Mobilna Akademia Bramkarska, czyli „Miedzianka” szkoli bramkarzy


Projekt Akademii Miedzi Legnica wychodzi naprzeciw szkoleniu bramkarzy w regionie dolnośląskim

19 maja 2020 Mobilna Akademia Bramkarska, czyli „Miedzianka” szkoli bramkarzy
Bartłomiej Hamanowicz

Mobilna Akademia Bramkarska to projekt skierowany do młodych bramkarzy, którzy chcą jeszcze bardziej rozwinąć swoje umiejętności. W projekt zaangażowanych jest kilka podmiotów, jednak to na Akademii Bramkarskiej Miedzi Legnica spoczywa największa odpowiedzialność, a więc udoskonalenie umiejętności młodych adeptów. Na czym polega projekt? Wszystko przedstawiliśmy poniżej.


Udostępnij na Udostępnij na

Wszystko zaczęło się w momencie, gdy po otworzeniu Akademii Bramkarskiej Miedzi Legnica jej koordynator Mateusz Gwizd postanowił znaleźć klub, z którym mogliby wejść we współpracę. Początkowo plan zakładał znalezienie klubu z siedzibą oddaloną maksymalnie o 30 kilometrów od Legnicy. Jednak udało się znaleźć partnera oddalonego o 70 kilometrów – w Kamiennej Górze.

Mobilna Akademia Bramkarska

Po pojawieniu się przedstawicieli Kamiennogórskiej Akademii Piłkarskiej cały projekt nabrał tempa. Zwłaszcza gdy Akademia z Kamiennej Góry pierwsza wyszła z zapytaniem do Miedzi odnośnie do prowadzenia treningów na ich obiektach. Pytanie to było podyktowane, m.in. tym, że wielu rodziców miało problem z dojazdami na treningi z powodu pracy.

Dzięki temu rozmowy między akademiami zostały rozpoczęte. Jednak Kamiennogórska Akademia Piłkarska poszła o krok dalej. Jej przedstawiciele skontaktowali się z innymi akademiami w regionie, m.in. Orłem Lubawka, Akademią Sportu Krzeszów, Bobrem Marciszów, Akademią Piłkarską Futgol i KP Górnikiem Wałbrzych Kamienna Góra. Dzięki temu jeszcze więcej młodych bramkarzy będzie miało szansę wziąć udział w zajęciach pod okiem trenerów z Akademii Bramkarskiej Miedzi Legnica.

Dla kogo jest Mobilna Akademia Bramkarska?

Na powyższe pytanie, ale i nie tylko postaramy się odpowiedzieć poniżej. Dla kogo przeznaczony jest ten projekt? Przede wszystkim dla bramkarzy, którzy chcą cały czas podnosić swoje umiejętności bramkarskie. Podkreśla to w naszej rozmowie trener Mateusz Gwizd:

Projekt Mobilnej Akademii Bramkarskiej jest skierowany do wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w treningach bramkarskich i podnosić swoje umiejętności. Każdy może wziąć w nim udział od 7. roku życia do lat 18 lat. Mateusz Gwizd (koordynator Akademii Bramkarskiej Miedzi Legnica)

Więc jeśli jesteś głodnym wiedzy i samorozwoju bramkarzem między 7. a 18. rokiem życia, Mobilna Akademia Bramkarska jest dla ciebie. Jak podkreśla nasz rozmówca, istotną rolę w organizacji tego projektu odgrywa akademia z Kamiennej Góry. Odpowiada ona między innymi za przygotowanie boisk do zajęć udostępnianych przez władze gminy, ale także kontaktuje się z innymi klubami, z których bramkarze biorą udział w treningach.

O zapotrzebowaniu na tego typu projekt niech świadczy zainteresowanie. W zeszłym tygodniu w treningu brało udział dwudziestu młodych bramkarzy. W tym momencie zapisanych bramkarzy jest 28. Zawodnicy, którzy zgłosili się do zajęć z Mobilną Akademią Bramkarską, urodzeni są pomiędzy 2004 a 2011 rokiem.

Treningi Mobilnej Akademii Bramkarskiej

Jak wyglądają treningi w ramach Mobilnej Akademii Bramkarskiej i czego się można nauczyć? Przede wszystkim zawodnicy podzieleni są na ośmioosobowe grupy. Głównym kryterium tworzenia grup jest przedział wiekowy. Do każdej z grup przydzielony jest odpowiedni trener, pod którego okiem zawodnicy będą szlifować umiejętności.

Na co trenerzy z Akademii Bramkarskiej kładą nacisk? Program szkolenia obejmuje m.in.:

 • elementy techniki bramkarskiej,
 • gra nogami (prawa, lewa noga),
 • sprawność ogólna (ćwiczenia gimnastyczne połączone z techniką bramkarską),
 • koordynacja ruchowa (zadania koordynacyjne połączone z techniką bramkarską),
 • trening taktyczny (ustawienie w bramce w ataku i obronie, komunikacja z zespołem, gra na linii, gra na przedpolu, obrona piłek sytuacyjnych),
 • trening decyzji bramkarza,
 • nauka koncentracji na wydarzeniach boiskowych,
 • trening percepcji wzrokowej.

Biorąc udział w zajęciach, młodzi bramkarze mogą mieć pewność, że podstawy rzemiosła bramkarskiego zostaną przedstawione im w odpowiedni sposób, a dzięki temu będą mogli stać się lepszymi zawodnikami.

Jak mówi nam Mateusz Gwizd, do treningów podstaw bramkarskich nie potrzeba wiele. W treningach wykorzystują piłki w odpowiednim do kategorii wiekowej rozmiarze, tyczki, płotki, grzybki czy piłeczki tenisowe. Jednak kluczowa w tych zajęciach jest wiedza trenerów z Legnicy i wysoka umiejętność jej przekazania.

(Z)Dolny Śląsk

Pozostała nam jedna kwestia do omówienia. Być może dla wielu (w tym rodziców) najistotniejsza. Finansowanie… Jak to wygląda? Raz jeszcze Mateusz Gwizd:

W maju treningi są prowadzone całkowicie za darmo. Po tym miesiącu opłaty będą w wysokości około 100 złotych na osobę miesięcznie. Nie więcej. Mateusz Gwizd (koordynator Akademii Bramkarskiej Miedzi Legnica)

Można zacząć już teraz. Choćby po to, by zobaczyć metody treningowe, które na co dzień funkcjonują w Akademii Piłkarskiej Miedzi Legnica. Sto złotych płatne co miesiąc również nie jest wygórowaną ceną za to, co młody zawodnik dostanie w zamian, a więc:

 • treningi pod okiem profesjonalistów,
 • szansę na udoskonalenie swoich umiejętności,
 • być może szansę na grę w Akademii Miedzi Legnica.

O tym ostatnim warto pamiętać. Każda tego typu inicjatywa to w równym stopniu promocja klubu, wymiana doświadczeniami, pomaganie innym akademiom, ale też i pewnego rodzaju forma skautingu.

***

Na Dolnym Śląsku coraz mocniej stawiają na szkolenie młodzieży, a także wyjście poza teren swojej akademii. Już nie tylko Zagłębie Lubin czy Śląsk Wrocław, lecz także Miedź Legnica czy Chrobry Głogów dobrze szkolą młodzież. Zdaje się też, że wiedzą, jak trzeba zwiększyć popularność swoich klubów i akademii w regionie. Miedź Legnica ma Mobilną Akademię Bramkarską, która skierowana jest do zawodników stojących między słupkami, a Chrobry Głogów ma projekt „Osiedlowy Trener”, o którym również już szerzej pisaliśmy.

My całym sercem wspieramy i jednych, i drugich, gdyż tylko właściwe szkolenie i praca u podstaw mogą dać sukces. W Legnicy wszystko idzie w dobrym kierunku: i szkolenie młodych, i promocja własnej akademii.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze