Polacy za granicą: Krychowiak jedzie do Warszawy, błysk Soboty

18 maja 2015 Polacy za granicą: Krychowiak jedzie do Warszawy, błysk Soboty

Kończą się powoli sezony w najsilniejszych ligach europejskich. Niedawno Celtic Łukasza Załuski został najlepszą drużyną w Szkocji, a w ubiegły weekend kolejni Polacy mogli cieszyć się z tytułu mistrza kraju. Nasi reprezentanci grali także w europejskich pucharach. Sprawdźcie, jak wyglądał ubiegły tydzień w wykonaniu polskich piłkarzy grających za granicą.

Tydzień rozpoczął się pod znakiem powrotu Łukasza Fabiańskiego na The Emirates Stadium. Polak wypadł znakomicie, a jego Swansea pokonało Arsenal 1:0. Bohaterem spotkania został właśnie bramkarz „Łabędzi”, który dostał po meczu nagrodę „Man of the match”. Dodatkowo „Fabian” został wyznaczony do jedenastki kolejki. W sobotę tak kolorowo już niestety nie było: reprezentant Polski wyciągął piłkę z siatki aż 4 razy, a przy co najmniej dwóch z nich mógł się nieco lepiej zachować. Co ciekawe, Fabiański wciąż zachował szanse na Złotą Rękawicę 2014/2015.

Łukasz Fabiański
Łukasz Fabiański (fot. fourfourtwo.com)

Poza „Fabianem” po raz 6. z rzędu w wyjściowej jedenastce Leicester znalazł się Marcin Wasilewski. Drużyna 34-latka bezbramkowo zremisowała z Sunderlandem, dzięki czemu zapewniła sobie utrzymanie w Premier League. Znacznie mniej powodów do radości mogli mieć nasi bramkarze występujący w Anglii: Wojciech Szczęsny dwukrotnie zasiadł na ławce rezerwowych (ze Swansea i z Manchesterem United), a Bartosz Białkowski pożegnał się z marzeniami o awansie do Premiership, gdyż jego Ipswich przegrało w sobotę z Norwich i to właśnie „Kanarki” zmierzą się z Middlesbrough w finale baraży na Wembley.

Ponownie słaby tydzień odnotował Bayern Monachium. Bawarczycy we wtorek co prawda wygrali z Barceloną 3:2, ale w dwumeczu to „Barca” okazała się lepsza i to ona zmierzy się w wielkim finale z Juventusem. Na pocieszenie pięknego gola zdobył Robert Lewandowski, który najpierw zakręcił Mascherano, a później strzelił obok bezradnego Ter Stegena. W weekend natomiast „Lewy” miał okazję zbliżenia się do prowadzącego w klasyfikacji strzelców Bundesligi Alexandra Meiera, ale po bezbarwnym w jego wykonaniu meczu Bayern uległ na wyjeździe broniącemu się przed spadkiem Freiburgowi. Aby zatrzymać koronę z poprzedniego sezonu, kapitan reprezentacji Polski musi odrobić trzy bramki straty do kontuzjowanego napastnika Eintrachtu.

Poza Robertem w Niemczech grało jeszcze paru Polaków: pełne spotkanie w przegranym 2:0 meczu z Bayerem Leverkusen rozegrał Eugen Polański. W drugiej połowie na ostatni kwadrans na murawie pojawił się także Sebastian Boenisch. Był to jego pierwszy występ w Bundeslidze od 14 lutego. Mniej więcej tyle samo co Boenisch na boisku przebywał Łukasz Piszczek. Stopniowo wracający po kontuzji prawy obrońca Borussii Dortmund w drugiej kolejce z rzędu wszedł z ławki, tym razem w przegranym spotkaniu z Wolfsburgiem. 75 minut w barwach w koszulce Koeln biegał natomiast Adam Matuszczyk, który niedawno podpisał obowiązujący od przyszłego sezonu kontrakt z Eintrachtem Brunszwik. Jego kolega z zespołu, Sławomir Peszko, nie podniósł się z ławki rezerwowych. Kuba Błaszczykowski, Paweł Olkowski i Artur Sobiech wciąż leczą kontuzje.

W 2. Bundelidze w drugim spotkaniu z rzędu do siatki rywala trafił Martin Kobylański. Reprezentant Polski do lat 20 tym razem „ukąsił” FSV Frankurt, a jego Union Berlin wygrał 3:1. W „polskim” meczu Sankt Pauli mierzyło się z VFL Bochum. Zespół Waldemara Soboty nie dał szans swoim rywalom, rozbijając go aż 5:1. „Waldek” wszedł tylko na 10 ostatnich minut, ale mimo tak krótkiego czasu zdobył ładną bramkę. Piotr Ćwielong grał przez 90 minut, podobnie jak Rafał Gikiewicz w Eintrachcie Brunszwik. Mateusz Klich niestety znowu nie załapał się do kadry na spotkanie z Erzgebirge Aue.

Grzegorz Krychowiak

W środę swój awans do finału Ligi Europy przypieczętowała Sevilla. Andaluzyjczycy pokonali w dwumeczu Fiorentinę aż 5:0. Wynik mógł być nieco mniejszy, ale Josip Ilicic nie wykorzystał rzutu karnego, który sprokurował Grzegorz Krychowiak. Za ten mecz kadrowicz Nawałki otrzymał jedną ze swoich najniższych ocen w tej edycji LE (6.7/10 według Whoscored.com). W niedzielę „Krycha” i spółka grali jeszcze w La Liga z Almerią, którą pokonali 2:1. Z racji tego, że swój mecz zremisowała Valencia, „Sevillistas” zbliżyli się do „Nietoperzy” na jeden punkt i wciąż mają szanse na zajęcie 4., premiowanego kwalifikacjami do Ligi Mistrzów, miejsca. Słaby występ w barwach Elche zaliczył Przemysław Tytoń. Powracający po przerwie spowodowanej czerwoną kartką golkiper wpuścił w niedzielę aż 3 bramki, a jego zespół przegrał z Athleticiem Bilbao 2:3.

W Serie A jedynie Kamil Glik miał okazję wystąpić w swoim zespole: najpierw w przegranym 5:1 starciu z Genoą w poniedziałek, a później w wygranej 2:0 potyczce z Chievo. Torino ma już tylko niewielkie szanse na awans do przyszłorocznej edycji Ligi Europy. Nieco większe szanse ma na to Sampdoria, w której cały mecz z Lazio na ławce spędził Paweł Wszołek. Również Łukasz Skorupski nie zagrał z Udinese. Piotr Zieliński tym razem wystąpił w barwach Empoli 78 minut, ale jego zespół przegrał na wyjeździe z Hellasem Werona 2:1. W Serie B natomiast kolejną bramkę strzelił Tomasz Kupisz. Jego Citadella pokonała 2:3 Catanię, w której 14 minut rozegrał Michał Chrapek. W Modenie cały mecz na boisku spędził Thiago Cionek, a Bartosz Salamon spotkanie z Varese obejrzał z ławki.

W lidze rosyjskiej coraz lepiej ostatni radzi sobie Janusz Gol. W poniedziałek w zremisowanym 1:1 meczu z Krasnodarem były legionista strzelił bramkę i został mianowany najlepszym piłkarzem tego spotkania, a z Kubaniem Krasnodar zanotował asystę. Artur Jędrzejczyk wciąż leczy kontuzję. Nie wyzdrowiał także Maciej Rybus, którego Terek Grozny wygrał ze Spartakiem. Tym razem na ławce znalazł się wracający po kontuzji Marcin Komorowski.

Jakub Wilk nadal błyszczy na Litwie. Tym razem były zawodnik Lecha Poznań strzelił gola i zaliczył aż 3 asysty w wygranym przez Żalgiris 6:1 meczu z FC Siaulai, za co dostał nagrodę MVP. W piątek trener dał mu odpocząć przeciwko Spyris.

W Holandii z kolei po ponad miesięcznej kontuzji do składu Ajaksu wrócił Arkadiusz Milik. Strzelec jednej z bramek z Niemcami zmienił w 60. minucie Viktora Fischera. Klub z Amsterdamu uległ 2:1 Doredrechtowi, w którego bramce wystąpił Filip Kurto.

Arkadiusz Milik

Na Dalekim Wschodzie mistrzem Arabii Saudyjskiej zostało Al-Nasr. Adrian Mierzejewski co prawda nie wystąpił w ostatniej kolejce przeciwko Al-Shabab, ale znacznie przyczynił się do zdobycia tego trofeum. Łukasz Szukała wystąpił 90 minut przeciwko Al Ahli, a jego Al Itihad zajmuje 4. miejsce w tabeli.

Z reszty Polaków Ludovic Obraniak wszedł w 56. minucie w pojedynku z Gaziantesporem, Kamil Grosicki zagrał pół godziny przeciwko Reims, w MLS Damien Perquis rozegrał pełne zawody przeciwko New England, Krzysztof Mączyński nie znalazł się w kadrze Guizhou Renhe, w 2. lidze japońskiej rzut karny obronił Krzysztof Kamiński, błąd przy straconej bramce popełnił Radosław Cierzniak, który w końcówce spotkania z Inverness doznał kontuzji (zmienił go… Michał Szromnik), a Jarosław Fojut spędził na boisku 90 minut.