Wiemy już, jakie reprezentacje i w jakich dniach rozegrają swoje mecze w Gdańsku. Między innymi zagra tam obecny mistrz świata i Europy – Hiszpania. Oprócz niej na PGE Arenie o awans do fazy pucharowej będą walczyć reprezentacje Włoch, Chorwacji i Irlandii. Jak przygotowane jest miasto na przyjęcie tych czterech zespołów przepełnionych światowymi gwiazdami?
Obrońcy tytułu w Gdańsku
Po losowaniu w Kijowie wiemy, jakie reprezentacje zagoszczą w Gdańsku. Zacznijmy od obrońcy tytułu – Hiszpanii. Reprezentacja ta stworzona jest z samych piłkarskich gwiazd, grających na co dzień w większości w Realu Madryt i Barcelonie. Trener „La Roja” – Vicente del Bosque – ma naprawdę duży wybór, a możemy być pewni, że do Gdańska przyjadą najlepsi piłkarze tego kraju. Hiszpanie są podwójnie zmotywowani, ponieważ mają okazję pierwszy raz w historii wygrać mistrzostwa Europy dwa razy z rzędu. Bez wątpienia w tym największym nadmorskim mieście zobaczymy kawał dobrego futbolu. Najciekawiej zapowiada się spotkanie Hiszpanii z Włochami. Włosi to z kolei mistrzowie świata z 2006 roku. Na ostatnim mundialu zagrali bardzo słabo, więc będą mieli dobrą okazję do zrehabilitowania się. Poza tymi dwiema znakomitościami są jeszcze reprezentacje Chorwacji i Irlandii, które pokazały dobry futbol w eliminacjach do Euro 2012. Na PGE Arenie, poza fazą grupową, zostanie rozegrany jeszcze jeden mecz. Mianowicie chodzi o ćwierćfinał. Zmierzą się w nim 22 czerwca zwycięzca grupy B (Holandia, Dania, Niemcy lub Portugalia) z drugim zespołem grupy A (Polska, Grecja Rosja lub Czechy). Rewanż remisowego meczu towarzyskiego Polski z Niemcami może więc stać się faktem.
Pociągiem na stadion

Dzięki porozumieniu PKP Polskich Linii Kolejowych z miastem Gdańsk na PGE Arenie będzie można dojechać pociągiem. Najpierw trzeba jednak stworzyć ku temu odpowiednie warunki. W grę wchodzi remont linii kolejowych, które niegdyś służyły Szybkiej Kolei Miejskiej. Są tory, więc potrzebny jest także peron. Ma on powstać blisko PGE Areny. Kibice, którzy w kilka minut dojadą do niej z centrum, mają też mieć zapewnione wygodne i komfortowe przejście z peronu na stadion. Koszt nowoczesnego przystanku początkowo miał wynieść milion złotych, ale okazało się, że cena wzrosła do dwóch milionów.
– Jesteśmy nieco zaskoczeni taką sumą, na szczęście wielomilionowe oszczędności osiągane w przetargach przy innych miejskich inwestycjach pozwolą bez problemu uzupełnić tę kwotę – powiedział zastępca prezydenta Gdańska, Andrzej Bojanowski.
Konkurs „Znajdź kropki” rozstrzygnięty
W ostatnim raporcie z Gdańska pisaliśmy o konkursie „Znajdź kropki”. W październiku w tym mieście można było zauważyć zielono-pomarańczowe kropki w różnych miejscach. Na osoby, które do 27 października wysłały na odpowiedni adres miejsca wszystkich kropek, czekały nagrody. Zwycięzca zdobył album ze zdjęciami z prac przy budowie PGE Areny oraz gadżety miast gospodarzy Euro 2012. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 2 listopada, a szczęśliwcem, który okazał się najlepszym poszukiwaczem kropek, okazał się Krzysztof z Poznania.
Przygotował: Filip Jastrzębski
Euro winduje ceny w hotelach
10 czerwca, czyli w dniu pierwszego meczu Euro 2012 w Gdańsku, cena noclegu w hotelach i mieszkaniach do wynajęcia w Trójmieście będzie kilkukrotnie wyższa niż zazwyczaj. Za wynajęcie na dobę apartamentu w gdyńskim Sea Towers trzeba będzie zapłacić kosmiczne 11,6 tys. złotych. Jednak, aby w czerwcu znaleźć w Trójmieście wolne miejsce w hotelach, trzeba będzie się sporo natrudzić – większość z nich już teraz jest w całości zarezerwowana. Tak jest na przykład z pięciogwiazdkowym Hilton Gdańsk, który zaklepali sobie działacze i tzw. rodzina UEFA. Ich potrzeby to ponad 3 tys. pokoi. W 22-pokojowym hotelu Kobza Hause wolnych jest jeszcze tylko pięć pokoi. Na co dzień za wynajem jednego z nich zapłacilibyśmy nieco ponad 300 złotych, ale w czerwcu spędzona w nim doba będzie warta co najmniej 4750 złotych. Swoje pokoje na kwoty od 3 do 4,5 tys. złotych wyceniły takie hotele, jak: Holland House Residence, Hotelu Parnas, Dom Schumanów czy Dom Muzyka. Dla porównania, w tym ostatnim kilka dni po Euro to samo pomieszczenie będzie dostępne za jedyne 299 złotych. Konkurencyjnymi cenami zawsze mogą się pochwalić pola namiotowe, które jednak także poszły za ciosem i podwyższyły stawki. Na polu namiotowym przy ul. Starogardzkiej ma stanąć około 300 namiotów, będą też prysznice i toalety. Za dwuosobowy namiot wyposażony w śpiwory i materace trzeba zapłacić 225 złotych za dobę. Dla porównania, ustawienie sześcioosobowego namiotu na polu campingowym w Sopocie to koszt… 8 złotych za noc.
PGE Arena Gdańsk – Najlepszy Projekt Sportowo-Turystyczny w Polsce!
Na początku grudnia rozstrzygnięto V edycję konkursu „INNOWATOR” organizowanego przez Central European Quality Institude (CEQI) i Centrum im. Adama Smitha. Doceniony został stadion w Gdańsku, który wygrał w kategorii Najlepszy Projekt Samorządowy i uhonorowano go tytułem „Najlepszego Projektu Sportowo-Turystycznego” w Polsce. Do udziału w konkursie gdańska PGE Arena zgłoszona została przez miasto Gdańsk. Kryteria, jakimi kierowali się pomysłodawcy konkursu, wybierając laureatów, to: innowacyjność, kreatywność, przedsiębiorczość i użyteczność. Za każde kryterium można było otrzymać od 0 do 5 punktów, a ich łączna suma decydowała o zajętym miejscu i ewentualnej nagrodzie. Jak się okazało, PGE Arena została oceniona najwyżej, dzięki czemu zdobyła prestiżowy tytuł. Wśród Najlepszych Projektów Samorządowych o nagrodę ścigały się ze sobą również projekty infrastrukturalne, kulturalne, promocyjne i urbanistyczno-rewitalizacyjne. Kapituła konkursu doceniła też pracę Spółki BIEG 2012, która prowadziła budowę stadionu w Gdańsku, i podziękowała zarządowi oraz pracownikom Spółki za blisko trzyletni trud związany z prowadzeniem projektu.
Przygotował: Mateusz Marchewka