Gwiazdy Centralnej Ligi Juniorów


Kto z CLJ zostanie przyszłym piłkarzem ekstraklasy?

3 maja 2020 Gwiazdy Centralnej Ligi Juniorów
https://www.pzpn.pl

Na razie świat futbolu został zatrzymany z powodu pandemii koronawirusa. Brak emocji związanych z oglądaniem futbolu na kanapie może jeszcze długo potrwać. Uznałem, że nadszedł odpowiedni czas na poszukanie gwiazd CLJ, które w przyszłości mogą zadebiutować w ekstraklasie.


Udostępnij na Udostępnij na

Po 17 kolejkach Centralnej Ligi Juniorów na pozycji lidera znajduje się Górnik Zabrze. A zaraz za ekipą ze Śląska na podium plasują się Legia Warszawa oraz Zagłębie Lubin. W strefie spadkowej znajdują się Escola Warszawa, Wisła Kraków, Gwarek Zabrze i Hutnik Kraków. W środku tabeli trwa zacięta rywalizacja o wyższe pozycje w lidze. Na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy zostaną wznowione rozgrywki. Kto z zawodników CLJ może zagrać w przyszłości w ekstraklasie?

Gwiazdy CLJ

Centralna Liga Juniorów wspomaga młodych i ambitnych zawodników w rozwoju piłkarskim. Daje możliwość gry z najlepszymi piłkarzami. Jednakże nie jest tym samym co dorosła ekstraklasa. Przez co wielu z tych, którzy reprezentowali barwy różnych zespołów w CLJ, nie utrzymało się na dłużej w danym klubie z ekstraklasy. Ten tekst jest poświęcony przyszłym zawodnikom ekstraklasy. A dokładniej tym graczom z zespołów młodzieżowych, którzy w przyszłości mają szansę zaistnieć w pierwszej drużynie. Sezon co prawda jest sparaliżowany z powodu koronawirusa, jednak nie oznacza to, że nie można wytypować przyszłych piłkarzy ekstraklasy z Centralnej Ligi Juniorów.

Niewątpliwie dużą szansę na grę w drużynie seniorów ma Kacper Głowienkowski. 18-letni napastnik Śląska Wrocław jest kluczową postacią swojej ekipy. Kacper ma na koncie aż 19 bramek oraz dwie asysty. Oznacza to, że jest obecnie liderem klasyfikacji strzelców. Głowienkowski rozpoczął sezon niesamowicie, gdy już w pierwszym meczu przeciwko Wiśle Kraków U-19 ustrzelił hat-tricka. W następnych trzech spotkaniach zanotował aż osiem bramek. Następnie 18-letni snajper miał miesięczną przerwę od strzelania goli. Można było się spodziewać, że ta przerwa potrwa dłużej, jednak Kacper ponownie zaczął trafiać do siatki w spotkaniu z Escolą U-19. Dzięki temu jest obecnie królem strzelców z 19 bramkami na koncie.

Inną gwiazdą CLJ jest zawodnik UKS SMS Łódź – Robert Prochownik. 17-letni środkowy pomocnik zanotował 11 bramek oraz jedną asystę. W pierwszych czterech spotkaniach w CLJ (Escola, Pogoń, Legia, Jagiellonia) Robert zanotował cztery porażki, jednak strzelił też jednego gola. Później Prochownik zaczął coraz lepiej grać dla swojego zespołu, gdyż w siedmiu kolejnych meczach zanotował dziewięć bramek. Jest to bardzo dobry wynik. Takich piłkarzy jest jeszcze więcej.

 Przyszli piłkarze ekstraklasy?

Kolejnym młodzieżowcem, który ma spore szanse, by przejść do drużyny seniorów, jest Kacper Sezonienko. 17-letni napastnik Lechii Gdańsk ma na swoim koncie dziesięć bramek oraz cztery asysty. W pierwszym meczu rozpoczynającym rozgrywki Centralnej Ligi Juniorów z Jagiellonią Białystok Kacper poniósł porażkę. Jednakże w następnym ligowym starciu było znacznie lepiej. Sezonienko strzelił pięć goli w zremisowanym 6:6 meczu ze Śląskiem Wrocław U-19. Możliwe, że w następnym sezonie zobaczymy Kacpra w seniorskiej drużynie Lechii Gdańsk.

Szansę na przejście na wyższy poziom piłki nożnej ma również zawodnik Lecha Poznań U-19 – Adrian Ratajczyk. Jest to kolejny młody piłkarz, który ma szansę na grę w ekstraklasie. W szczególności że „Kolejorz” jest znany z tego, że daje szansę gry wychowankom klubu. Adrian strzelił 11 bramek w 17 spotkaniach. Sezon rozpoczął od strzelenia dwóch goli już w pierwszym meczu z Gwarkiem Zabrze U-19. A w następnych dwóch spotkaniach zdobył trzy bramki. O tym, czy Adrian dołączy do pierwszej drużyny Lecha Poznań, przekonamy się w następnych sezonach.

Wśród piłkarzy CLJ dużą szansę na grę w pierwszej drużynie ma także gracz Górnika Zabrze – Kamil Łukoszek. 18-letni napastnik ma na swoim koncie dziesięć bramek oraz jedną asystę. Kamil rozegrał ponad 1000 minut w Centralnej Lidze Juniorów. Inną gwiazdą CLJ, która wyróżnia się jest Szymon Włodarczyk. Zawodnik Legii Warszawa rozegrał 13 spotkań w CLJ, w których strzelił dziewięć bramek. Ponadto Szymon zagrał 20 minut w Pucharze Polski w spotkaniu z Odrą Opole. Wydaje się, że młody napastnik ma spore szanse, by w przyszłym sezonie dołączyć pierwszej drużyny Legii Warszawa. Głównie ze względu na to, że Szymon miał możliwość rywalizacji z pierwszoligową drużyną.

Kandydaci na ekstraklasę

Obecnie piłka jest sparaliżowana przez koronawirusa. Jednakże, to nie oznacza, że nie można sprawdzić, kto z zawodników z CLJ wyróżnia się na tle rówieśników. Niewątpliwie można znaleźć jeszcze kilka ciekawych nazwisk, które w przyszłości mogą stanowić o sile drużyny w ekstraklasie, a wyczekuje ona nowych gwiazd. Jedną z nich w Centralnej Lidze Juniorów jest Kacper Zając. Zawodnik Zagłębia Lubin strzelił osiem goli oraz zanotował dwie asysty w 17 spotkaniach. Środkowy pomocnik jest jedną z kluczowych postaci swojej ekipy. Wspomniane liczby pokazują nam, że młodzi piłkarze mają szansę uzyskać powołanie do pierwszej drużyny. Jednakże, nie zawsze zdarzają  się takie sytuacje. Dużo zależy od trenera, który decyduje o tym kto z zawodników powinien reprezentować pierwszą drużynę.

Inną gwiazdą CLJ, która w przyszłości może zadebiutować w ekstraklasie, jest Kacper Grzebieluch. Napastnik Cracovii zanotował osiem goli w 16 spotkaniach. W pierwszych dwóch meczach Kacper nie grał w pierwszym składzie. Sytuacja zmieniła się w trzecim spotkaniu, w którym jego zespół uległ Górnikowi Zabrze. Swoją pierwszą bramkę napastnik strzelił w starciu z Escolą, w którym rozegrał 68 minut. Po tym meczu Kacper rozgrywał zazwyczaj pełne 90 minut na boisku. W następnych sezonach przekonamy się, który piłkarz z CLJ zadebiutuje w ekstraklasie. Być może, będzie to jeden z wymienionych zawodników.

Czas i wiara w młodych piłkarzy są potrzebne, żeby ich rozwój zaowocował sukcesami. Niewątpliwie szanse na sukces są coraz wyższe, kiedy zawodnik wyróżnia się na tle rówieśników. Im więcej grasz tym, zdobywasz większe doświadczenie oraz ogranie. Gra w CLJ  daje duże możliwości i perspektywy. Możliwe, że wymienieni piłkarze w przyszłości będą grać pierwsze skrzypce w swoich zespołach.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze