Nowy rok, nowa Wisła Płock


Sprawdzamy, co słychać w klubie z Mazowsza

2 stycznia 2021 Nowy rok, nowa Wisła Płock
Rafał Oleksiewicz / PressFocus

W ekstraklasie Wisła Płock notowała słabe rezultaty, grudzień kończąc na 11. miejscu w ligowej tabeli, ale w klubie działo się sporo i „Nafciarze” w 2021 rok wchodzą z nowymi planami i ambicjami. Nowy dyrektor sportowy, dyrektor skautingu, skupienie się na akademii i budowa nowego stadionu. Zaglądamy do historycznej stolicy Mazowsza i sprawdzamy, co w tamtejszym klubie piszczy.


Udostępnij na Udostępnij na

Zakończony 2020 rok Wisła Płock kończy na 11. miejscu w tabeli z 16 punktami na koncie. Cztery zwycięstwa, cztery remisy i sześć porażek to bilans podopiecznych trenera Radosława Sobolewskiego, ale to, co w lidze, to nie wszystko, co wydarzyło się w Płocku. Nowy dyrektor sportowy, plany wzmocnienia drugiej drużyny i akademii, nowy szef skautingu, współpraca ze Stomilem Olsztyn i stadion w budowie. Na Mazowszu dzieje się wiele i ze wszystkimi wyżej wymienionymi sprawami wiążą się dobre perspektywy na przyszłość. „Nafciarze” chcą się stać solidnym graczem polskiej sceny piłkarskiej i robią wszystko, by tak się stało. Przyglądamy się, jak klub wkracza w swoją nową erę!

Szczerze powiedziawszy trudno powiedzieć, jaki to był rok dla Wisły, biorąc pod uwagę potencjał tej drużyny. Poza sezonem 2017/2018 ekipa z Płocka co roku biła się o utrzymanie. W tym roku ta sztuka się udała, z dużą rezerwą, pomimo różnych przeciwności. Jesień w wykonaniu „Nafciarzy” była jednak przeciętna, ale mogliśmy się tego spodziewać. Szukając pozytywów, do drużyny z Płocka latem dołączyło wielu młodych zawodników, więc w perspektywie kilku lat być może Wisła w końcu stanie się ekipą regularnie finiszującą sezon w pierwszej części tabeli ekstraklasy – mówi Antoni Majewski, nasz redakcyjny kolega.

Zmiany w pionie sportowym 

Zaczęło się od zmian w gabinetach, bo odszedł dyrektor sportowy Marek Jóźwiak, lecz bezkrólewie nie trwało długo, a jego miejsce zajął pełen werwy Paweł Magdoń. Swoją drogą podczas czynnej kariery w barwach „Nafciarzy” rozegrał 111 spotkań. Nadchodzi młode pokolenie, w klubie pojawia się coraz więcej osób z nim związanych i identyfikujących się z nim, a to chyba dobrze wszystkiemu wróży.

Ostatnie tygodnie były dla nas trudne i doszliśmy do wniosku, że potrzeba zmian. W związku z tym postanowiliśmy dokonać roszady na stanowisku dyrektora sportowego Wisły Płock. Od 1 grudnia tę funkcję będzie sprawował Paweł Magdoń. Wydaje mi się, że ta postać jest doskonale znana wszystkim płockim kibicom. To właśnie na takich osobach chcemy opierać klub. Paweł jako piłkarz rozegrał w naszych barwach znacznie ponad 100 spotkań, a do tego strzelił kilka ważnych bramek.

Miał wkład nie tylko w największe sukcesy klubu w historii, jakimi są Puchar i Superpuchar Polski, ale również w jego odbudowę. Był przecież podstawowym obrońcą, gdy parę lat temu awansowaliśmy do pierwszej ligi, a potem otarliśmy się o promocję do ekstraklasy. Budowanie tożsamości klubu jest dla nas kluczowe, więc jeśli nadarza się okazja związać się z kimś zasłużonym, będziemy starali się to robić – tak wybór nowego szefa pionu sportowego komentował prezes Marzec.

Szkolenie i skauting to podstawa

Niedługo po pojawieniu się na Łukasiewicza Pawła Magdonia do teamu dołączył także Emil Kot, zostając dyrektorem skautingu. Kot, od lat udzielający się w futbolu, twórca projektu „Ty Też Masz Szansę”, ma odpowiadać za budowanie struktur skautingowych, tak by jak najwcześniej wyłapywać perspektywicznych graczy mogących w przyszłości stanowić o sile pierwszego zespołu. Co więcej, Emil ma na tym polu już kilka sukcesów, a kilku zawodników z jego piłkarskich „dzieci” zdążyło już wypłynąć na szersze wody. Wisła może na tym tylko skorzystać.

– Cel jest jeden: wzmocnić drugi zespół, ale ściągnąć przy tym do klubu także utalentowanych zawodników z roczników 2003–2005. Docelowo każdy chłopak, który przyjedzie na testy, będzie brany pod uwagę jako potencjalne wzmocnienie pierwszego zespołu. Najpierw drugiego, ale przy odpowiednim rozwoju mamy nadzieję, że w ciągu kilku lat będzie stanowił o sile Wisły Płock. Będę dążył do tego, aby trafiło do nas jak najwięcej jakościowych zawodników – tak po nominacji na stanowisko mówił nowy szef skautingu.

Współpraca ze Stomilem Olsztyn

29 grudnia klub z Łukasiewicza nawiązał współpracę ze Stomilem Olsztyn. Polegać ma ona na obopólnych korzyściach sportowych i marketingowych, a w jej ramach na Warmię i Mazury mają trafiać młodzi adepci futbolu po to, by zbierać ligowe szlify.

Współpraca tyczyć się będzie przede wszystkim szkolenia oraz organizacji w klubach piłkarskich. Mamy wiele pomysłów, które będziemy chcieli realizować w najbliższej przyszłości. Jednym z punktów są również kwestie personalne. Już w tej chwili rozmawiamy na temat zimowego i letniego okienka transferowego. Obserwujemy również drużyny występujące na co dzień w Fortuna 1. Lidze, w tym Stomil Olsztyn, i uważamy, że to liga z potencjałem dla utalentowanych, młodych chłopaków, którzy grają u nas. Chcemy budować między klubami takie same relacje, jakie panują obecnie między kibicami naszych klubów. Razem z prezesem Lechem gorąco wierzymy, że nasza współpraca również opierać się będzie na wzajemnej przyjaźni – powiedział prezes Wisły Płock Tomasz Marzec.

– Chcemy wyjść z pomysłem budowania przyjacielskich relacji z klubami spoza naszego regionu. Nie zapominamy oczywiście, w którym miejscu układanki jesteśmy obecnie. Współpraca z takim klubem jak Wisła Płock może przynieść wiele korzyści zarówno dla nas, jak i klubu z Płocka. Jest nam po drodze również kibicowsko i również dlatego to decyzja dobra zarówno dla nas, jak i Wisły. Na początku stycznia spotkamy się w troszkę szerszym gronie, żeby wszystko dograć w stu procentach, ustalić jasne i klarowne zasady, na których chcemy współpracować – dodał prezes olszyńskiego klubu Grzegorz Lech.

Nowy stadion – czas budowy

Starsi kibice pamiętają zapewne czasy, kiedy stadion w Płocku był jednym z niewielu w kraju, który spełniał wymogi UEFA, a w europejskich pucharach grała tam choćby warszawska Polonia. Niestety wiele się zmieniło, a obiekt został daleko z tyłu za tymi nowszymi i nowoczesnymi. Mówiąc krótko: zaczął straszyć. Na szczęście w 2020 zaczął już powstawać taki, który dorówna poziomem najlepszym w Polsce.

Jak to ma wyglądać? (źródło: Urbanity.pl):

  • stadion ma pomieścić 15 tys. widzów,
  • koszt budowy szacuje się na 98 mln złotych,
  • planuje się także wydzielenie sektora dla ok. 150-200 VIP-ów oraz stworzenie specjalnych lóż dla super VIP-ów,
  • w wydzielonym sektorze rodzinnym będzie mogło zasiąść 1500 osób, a w tzw. lożach biznes – 300,
  • stadion po przebudowie ma być zapleczem treningowym dla kadry narodowej i zespołów zagranicznych,
  • projektanci muszą powiązać funkcjonalnie stadion z halą widowiskowo-sportową, która ma powstać w sąsiedztwie,
  • koszt inwestycji wynosi 166,5 mln zł brutto.

Co z drużyną?

Drużyna musi zostać wzmocniona, jeśli chce zwojować w rozgrywkach coś więcej niż tylko być ich średniakiem. Jest kapitan Uryga, jest Jakub Rzeźniczak, jest Merebaszwili, więc i można wokół czegoś budować. Wraz z początkiem 2021 roku profesjonalne kontrakty podpisało dwóch wychowanków: Błażej Sworski oraz Kamil Zapytowski, i cieszyć może ten fakt, bo jak pokazało kilka innych przypadków – warto stawiać na wychowanków. Na razie jednak będą oni zbierać doświadczenie w prowadzonych przez Marka Brzozowskiego rezerwach, ale docelowo trafić mają do kadry pierwszego zespołu.

Zespół opuściło także kilku piłkarzy. Rozstano się z Maciejem Ambrosiewiczem czy Pawłem Żukiem, a to samo będzie udziałem kilku innych, którzy nie dali odpowiedniej jakości.

Komentarze
Karol (gość) - 3 miesiące temu

Fajnie się dzieje w Płocku. Ten klub może być za kilka lat ciekawym miejscem na mapie Polski

Odpowiedz
Maciek (gość) - 3 miesiące temu

Bardzo liczę na rozwój Akademii Wisły. Tylko taka strategia przyniesie korzyści. Do tego super, ze w końcu będzie porządny stadion.

Odpowiedz
Konrad (gość) - 3 miesiące temu

Coś nie tak z tym opisem infrastruktury wokół nowego stadionu, bo hala sportowa (piłkarzy ręcznych) już istnieje i żadna inna nie jest planowana.

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze