Polonia Warszawa z nowoczesnym kompleksem sportowym


Rozpędu nabiera budowa nowego ośrodka „Czarnych Koszul”. Opowiada o nim wiceprezydent miasta stołecznego Warszawa Renata Kaznowska

20 stycznia 2023 Polonia Warszawa z nowoczesnym kompleksem sportowym
JSK Architekci/materiały prasowe

Polonia Warszawa doczeka się w końcu nowego stadionu. Kompleks „Konwiktorska 6” powstanie w miejscu starego obiektu i składał się będzie ze stadionu piłkarskiego, hali sportowej, centrum wsparcia sportu, a także basenu. Zrewitalizowany zostanie cały plac, który będzie miejscem aktywizacji nie tylko sportowców, lecz także wszystkich mieszkańców. O wszystkim opowiedziała nam pani wiceprezydent miasta stołecznego Warszawa, Renata Kaznowska.


Udostępnij na Udostępnij na

Polonia powoli wstaje z kolan, klub z prezesem Nitot rozwija się harmonijne i stawia kolejne kroki w przód. Zespół dobrze radzi sobie w rozgrywkach eWinner 2. Ligi, a wraz z nadejściem 2023 roku przyszła także wyczekiwana przez sympatyków „Czarnych Koszul” informacja na temat budowy nowego kompleksu sportowego i infrastruktury godnej nowoczesnego miasta, jakim jest stolica. Warszawa uczyniła kolejny ruch w przód, władze zatwierdziły właśnie projekt ośrodka i wszystko zmierza we właściwym dla zainteresowanych stron kierunku.

Polonia to klub z olbrzymią, liczącą już ponad 100 lat tradycją. Klub, który miał swoje wspaniałe dni i lata na kartach historii, ale miał też czas fazy spadkowej i z niej właśnie się podnosi. Jest w tej chwili w drugiej lidze i jak zapewnia prezes, pan Nitot, chciałby wrócić do ekstraklasy do 2027 roku. To jest taka nasza dżentelmeńska umowa: my budujemy ośrodek „Konwiktorska 6”, a klub w tym czasie sportową potęgę i wraca na szczyt – mówi prezydent Renata Kaznowska.

Nowy ośrodek odzwierciedleniem potrzeb

Plany zakładają budowę sporego kompleksu wraz ze stadionem i halą sportową. Obiekt piłkarski posiadał będzie 16 tysięcy miejsc i wydaje się, że idealnie wpisze się w potrzeby Polonii, która jak zakłada właściciel klubu i liczą kibice, szybko wróci w szeregi ekstraklasy i odzyska już w pełni dawny blask.

Bardzo się cieszę i jestem wdzięczny wszystkim kolegom po szalu, którzy zaangażowani są w ten projekt, naprawdę kawał świetnej roboty. Nie da się ukryć, że nowy ośrodek dałby ogromne możliwości klubowi, ale także mam nadzieję wszystkim mieszkańcom Warszawy. Szczególnie hala sportowa wydaje się obiektem pierwszej potrzeby, mając na uwadze, jak mało takich miejsc w naszym mieście spełnia warunki licencyjne rozgrywania meczów na najwyższych poziomach ligowych. Bardzo dobrze też, że budowa jest zaplanowana w taki sposób, dzięki któremu będzie można nieprzerwanie korzystać z boiska treningowego, a mecze ligowe będą rozgrywane na K6, nie zaś na jakimś obiekcie zastępczym. Oczywiście jako kibic Polonii widzę wszystko w czarnych barwach i zdaję sobie sprawę, jak długa jeszcze droga przed nami do cieszenia się z nowego ośrodka, jednak fakt, że czynione są kolejne kroki, pozwala jednak mieć iskierkę nadziei, że we względnie bliskiej przyszłości jednak będę mógł się cieszyć z moimi przyjaciółmi z trybun z otwarcia nowego, przystającego do współczesnych realiów, stadionu – twierdzi Michał, oddany sympatyk „Czarnych Koszul”.

Centrum „Konwiktorska 6”, perełka również dla mieszkańców

O nowym domu dla Polonii mówiło się od dawna, długo czekano na konkretne plany. Zmieniali się właściciele klubu, zmieniały się władze Warszawy, jednak właściwie zawsze pewne było, że nie zmieni się stadion przy ulicy Konwiktorskiej 6. Kiedy jednak w klubie pojawił się prezes Nitot, wszystko zaczęło drgać, podejmowano różne działania i szukano najlepszych rozwiązań. Ze strony miasta współpraca również wyglądała na przynajmniej właściwą i w końcu doczekano się… Są już plany budowy kompleksu sportowego, z którego w głównej mierze będzie korzystał klub, ale nie tylko, bo w przyszłości miejsce będzie również dostępne dla warszawskiej społeczności.

Nowy kompleks Polonii budowany jest z myślą o mieście stołecznym Warszawa, przede wszystkim o klubie sportowym Polonia. Mówimy tu o sekcji piłkarskiej, sekcji koszykarskiej, jednak ten ośrodek budowany jest także z myślą o mieszkańcach miasta, ponieważ oprócz hali sportowej, stadionu sportowego planowane jest centrum wspierania sportu oraz przewidywana jest budowa placu miejskiego z piękną, zabytkową fontanną czy parkingu podziemnego, który w dni niemeczowe służyć będzie wszystkim mieszkańcom. Mówimy o zagospodarowaniu dużego kwartału centralnej części miasta i stworzeniu tkanki miejskiej, stąd też to nie tylko sport, ale i rewitalizacja życia w tej ważnej, usytuowanej bardzo blisko starego i nowego miasta części dzielnicy Śródmieście.

Jeżeli chodzi o finansowanie budowy kompleksu, to wybudowany ma zostać w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W ramach partnerstwa miasto przeznacza grunt pod budowę oraz zaplanowało ponad 100 milionów złotych jako uzupełnienie finansowe tego partnerstwa. Muszę jednak podkreślić, że część tych środków została już przeznaczona na projekt, który jest realizowany. Zostaje kwota około 90 milionów i to, co ważne, to, czy ta kwota i w jakiej części zostanie spożytkowana, zależeć będzie od negocjacji z przyszłym partnerem i wyniku przetargu publicznego.

– Jak wspomniałam na początku, powstanie plac miejski, parking oraz centrum wsparcia sportu, w którym parter tego budynku przeznaczony ma być na kawiarnie, restauracje. W tym budynku planowana jest też przychodnia rehabilitacyjna i co ciekawe, ścianka wspinaczkowa, która będzie się piąć przez wszystkie kondygnacje budynku. Usytuowana będzie w wewnętrznym patio. Trenują przede wszystkim piłkarze i piłkarki z klubów sportowych. W obiekcie będzie również pływalnia, z której korzystać będą mogli wszyscy inni, osoby prywatne, mieszkanki i mieszkańcy naszego miasta czy inne kluby sportowe – komentuje dla nas wiceprezydent miasta stołecznego Warszawy, Renata Kaznowska.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze