Ruszają pierwsze mistrzostwa Europy drużyn polonijnych


Obywatele Polski w całej Europie: łączcie się

19 kwietnia 2020 Ruszają pierwsze mistrzostwa Europy drużyn polonijnych

Pierwsze mistrzostwa Europy drużyn polonijnych dzielą już jedynie godziny do rozpoczęcia. Na wstępie należy zaznaczyć, że będzie to turniej rozgrywany na dwóch konsolach: Play Station 4, a także Xbox. My jako iGol objęliśmy to wydarzenie patronatem medialnym. W związku z tym na naszej stronie będą pojawiać się materiały dotyczące tych rozgrywek. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami!


Udostępnij na Udostępnij na

Przedstawiciele drużyn będą toczyć batalię w grze FIFA 20. Jest to (według organizatorów) największe takie przedsięwzięcie w Europie – niejako ewenement. Sam pomysł szybko okazał się strzałem w dziesiątkę. Do zawodów zgłosiło się wiele drużyn z różnych zakątków Europy.

Kilka słów o organizatorze

Mistrzostwa Europy drużyn polonijnych w FIFA 20 organizują działacze The Eagle Football Club, o którym szerzej mogliście już na naszej stronie przeczytać. Jest to drużyna polonijna z Anglii występująca w tamtejszej piramidzie rozgrywkowej. O samym klubie jest coraz głośniej i zyskuje sporą rozpoznawalność w kraju nad Wisłą. Dobre i skuteczne promowanie i używanie social mediów zaczyna procentować.

Pierwszym reprezentantem The Eagle FC został Mateusz Gretkowski – nominalny lewy skrzydłowy drużyny z Newarket. Presja wyniku na lewoskrzydłowym jest podobno bardzo wysoka. Czy będzie w stanie ją udźwignąć i reprezentant organizatorów będzie pierwszym mistrzem Europy drużyn polonijnych?

Kilka słów od organizatora

Zamieniliśmy kilka słów na temat samego turnieju, zasad i celu rozgrywek. Przedstawiciele The Eagle FC powiedzieli nam także o oczekiwaniach wobec swojego reprezentanta.

Do kogo jest skierowany ten turniej?

Turniej jest przeznaczony dla drużyn polonijnych, które występują w europejskich ligach.

Jak duże było zainteresowanie?

Nie spodziewaliśmy się takiego odzewu. Projekt przyjęty bardzo ciepło. Drużyn polonijnych w całej Europie jest mnóstwo, a nasze rozgrywki to idealny sposób na integrację Polaków z różnych stron Starego Kontynentu. Listę turniejową na Play Station zamknęliśmy w 48 h!

Planujecie transmitować rozgrywki na jakichś platformach?

Wszystkie nasze spotkania – The Eagle FC – będą transmitowane na platformie Twitch. Przed każdym spotkaniem będziemy wstawiać link do meczu. Na naszym FacebookuTwitterze będzie również po każdej kolejce podsumowanie z wynikami i tabelą. Triumfator każdego z turniejów dostanie upominki ściśle związane z grą FIFA.

Ile drużyn weźmie udział w rozgrywkach?

16 ekip z całej Europy. Wysłaliśmy setki wiadomości z zaproszeniami. Udało się w miarę szybko skompletować ekipę na Play Station 4. Struktura turnieju jest tak zbudowana, że 16 ekip jest najlepszym rozwiązaniem. Wzorujemy się na innych, którzy organizowali takie turnieje, i z ich doświadczenia wiemy, że 16 ekip to optymalna liczba (ułożenie terminarza, ustalanie spotkań, unikanie zamieszania i niepotrzebnego chaosu). Chcemy, żeby było wszystko profesjonalne, więc plan jest taki, że będziemy rozgrywali to kolejkami…

Ile będą trwały te kolejki?

Na jedną kolejkę będą dwa dni. Uczestnicy będą się musieli dogadać tak, żeby ustalony w terminarzu mecz rozegrać w ciągu tych dwóch regulaminowych dni.

Drużyny dowolne czy są jakieś ograniczenia?

Będziemy grali drużynami z polskiej ekstraklasy. W drodze losowania jedna ekipa z ekstraklasy zostanie przyporządkowana do jednego zawodnika i cały turniej będzie rozgrywał tą ekipą. Po to, by wszystko było najmożliwiej sprawiedliwe, a o wynikach decydowały tylko umiejętności gracza (a nie klasa przyporządkowanego zespołu i jego zawodników), mecze będą rozgrywane na wspólnym, z góry ustalonym overallu *85. Jest to powszechna praktyka stosowana w najlepszych turniejach FIFA, w tym m.in. mistrzostwach Polski.

W jakim celu powstał ten turniej? Co jest myślą przewodnią?

Turniej odbywa się pod hasłem: „Niech piłkarska Polonia w Europie połączy się!”. Tutaj słowo „połączy się” jest kluczowe, bo ma być interpretowane dwojako – połączyć się wirtualnie w grze, ale też połączyć się w sensie takim bardziej życiowym – obserwować swoje poczynania na boiskach, kibicować sobie nawzajem, wymieniać się doświadczeniami.

Na tym nam zależy, na dobrej zabawie w czasach pandemii, ale długofalowo na nawiązaniu kontaktów między klubami polonijnymi z całej Europy.

Stawiacie jakiś cel przed Waszym reprezentantem? 

Mateusz Gretkowski wygrał nasz wewnętrzny turniej dość wyraźnie. Ma duże doświadczenie w turniejach organizowanych w Polsce. Presja na nim spoczywa ogromna, wszak jesteśmy organizatorem. W momencie gdy nie skończy w Top3, to rozwiązanie kontraktu już leży na stole prezesa (śmiech).

Poza tym mamy układ z Jagiellonią, którą będziemy grali turniej. Jeśli Mateusz będzie poza TOP3, to wpłacamy minimum 100 funtów na wybrany przez Jagiellonię cel charytatywny. Mateusz będzie w Top3, to Jagiellonia wysyła nam koszulkę, wystawiamy na licytację, a zebrane pieniądze wpłacamy na wybrany przez nas cel charytatywny.

Na kiedy planujecie start rozgrywek? 

Terminarz pojawi się już dziś. Będziemy grać w systemie ligowym. Każdy z każdym.

***

Mistrzostwa Europy drużyn polonijnych to, jak powiedzieli nam organizatorzy, ewenement na skalę europejską. Nie chodzi też w tym tylko o to, by kilku gości pograło sobie na konsoli. Idea jest nieco głębsza. Zbliżenie się z ludźmi, którzy z różnych przyczyn postanowili wieść swoje życie poza Polską. Łączy ich jedno: miłość do futbolu. Teraz, gdy tego futbolu jest mało, Xbox czy Play Station jest idealną opcją do zjednoczenia się Polaków z Anglii, Holandii czy innego kraju w Europie.

Turniej zapowiada się niezwykle emocjonująco i warto będzie śledzić jego przebieg na naszej stronie. Zostańcie z nami!

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze