykę do rywala i efekty są takie, a nie inne. „Königsblauen” są niepokonani od siedmiu spotkań i wykorzystując potknięcia rywali, nieoczekiwanie wskoczyli za plecy Bayernu. Ostatni raz z BVB wygrali w 2014 roku, od tej pory zanotowali dwie porażki i trzy remisy. Jeśli chodzi o zwycięstwo w Dortmundzie, trzeba cofnąć się aż do 2012 roku. Dawno już gracze Schalke nie podchodzili do wyjazdowych Revierderby z tak wielką wiarą i przekonaniem w zwycięstwo. Jak nie teraz, przy tak ogromnych kłopotach rywala, to kiedy?

Watzke jasno powiedział: – Oczekuję od drużyny determinacji, zaangażowania i pasji. Kibice mogą wybaczyć im wszystko, porażkę z Bayernem, katastrofę w Lidze Mistrzów, ale odpuszczenie choć przez chwilę derbów z Schalke nigdy.

Dość asekuracyjnie wypowiada się Clemens Tönnies: – Jeśli pokażemy odpowiednią mentalność, mamy spore szanse. W Dortmundzie można przegrać, ale nie trzeba. Co ciekawe, jeśli zdąży na mecz z USA, to zamierza go oglądać pośród kibiców, zresztą nie po raz pierwszy. – Nieprawdopodobnie mi się podoba stanie razem z innymi kibicami, wspólne śpiewanie i świętowanie. Z reguły jest ze mną syn, więc mamy sporo zabawy. Kiełbaska, piwo i zdjęcia.

Skupiając się tylko na rozgrywkach Bundesligi, będzie to 91. spotkanie między tymi zespołami. Bilans bardzo wyrównany – 32 zwycięstwa BVB, 28 remisów i 30 zwycięstw Schalke. W Dortmundzie ligową potyczkę Schalke wygrało tylko 11 razy, BVB triumfowało 20 razy, a 14 razy obie drużyny dzieliły się punktami.

Sędzią będzie Deniz Aytekin. Oczekiwania wobec niego są podzielone :)

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Możesz zalogować się swoim kontem FB, Twitter lub pisać jako gość.

Najnowsze