Arcyważne zwycięstwo z Saudyjczykami [OCENY POMECZOWE POLAKÓW]


Mamy to! Nie było tak strasznie, jak się zapowiadało – Arabia pokonana

26 listopada 2022 Arcyważne zwycięstwo z Saudyjczykami [OCENY POMECZOWE POLAKÓW]
Dawid Szafraniak

Polska wygrała 2:0 z Arabią Saudyjską i ma cztery punkty w grupie C mundialu w Katarze! Oczekiwaliśmy od naszych reprezentantów lepszej gry i lepszego wyniku, niż miało to miejsce w pierwszym meczu. I trzeba powiedzieć, że nie zawiedliśmy się. Stalowa obrona utrzymana, a w ofensywie w końcu COŚ zaproponowaliśmy.


Udostępnij na Udostępnij na

Tradycyjnie wystawiliśmy noty dla „Biało-czerwonych” w szkolnej skali (1-6).

Wojciech Szczęsny: 6

Jeden z głównych, jeśli nie największy bohater dzięki heroicznej interwencji przy rzucie karnym i późniejszej dobitce. Uratował nas przed utratą bramki jeszcze przynajmniej trzy razy. Całe szczęście nie był zmuszony za każdym razem rozgrywać długich piłek, więc także za grę nogami możemy go w pełni pochwalić. Co ważne, to przecież on zapoczątkował akcję bramkową.

Bartosz Bereszyński: 4

Nieperfekcyjny występ. Większość niebezpiecznych ataków przeciwnika szła w pierwszej połowie jego stroną. Nawet kiedy był szybszy, nie zachowywał się odpowiedzialnie. W przerwie nasz sztab postawił „Beresia” do pionu i już do samego końca był bardzo solidnym punktem.

Kamil Glik: 5

Typowy mecz 101-krotnego reprezentanta Polski. Nie zachwycał, ale wykonał swoją robotę. Ustrzegł się błędów, nie przepuścił żadnej piłki płazem, jeździł na tyłku. Blokował każdego nacierającego piłkarza, wygrywał większość pojedynków w powietrzu. A w tym wszystkim kierował naszą defensywą jak za dawnych lat. Nawet jeśli powoli kończy swoją przygodę z kadrą, to pojawia się wiara, że zrobi to w niezłym stylu.

Jakub Kiwior: 5-

Duża piłkarska jakość, ale również w pewnej mierze brak doświadczenia. Znowu ładnie ruszał z piłką do przodu szukając opcji uruchomienia naszych ofensorów, ale z drugiej strony pozwalał na zbyt wiele, dostał szybką, bezsensowną kartkę, po której musiał przyhamować. Potem niemal nie zawinił straty gola, gdy wybijał na oślep pod nogi napastnika Arabii. Jednak musimy być dumni, że mamy młodego stopera grającego w bloku, który utrzymuje drugie czyste konto w fazie grupowej mistrzostw świata.

Matty Cash: 4-

Niepewny, ale to w dużej mierze wynik tego, że zbyt często był osamotniony. Również poskutkowało to szybkim „żółtkiem”, a później należało mu się „czerwo”, którego szczęśliwie udało się uniknąć. Szczególnie w drugiej połowie Saudyjczycy szukali okazji, grając i podwajając ataki na niego. Ale dzięki lepszej asekuracji kolegów dał radę pozostać na murawie.

Krystian Bielik: 4+

Zgodnie z oczekiwaniami na jego barkach leżała nasza gra w fazach przejściowych. Wywiązywał się świetnie z wszelkich zadań. Na mały minus sprokurowanie nieco kontrowersyjnej „jedenastki”. W późniejszym fragmencie pewnie wydobylibyśmy jeszcze parę błędów, ale w każdym razie nasza „szóstka” była dziś naszym mocnym punktem.

Grzegorz Krychowiak: 4+

Toczył najwięcej pojedynków w środkowej strefie, nie odpuszczał, miał oczy dookoła głowy i wytrzymywał szybkie tempo tego meczu. Upłynniał nasze rozegranie, małą uwagą może być wycofanie całych naszych szyków w mniej odpowiednich momentach, co skutkowało kilkoma groźnymi akcjami Arabii Saudyjskiej. Mimo fali krytyki czy hejtu, jaka na niego leciała, dzisiaj profesor.

Piotr Zieliński: 5+

Najlepszy piłkarz z pola. Strzelec pierwszej bramki. Często podejmował grę na jeden kontakt i chwała mu za to, bo najmocniej ze wszystkich napędzał nasze próby wyjścia do przodu. Próbował zagrań niekonwencjonalnych, nie zawsze skutecznie, ale nie możemy go za to ganić. Poza tym dobrze pracował także w obronie i pressingu.

Przemysław Frankowski: 4+

Najpierw lekko schowany. Widzieliśmy go w sytuacjach, gdzie było zbyt ciasno, aby przedostać się pod pole karne. Jego umiejętności Saudyjczycy mogli poznać dopiero wtedy, kiedy zrobiło się więcej wolnych przestrzeni. Od 60. minuty po prostu miał fajny czas – zmieniał kierunek, próbował różne rozwiązania, tworzył przewagę i stanowił zagrożenie dla bramki strzeżonej przez Al-Owaisa.

Arkadiusz Milik: 5

Bardzo aktywny, walczył o każdą piłkę. I z całą pewnością wspierał Roberta Lewandowskiego w tym spotkaniu, tak jak od niego oczekiwano. Dobrze się ustawiał, dawał ważny impuls, którego brakowało w pojedynku z Meksykiem. Z całkowitą pewnością możemy powiedzieć, że graczom z Półwyspu Arabskiego nie grało się przeciwko niemu przyjemnie, tak właśnie powinien utrudniać życie defensorom partner „dziewiątki”. 

Robert Lewandowski: 5

Wbrew pozorom był do czasu słabo widoczny, wdawał się w zbyt wiele walk bez poszukiwania partnerów. Niepotrzebnie schodził niżej, gdy mieliśmy piłkę, a mniej pomagał w fazie pressingu. No ale potem wreszcie znalazł sobie więcej miejsca, odkleił się od obrońców i wypracował asystę przy bramce Piotra Zielińskiego. Aż przyszedł czas na pierwszą bramkę w karierze na mundialu, wyczekał, aż obrońca popełni błąd, który bezlitośnie wykorzystał. Klasa.

***

Jakub Kamiński: 4

Defensywna zmiana w miejsce Piotrka Zielińskiego. Sporo pomógł w destrukcji w kilku sektorach boiska. Jeśli miał piłkę, to jej nie tracił i udowodnił, że zasługuje na grę z orzełkiem na piersi.

Krzysztof Piątek: 4

Wszedł za podmęczonego Arka Milika. Liczyliśmy na więcej świeżości, w czasie gdy przy piłce byli Saudyjczycy, ale nie można mieć większych zastrzeżeń. Miał świetne okazje, aby chociaż zanotować asystę, lecz trochę zabrakło.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze