Polacy za granicą. Setka Lewandowskiego i debiut Wszołka

28 września 2015 Polacy za granicą. Setka Lewandowskiego i debiut Wszołka

Kapitalna dyspozycja Roberta Lewandowskiego nie przestaje schodzić z ust dziennikarzy na całym świecie. Jeszcze nie zdążyliśmy się nacieszyć jego kosmicznym występem przeciwko Wolfsburgowi, a on zaledwie cztery dni później serwuje kolejne bramki, przekraczając magiczną barierę 100 goli w Bundeslidze. Tym razem Robert Lewandowski wszedł na boisko w podstawowym składzie i pokonał dwukrotnie bramkarza Mainz.

Jeśli już jesteśmy przy byłych zawodnikach Borussii Dortmund, to wczoraj swoją małą cegiełkę do zwycięstwa Fiorentiny nad Interem przyłożył Kuba Błaszczykowski. Polak został desygnowany do gry od początku meczu, a opuścił plac gry w 69. minucie. Zebrał niezłe oceny, ale nie wyróżniał się na tle kolegów z drużyny. Przyzwoity występ. Włoscy dziennikarze przede wszystkim chwalili jego uważną grę w defensywie. Tym razem obyło się bez asyst i bramek.

Zostajemy we Włoszech. Po niespełna miesiącu debiutu w nowych barwach (Hellas Werona) doczekał się Paweł Wszołek, który wszedł na boisko w 55. minucie spotkania przeciwko Lazio Rzym. Jego drużyna uległa na własnym boisku 1:2, a Polak tylko raz błysnął, kiedy po faulu na nim drugą żółtą kartkę otrzymał Mauricio i musiał opuścić murawę. Raczej bezbarwny występ 23-letniego zawodnika.

Nie rozstajemy się z Półwyspem Apenińskim i głosimy, że nowym wiceliderem Serie A zostało FC Torino, którego defensywą po raz kolejne pewnie rządził Kamil Glik. Zespół polskiego obrońcy traci do Interu Mediolan zaledwie dwa oczka, więc możliwe, że już w następnym podsumowaniu będziemy pisali o liderze z Polakiem w składzie. Wojciech Szczęsny jeszcze nie powrócił do intensywnych treningów, ale już ćwiczy indywidualnie na siłowni, więc prawdopodobnie po przerwie reprezentacyjnej powróci między słupki.

Weekendu nie będzie miło wspominał Paweł Golański, który przedwcześnie musiał opuścić boisko z powodu nadmiaru kartek. Jego zespół, ASA Targu Mures, zremisował na własnym stadionie z CFR Cluj. Do notesu sędziego trafił również inni dwaj Polacy – Marcus Piossek oraz Adam Marciniak. Pierwszy strzelił bramkę w barwach Kaiserslautern (2. Bundesliga), które pokonało na wyjeździe Bochum 2:1, a drugi zaliczył trafienie w cypryjskiej ekstraklasie. Jego drużyna (AEK Larnaka) pokonała u siebie Enossis Neon Paralimniou 2:1. Dla Polaka był to drugi gol w obecnym sezonie.

Cieszą również coraz mocniejsze pozycje Polaków w Jupiler League. Zarówno Rafał Wolski, jak i Filip Starzyński rozpoczęli swoje spotkania w podstawowym składzie.

Niestety smutne wieści dotarły do nas z Holandii. Filip Kurto, bramkarz Excelsioru Rotterdam, w 70. minucie spotkania stracił przytomność po zderzeniu ze słupkiem i został przetransportowany do szpitala. Według wielu wiarygodnych źródeł Polak doznał niewielkiego wstrząśnienia mózgu.

Jeśli ktoś nie wiedział 100. i 101. bramki Roberta Lewandowskiego w Bundeslidze, zapraszamy do nadrobienia zaległości. (od 0:34 do 1:04, przepraszamy za irytującą muzykę w tle).

ANGLIA:

Łukasz Fabiański (Swansea FC) – 90 minut z Southampton (1:3)
Artur Boruc (AFC Bournemouth) – 90 minut ze Stoke City (1:2)

HISZPANIA:

Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – 90 minut z Rayo Vallecano (3:2)

NIEMCY:

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut i dwa gole z FSV Mainz (3:0)
Paweł Olkowski (1.FC Koeln) – całe spotkanie na ławce rezerwowych z Ingolstadt (1:1)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – całe spotkanie na ławce rezerwowych z Darmstadt (1:1)
Artur Sobiech (Hannover) – 72 minuty z Wolfsburgiem (1:1)
Przemysław Tytoń (VfB Stuttgart) – 90 minut z Borussią Moenchengladbach (1:3)

WŁOCHY:

Jakub Błaszczykowski (ACF Fiorentina) – 69 minut z Interem Mediolan (4:1)
Kamil Glik (AC Torino) – 90 minut z Palermo (2:1)
Wojciech Szczęsny (AS Roma) – poza kadrą meczową z powodu kontuzji z Carpi FC (5:1)
Kamil Wilczek (Capri FC) – poza kadrą meczową z powodu kontuzji z AS Roma (1:5)
Paweł Wszołek (Hellas Verona) – 35 minut z Lazio Rzym (1:2)

Piotr Zieliński i Łukasz Skorupski (Empoli) mają szansę wystąpić dzisiaj przeciwko Frosinone (godz. 19:00).

FRANCJA:

Kamil Grosicki  (Stade Rennes) – 66 minut z Troyes (1:1)

HOLANDIA:

Filip Bednarek (Utrecht) – cały mecz na ławce rezerwowych z Cambuur (3:3)
Wojciech Golla (NEC Nijmegen) – 80 minut z PSV Eindhoven (1:2)
Filip Kurto (Excelsior Rotterdam) – 70 minut z ADO Den Haag (3:3)
Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam) – 82 minuty z Groningen (2:0)

ROSJA:

Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar) – cały mecz na ławce rezerwowych z Terekiem Grozny (1:1)
Maciej Rybus (Terek Grozny) – 34 minuty z FK Krasnodar (1:1). Kontuzja piszczela.

TURCJA:

Łukasz Szukała (Osmanlispor FK) – poza kadrą meczową z powodu kontuzji z Trabzonsporem (3:1)
Patryk Tuszyński (Rizespor) – jego zespół gra dzisiaj z Kasimpasa o godz. 18:00