Przegląd CLJ – co słychać na młodzieżowych boiskach?


W decydującą fazę wkraczają również rozgrywki młodzieżowe

10 maja 2024 Przegląd CLJ – co słychać na młodzieżowych boiskach?
https://www.pzpn.pl

Sezon powoli dobiega końca, czas finałowych rozstrzygnięć nastał również w futbolu młodzieżowym. Co słychać w Centralnej Lidze Juniorów? Kto zdominował rozgrywki w poszczególnych kategoriach wiekowych? Zaglądamy w tabele i analizujemy sytuację przed zakończeniem fazy zasadniczej CLJ.


Udostępnij na Udostępnij na

Centralna Liga Juniorów U-19

Na cztery kolejki przed końcem sezonu Centralnej Ligi Juniorów do lat 19 ligowej tabeli przewodzi Legia Warszawa. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że rozgrywki w niniejszej kategorii nie są podzielone na grupy. Tym samym krajowa elita składa się z 16 drużyn, z kolei właściwy sezon oparty jest na klasycznym systemie z podziałem na rundę jesienną oraz wiosenną. 

„Wojskowi” legitymują się dorobkiem 52 zgromadzonych punktów, przy czym ich przewaga nad drugim w zestawieniu Lechem wynosi obecnie zaledwie jedno „oczko”. W czołówce tabeli lokują się również, choć z bardziej pokaźną stratą, młodzieżowe zespoły Zagłębia Lubin, Warty Poznań oraz Górnika Zabrze.  

Wicelider z Poznania jest jednocześnie zeszłorocznym triumfatorem całych rozgrywek. Skład podium uzupełnili z kolei wspomniany Górnik oraz Rakowa Częstochowa. Legia ulokowała się wówczas na 8. miejscu, tuż przed lokalną rywalką, ekipą MKS-u Polonii Warszawa.  

Skład strefy spadkowej (degradacja dosięga cztery zespoły) uzupełniają zaś: Korona Kielce, Wisła Kraków oraz Widzew Łódź i Sandecja Nowy Sącz, których to los jest już zasadniczo przesądzony. Przewietrzone rozgrywki uzupełnią z kolei zwycięzcy poszczególnych grup Ligi Makroregionalnej (na ten moment: Escola Varsovia, Lechia Gdańsk, Śląsk Wrocław i Stal Rzeszów).  

Klasyfikacji strzelców CLJ przewodzi obecnie Filip Tonder, przywdziewający barwy Warty Poznań. 19-letni napastnik odnotował w tym sezonie Centralnej Ligi Juniorów 21 trafień, co nie przeszło zresztą niezauważone w szeregach „Zielonych”. Tonder otrzymał w marcu szansę debiutu na ekstraklasowych boiskach, meldując się na murawie w końcówce derbów Poznania. 

Centralna Liga Juniorów U-17

W kategorii wiekowej do lat 17 liga podzielona jest na dwie grupy pod kątem geograficznym: zachodnią i wschodnią. Ponownie, tak jak w przypadku opisanej odpowiedniczki, w skład pojedynczej grupy wchodzi 16 zespołów. Zwycięzca premiowany jest grą w finale, wicelider – meczem o 3. miejsce. Strefa spadkowa obejmuje cztery najniżej sklasyfikowane drużyny (w każdej z grup). 

Do końca sezonu zasadniczego pozostały już jedynie trzy kolejki ligowe. Na czele grupy zachodniej plasuje się dziś młodzieżowa drużyna Śląska Wrocław. Identycznym dorobkiem punktowym (61) legitymuje się jednak Górnik Zabrze. Ferowanie ostatecznych wyroków byłoby zatem nieco przedwczesne.  

Nieco klarowniej przedstawia się zestawienie na wschodzie – przewodząca tabeli Legia dysponuje już pięciopunktową zaliczką nad drugim SMS-em Łódź. W walce o medal pozostaje jeszcze jednak MKS Polonia Warszawa, z dwoma „oczkami” straty do łodzian.  

Jeśli zaś chodzi o klasyfikację strzelców, na zachodzie przewodzi jej Karol Cywiński (Zagłębie Lubin; 26 bramek). Niewiele mniejszym dorobkiem pochwalić może się również Dominik Skiba (Górnik Zabrze; 25 trafień). W przypadku grupy wschodniej liderem pozostaje Dawid Kaczor (Cracovia, 24 gole). 

Centralna Liga Juniorów do lat 17 padła przed rokiem łupem Górnika Zabrze, który to zniwelował w Urszulinie stratę po pierwszym meczu przeciwko Legii (rozgrywano dwumecz). Po brąz sięgnęła z kolei młodzież Zagłębia Lubin – „Miedziowi” ograli w finale białostocką Jagiellonię.  

Centralna Liga Juniorów U-15

Na deser najmłodsza pod kątem wiekowym kategoria CLJ. Pod lupę bierzemy rozgrywki do lat 15, podzielone obecnie na cztery grupy. Nie jest to jednak jedyna zmiana, albowiem pojedyncza grupa składa się w tym przypadku z ośmiu drużyn. Wymusza to jednocześnie rozbicie rozgrywek na osobne podsezony. Mamy zatem do czynienia z osobną tabelą za rundę jesienną oraz wiosenną. 

Po dziesięciu rozegranych kolejkach i na cztery do zakończenia fazy zasadniczej CLJ U-15 bezkompromisowym liderem grupy A pozostaje Legia Warszawa. Grupie B przewodzi z kolei Lech Poznań (identycznym dorobkiem legitymuje się także Warta). Rozgrywki w grupie C przebiegają pod dyktando młodzieżowej drużyny Śląska Wrocław, a grupie D – Stali Rzeszów. 

Zwycięzcy każdej z poszczególnych grup staną do walki o triumf w całej kategorii wiekowej. Tak jak w poprzednich latach pary półfinałowe utworzą liderzy grup A i B oraz C i D. Rok temu rozgrywki padły łupem Śląska Wrocław, z kolei dwa lata temu – Lecha Poznań. 

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze