Drugi dzień fazy pucharowej nie przyniósł zbyt wielu emocji w regulaminowym czasie gry. Nie przyniósł ich także w dogrywce. Dopiero rzuty karne wynagrodziły kibicom oczekiwanie na wielkie emocje. W pierwszym konkursie „jedenastek” wygrała sensacyjnie Rosja. W drugim Chorwaci okazali się lepsi od Duńczyków.
1. Auty groźniejsze od rożnych
W meczu Chorwacji z Danią czekaliśmy na geniusz Luki Modricia lub Christiana Eriksena. To miało być ozdobą meczu i zapaść w pamięć kibiców. Nie to jednak zapamiętano, ale… wyrzuty z autów. Gdy do ich wykonywania podchodził Jonas Knudsen, to strach przechodził przez szeregi chorwackich piłkarzy. Dzięki temu stałemu fragmentowi gry Dania otworzyła wynik spotkania. Inne auty w wykonaniu zawodnika Ipswich sprawiały sporo problemów Chorwatom.
https://twitter.com/karolzuradzki/status/1013513150484926464
2. Najszybszy gol Danii, najszybsze 1:1
Jak już jesteśmy przy Duńczykach, to warto zaznaczyć, że gol zdobyty przeciwko Chorwacji był najszybciej strzeloną bramką w historii występów Danii na mundialach. Jego zdobywcą był Mathias Jorgensen, który pobił wyczyn Martina Jorgensena z mistrzostw świata w 1998 roku.
Don't you just love how football does weird things sometimes.
Well, Mathias Jorgensen is the new holder of #DEN's quickest #WorldCup goal. The previous holder: Martin Jorgensen (vs #BRA in 98)!
2018 team-mate Nicolai is the only other Jorgensen to appear for them, too!#CRODEN pic.twitter.com/o4u1lC8eMO
— FIFA World Cup (@FIFAWorldCup) July 1, 2018
Szybko do wyrównania doprowadził Mario Mandzukić. Pewnie część kibiców oglądających ten mecz jeszcze nie zdołała się dobrze rozsiąść przed telewizorem, a już padły dwie bramki. W ciągu pierwszych czterech minut mieliśmy wynik 1:1. Coś takiego zdarzało się już w przeszłości mistrzostw świata, ale ten remis z wczoraj był najszybszy.
However, with Mario Mandzukic's effort hitting the back of the net on 3:37, it does beat that game as the fastest occasion both teams have ever scored in at a #WorldCup 👏#CRODEN pic.twitter.com/IyK8dKVEzF
— FIFA World Cup (@FIFAWorldCup) July 1, 2018
3. Rekordowe karne
Podczas konkursu rzutów karnych pomiędzy Chorwacją a Danią bramkarzowi tych pierwszych udało się przejść do historii. Danijel Subasić obronił aż trzy „jedenastki” wykonywane przez Duńczyków. Tylko jeszcze jeden bramkarz dokonał takiego wyczynu, a miał on miejsce w 2006 roku. To Ricardo, który pomógł wygrać Portugalii z Anglią.
Only one keeper has saved 3 penalties in a shoot-out before Danijel Subasic
It happened exactly on this day in 2006 – approximately 12 years & 3 hours ago, when Ricardo helped #POR knock out #ENG
With Schmeichel also saving 3 today, 1 July is clearly a day for keepers!#CRODEN pic.twitter.com/sAVJewO2yP
— FIFA World Cup (@FIFAWorldCup) July 1, 2018
4. Dumny ojciec
Mimo porażki w 1/8 finału kibice Danii mogą mieć najmniej pretensji do swojego bramkarza. Kasper Schmeichel wybronił w dogrywce rzut karny egzekwowany przez Lukę Modricia. Potem w konkursie „jedenastek” wybronił dwa strzały Chorwatów. Z trybun obserwował go ojciec Peter, który mimo porażki może być dumny z postawy swojego syna.
W półfinale Euro 1992 Peter Schmeichel obronił w serii rzutów karnych strzał Marco van Bastena i dał Danii awans do finału. Dziś tak cieszy się z interwencji syna. pic.twitter.com/oV0h1qnIgW
— Adam Sławiński (@AdamSlawinski) July 1, 2018
5. Klątwa gospodarza
Hiszpanie podczas swoich gier na mundialach niemiło wspominają gry z gospodarzami. W nich zawsze przegrywali! Podczas starcia z Rosją miało być inaczej, a „La Furia Roja” myślała o grze w ćwierćfinale. Niestety skończyło się podobnie jak w 2002 roku. Wtedy to zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego trafili na Koreę Południową, z którą przegrali… po serii rzutów karnych.
Key stats:
👉 #RUS are only the second team to concede two own goals at a #WorldCup (after Bulgaria in 1966)
👉 #ESP have never beaten a host team at World Cup (playing Italy x2 in 1938, #BRA in 1950 and #KOR in 2002)#ESPRUS pic.twitter.com/AE9QwzTpLs
— FIFA World Cup (@FIFAWorldCup) July 1, 2018
6. Pożegnanie Iniesty
Porażka Hiszpanii oznacza, że nie zobaczymy już nigdy więcej Andresa Iniesty w czerwonej koszulce reprezentacji. 34-latek przed turniejem poinformował, że to jego ostatni turniej z kadrą narodową. Swoje słowa potwierdził po zakończonym meczu z Rosją. Teraz były pomocnik Barcelony uda się do Japonii, gdzie będzie kontynuował piłkarską karierę w Vissel Kobe. W tej drużynie od zeszłego roku występuje Lukas Podolski.
Thank you for everything, Andres 😢
You will always have Soccer City 🇿🇦#ESPRUS pic.twitter.com/Jub0taB61X
— FIFA World Cup (@FIFAWorldCup) July 1, 2018
7. Kolejny samobój i siatkówka
W meczu Hiszpanii z Rosją wynik spotkania otworzyło trafienie samobójcze Siergieja Ignaszewicza, który stał się najstarszym w historii strzelcem gola do własnej bramki. Piłka odbiła się od pięty stopera gospodarzy i zaskoczyła Igora Akinfiejewa. Gol kuriozum. Na szczęście dla doświadczonego Rosjanina większą głupotą popisał się Gerard Pique, który ręką zrobił siatkarski blok i podarował karnego rywalom.
https://twitter.com/J_Krecidlo/status/1013425992814252032
https://twitter.com/kingmaar/status/1013426724309266432
No naturalnie ułożona ręka to na pewno nie była❗ Gerard Pique 🙈🙈🙈
Druga połowa meczu 🇪🇸 #ESPRUS 🇷🇺 o ćwierćfinał #Mundial18 w TVP 2, TVP Sport, TVP 4K oraz aplikacji mobilnej i na naszej stronie ➡ https://t.co/oZOkWMXuSI pic.twitter.com/6P7CgX3Xid
— TVP SPORT (@sport_tvppl) July 1, 2018
8. Poznaliśmy drugą parę ćwierćfinałową
Dzisiejsze zwycięstwo Rosji i Chorwacji sprawiło, że poznaliśmy drugą parę ćwierćfinałową. Obie ekipy spotkają się w Soczi 7 lipca o 20:00. Dzień wcześniej o 16:00 w Niżnym Nowogrodzie zagra Francja z Urugwajem.
Half way there…
Two quarter-finals decided, two to go, with this confirmed tonight 👇
Sat 7 July, 21:00
Russia vs Croatia 🇷🇺🇭🇷
Sochi#RUSCRO pic.twitter.com/EQz4X33hu2— FIFA World Cup (@FIFAWorldCup) July 1, 2018
9. Wieści przed Brazylia – Meksyk
Dzisiaj zobaczymy kolejne spotkania 1/8 finału mistrzostw świata w Rosji. O 16:00 zagrają Brazylia z Meksykiem. Wiemy już, że w tym spotkaniu nie wystąpi Marcelo. Lewy obrońca Realu w ostatnim spotkaniu fazy grupowej z Serbią doznał kontuzji i przedwcześnie opuścił boisko. Uraz okazał się na tyle poważny, że nie zobaczymy zawodnika dzisiaj w szeregach „Canarinhos”.
https://twitter.com/eltraductor90/status/1013506165416841216
Mamy też dobre wieści. W Samarze, gdzie zagrają ze sobą obie reprezentacje, na pewno będzie głośno. Kibice obu ekip już się hucznie zameldowali na miejscu przeznaczenia.
Remontada Meksykanów i Brazylijczyków w kwestii nocnego kibicowania w Samarze:)#BRAMEX #WorldCup pic.twitter.com/SG8Y2SlV79
— Darek Dobek (@darekdobek) July 1, 2018
10. Wieści przed Belgia – Japonia
O 20:00 w Rostowie zagrają Belgowie z Japończykami. Dla tej areny będzie to ostatni mecz mistrzostw świata. W wyjściowym składzie Belgii pojawi się Romelu Lukaku. Mający drobne problemy zdrowotne napastnik Manchesteru United jest już w pełni sił.
⚽️ Focus & smiles. The story of our last training before #JPN 😊😄#REDTOGETHER #WorldCup
🔜 #BELJPN pic.twitter.com/V07dMYOqrV— Belgian Red Devils (@BelRedDevils) July 1, 2018
Pamiętamy dobrze, w jakich okolicznościach Japonia awansowała do 1/8 finału. Los FIFA zadrwiła sobie trochę z jedynego przedstawiciela strefy azjatyckiej w najlepszej szesnastce mundialu. Na to spotkanie jako sędziego wyznaczono Malanga Diedhiou, który jest z… Senegalu.
Referee designations FWC 2018 Match 54: #BEL🆚#JPN (02 July):
(Round of 16)Referee: Malang DIEDHIOU (SEN)
ASR 1: Djibril CAMARA (SEN)
ASR 2: El Hadji SAMBA (SEN)
4th Off. Pa.Bakary GASSAMA (GAM)
Res.Ass. J.C. BIRUMUSHAHU (BDI)@FIFAWorldCup pic.twitter.com/Yf3PChOC2A— FIFA Media (@fifamedia) June 30, 2018