Rankingi iGola: TOP 5 odkryć Premier League 2018/2019


Zestawienie graczy, którzy niespodziewanie zabłysnęli w minionej kampanii angielskiej ekstraklasy

14 maja 2019 Rankingi iGola: TOP 5 odkryć Premier League 2018/2019
Carlton / UK Sports Pics / Sipa / PressFocus

W dopiero co zakończonym sezonie angielskiej ekstraklasy obrodziło graczami, którzy niespodziewanie zaskoczyli wysoką dyspozycją. Zawodnikami operującymi dotychczas jedynie na drugim czy nawet trzecim planie, lecz w kampanii 2018/2019 błyszczącymi pełnym blaskiem. Piłkarzami, którzy niezależnie od wieku wznieśli się na znacznie wyższy poziom. Przedstawiamy ranking zawodników, którzy naszym zdaniem zasłużyli na miano odkryć sezonu 2018/2019 w Premier League.  


Udostępnij na Udostępnij na

Na samym początku warto wyjaśnić, jak powstał ranking. Każdy redaktor naszego portalu zajmujący się tematyką angielskiej ekstraklasy przedstawił listę pięciu kandydatów, którzy jego zdaniem powinni znaleźć się w zestawieniu. Fundamentalną rolę odgrywała kolejność. Zawodnik zajmujący pierwsze miejsce na każdej z list otrzymał 12 punktów, drugi 10 punktów, trzeci 8 punktów itd. W ten sposób powstał ranking pięciu największych odkryć sezonu 2018/2019 w Premier League.

5. Ruben Neves (22 lata, Portugalia, Wolverhampton Wanderers)

Maestro środka pola „The Wolves” czarował już na boiskach Championship w sezonie 2017/2018. Przeskok do wyższej klasy rozgrywkowej nie sprawił zawodnikowi żadnych problemów. Wręcz przeciwnie – w mniej fizycznej lidze Ruben Neves pokazał pełnię umiejętności. Pod względem techniki Portugalczyk już teraz znajduje się na najwyższym poziomie. W sferze czytania gry jest jeszcze lepiej. Jednak tym, co najbardziej wyróżnia zawodnika Wolverhamptonu Wanderers, jest niesamowity przegląd pola. W ten sposób gdy Ruben Neves jest w posiadaniu piłki, w każdym momencie może obsłużyć kapitalnym podaniem któregoś z ofensywnych graczy „The Wolves”. Świetny sezon w wykonaniu Portugalczyka sprawił, że zawodnika chętnie widziały u siebie czołowe kluby Europy. Brytyjskie media ostatnio spekulowały o możliwym transferze do Liverpoolu. Problem może jednak stanowić żądana cena – 100 milionów funtów.

4. Diogo Jota (22 lata, Portugalia, Wolverhampton Wanderers)

Pierwszej części sezonu 2018/2019 snajper „The Wolves” nie mógł zaliczyć do udanych. W drugiej nadrobił jednak wszystko z nawiązką. Po zdobyciu hat-tricka w niesamowicie emocjonującym meczu z Leicester City Diogo Jota w końcu udowodnił, że jest graczem z olbrzymim potencjałem. Razem z Raulem Jimenezem stworzył jeden z najgroźniejszych duetów snajperów w Premier League w dopiero co zakończonym sezonie. Obecnie nikt nie wyobraża sobie jedenastki Nuno Espirito Santo bez Diogo Joty w składzie. Kariera Portugalczyka nabrała tempa, a może być tylko lepiej, choć poprzeczka na pewno zostanie ustawiona znacznie wyżej. Szczególnie że pokonanie bariery dziesięciu ligowych trafień nie powinno być dla snajpera jakimkolwiek problemem.

3. James Maddison (22 lata, Anglia, Leicester City)

Mało kto przypuszczał, że po letnim transferze do zespołu „The Foxes” James Maddison będzie czarował jeszcze bardziej niż w Championship. W sezonie 2018/2019 Anglik zachwycał, szybko stając się liderem drugiej linii Leicester City. Obecnie zawodnika śmiało można nazwać jedną z największych gwiazd zespołu prowadzonego aktualnie przez Brendana Rodgersa. To przez Jamesa Maddisona przechodziła zdecydowana większość akcji ofensywnych drużyny z King Power Stadium. Kwota 25 milionów funtów, którą za gracza zapłacili przed niemal rokiem „The Foxes”, wydaje się obecnie promocją. James Maddison to najzdolniejszy środkowy ofensywny pomocnik angielskiego pochodzenia. Szybki, ze świetnym przeglądem pola i jeszcze lepszym strzałem z dystansu. Aż dziwne, że dotąd nie zadebiutował w reprezentacji Anglii. Wydaje się to jednak tylko kwestią czasu.

2. Ryan Fraser (25 lat, Szkocja, Bournemouth)

To była najlepsza kampania w historii występów zawodnika w Premier League. Siedem bramek i aż czternaście asyst to naprawdę imponujący dorobek. Ryan Fraser to obecnie prawdziwy lider, płuca i serce Bournemouth. Zawodnik orkiestra i znacznie młodsza wersja Jamesa Milnera. Szkot jest niesamowicie uniwersalnym zawodnikiem, dzięki czemu z powodzeniem może występować na każdej pozycji w ofensywie poza środkiem ataku. To w angielskim futbolu przepełnionym intensywnością i urazami wielki atut. Imponująca kampania w wykonaniu zawodnika przyciągnęła zainteresowanie m.in. Arsenalu. To pokazuje, jak wielki postęp w ostatnim sezonie wykonał Ryan Fraser. Bramy do dołączenia do wielkiego klubu stoją otworem.

1. Aaron Wan-Bissaka (21 lat, Anglia, Crystal Palace)

Podobnie jak w zestawieniu odkryć kończącym ubiegły rok kalendarzowy, tak i tym razem ranking wygrywa prawy defensor. Aaron Wan-Bissaka w sezonie 2018/2019 szturmem wbił się do podstawowej jedenastki zespołu „The Eagles”. Defensor imponował przede wszystkim motoryką oraz pewnością w destrukcji. Mimo młodego wieku Anglik zapewniał spokój w szeregach obronnych Crystal Palace. Ponadto Aaron Wan-Bissaka podłączał się do prawie każdej akcji ofensywnej zespołu Roya Hodgsona. Tak jak na nowocześnie grającego bocznego defensora przystało. Przed graczem „The Eagles” świetlana przyszłość, a jedynym pytaniem jest nie czy, lecz kiedy trafi do jednego z czołowych klubów Premier League. Chętnych na zakup zawodnika nie brakuje, a na Selhurst Park już się cieszą na myśl o dziesiątkach milionów, które po sprzedaży gracza wpłyną na konto.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze