Mateusz Skoczylas nowym piłkarzem AC Milan! Kim jest młody pomocnik?


16-latek jest wielkim talentem Zagłębia Lubin

7 sierpnia 2023 Mateusz Skoczylas nowym piłkarzem AC Milan! Kim jest młody pomocnik?
Foto LiveMedia/SIPA USA/PressFocus

Mateusz Skoczylas już od dłuższego czasu był rozchwytywany przez skautów uznanych europejskich marek. Szczególnie przykuł ich uwagę podczas Euro U-17, gdy był jedną z wiodących postaci reprezentacji Polski. Ostatecznie przygoda naszej kadry z tym turniejem zakończyła się dopiero na półfinale, co można uznać za duży sukces. Teraz młody piłkarz będzie miał możliwość prezentować swoje umiejętności na włoskich boiskach. Jakim graczem jest nowy nabytek „Rossonerich”?


Udostępnij na Udostępnij na

Za 16-letnim pomocnikiem Zagłębia Lubin intensywne miesiące. Najpierw w marcu dostał się z reprezentacją Polski na Euro U-17, a następnie błyszczał na samym turnieju, zdobywając w nim trzy bramki. Na początku lipca mówiło się o zainteresowaniu jego osobą ze strony Sportingu, który nawet złożył ofertę w wysokości 250 tysięcy euro. Nie zadowoliła ona jednak „Miedziowych”, którzy odrzucili tę propozycję. Wspominano wtedy także o możliwych przenosinach do AC Milan. Teraz transfer Skoczylasa do włoskiego giganta staje się faktem!

Początki w Rzeszowie

Swoją przygodę z piłką Mateusz Skoczylas zaczynał w Szkółce Piłkarskiej Grunwald Budziwój Rzeszów. Na pierwszy trening pomocnik poszedł, mając sześć bądź siedem lat. Bardzo lubił być w posiadaniu piłki i jak mówili rodzice chłopaka, praktycznie się z nią nie rozstawał. Nie bał się dryblować i był kreatywny na boisku. Mimo iż jego próby minięcia rywala nie zawsze kończyły się sukcesem, starał się je podejmować, czego nie robiła znaczna część chłopaków w jego wieku. Młody piłkarz nie czuł również presji przed ważnymi meczami i do każdego spotkania podchodził z takim samym nastawieniem.

– Od początku było widać, że ma potencjał. Spędzał dużo czasu z piłką i było widać, że ta piłka go słucha. Bardzo lubił mieć ją w posiadaniu. Potrafił zagrywać niekonwencjonalnie i widać było, że miał to wyćwiczone. Nie można powiedzieć, że był to przypadek, po prostu pewne elementy miał wypracowane. Jego dużymi atutami była technika i rozumienie gry. Nie stresowała go sytuacja meczowa – mówi prezes i pierwszy trener Mateusza Skoczylasa w Szkółce Piłkarskiej Grunwald Budziwój Rzeszów, Przemysław Biskup.

Później piłkarz został wypożyczony do Stali Rzeszów, w której udało mu się otrzymać powołanie do młodzieżowej kadry narodowej. Zawodnik po czasie spędzonym w „Stalowcach” wrócił do swojej szkółki, ale nie zagrzał tam miejsca na długo. Krótko po tym został ogłoszony nowym graczem Zagłębia Lubin.

Gra w CLJ i debiut w rezerwach

Do akademii „Miedziowych” Mateusz Skoczylas dołączył w wieku 13 lat. W zespole U-19, który grał w Centralnej Lidze Juniorów, zadebiutował, jeszcze mając 15 lat! Jego pierwszy występ w tych rozgrywkach przypadł na 28 sierpnia 2022 roku w meczu z Pogonią Szczecin U-19. Piłkarz znajdował się na boisku przez 66 minut, a jego drużyna zremisowała 3:3. Za jego najlepszy występ można uznać spotkanie z Polonią Warszawa U-19, w którym udało mu się skompletować hat-tricka w zaledwie 26 minut! Łącznie młody piłkarz ma na koncie 11 występów w CLJ, w których udało mu się zdobyć pięć bramek.

W drugiej połowie lipca udało mu się także zadebiutować w seniorskiej piłce. Skoczylas wszedł z ławki rezerwowych w spotkaniu Zagłębia II Lubin ze Stomilem Olsztyn. W samym meczu nie miał zbyt dużo czasu, aby się wykazać, gdyż na murawie zameldował się dopiero w 79. minucie. Ostatecznie „Miedziowi” wygrali tamto starcie 2:1.

Świetne Euro U-17

W marcu reprezentacja Polski U-17 wywalczyła sobie awans na młodzieżowe mistrzostwa Europy rozgrywane na Węgrzech. Na samym turnieju jedną z największych gwiazd naszej kadry okazał się Mateusz Skoczylas. Już w pierwszej kolejce strzelił dwie bramki przeciwko Irlandii U-17, czym bardzo przyczynił się do pokonania naszych rywali aż 5:1. Piłkarz wykazywał się dużą odwagą, był aktywny i napędzał akcje ofensywne drużyny.

W następnym meczu z reprezentacją Węgier U-17 młody Polak zdobył kolejnego gola. O swoim byłym zawodniku nie zapomniała Szkółka Piłkarska Grunwald Budziwój Rzeszów. W licznym gronie wybrała się ona do Budapesztu, aby z wysokości trybun wspierać swojego wychowanka. Jak widać po przebiegu starcia, wyjazd można zaliczyć do bardzo udanych. Oprócz drugiego zwycięstwa Polacy byli już pewni awansu do ćwierćfinału.

– W spotkaniach dobrze wyglądał, gdy miał piłkę przy nodze, stwarzał niebezpieczeństwo. Był ruchliwy, trudny do upilnowania, absorbował obrońców i dobrze pracował w wysokim pressingu – uważa Przemysław Biskup.

Przygoda „Biało-czerwonych” z Euro U-17 skończyła się dopiero w półfinale. Po intensywnym pojedynku przegraliśmy 3:5 z reprezentacją Niemiec U-17. Dzięki swoim występom Mateusz Skoczylas stał się obiektem zainteresowania uznanych europejskich marek. Hiszpański dzienniki „Sport” umieścił go w gronie 12 najlepszych zawodników tego turnieju. Zaznaczył, iż 16-latek dobrze odczytuje wydarzenia w polu karnym i jest agresywny w sytuacjach strzeleckich.

Jak gra Mateusz Skoczylas?

Piłkarz wykazuje się dużą kreatywnością i aktywnością podczas gry. Ważnym aspektem jest to, iż pomocnik nie odczuwa presji przed istotnymi meczami i nie boi się wchodzić w drybling z przeciwnikami. W dodatku dobrze odczytuje grę i potrafi zagrywać prostopadłe piłki do swoich kolegów z drużyny.

– Mateusz Skoczylas to piłkarz, którego profil jest poszukiwany w świecie futbolu. Dynamiczny ofensywny pomocnik, który jest ruchliwy, potrafi dryblować, jest przebojowy, dysponuje dobrym uderzeniem z dystansu. Trzeba jednak mieć także na uwadze, że do tej pory grał on, praktycznie rzecz biorąc, wyłącznie na juniorskim poziomie. To chłopak, który wyróżnia się na tle młodzieży, natomiast będzie zapewne potrzebował jeszcze trochę czasu, żeby rywalizować w seniorskiej piłce – mówi współtwórca podcastu #MKSTalk, Filip Trokielewicz.

Piłkarz przechodząc do AC Milan, spotka się ze znacznie wyższym poziomem gry w piłkę. W takiej sytuacji nasuwa się jedno pytanie. Czy 16-latek będzie w stanie poradzić sobie za granicą?

– Wypuszczasz mnie w bardzo trudne rejony, pytając o to, czy Mateusz Skoczylas sobie poradzi. Na pewno jest to chłopak o dużym potencjale, ale ja jestem zwolennikiem tego, aby młodzi piłkarze wyjedżali z Polski dopiero, gdy w jakościowy sposób zaznaczą swoją obecność w seniorskim futbolu w naszym kraju. Niemniej jestem także w stanie zrozumieć środowisko Mateusza, które optuje za wyjazdem. Na chwilę obecną nie da się w zasadzie odpowiedzieć na pytanie, czy da on sobie radę. Dla AC Milan 16-latek jest inwestycją w przyszłość i będzie zapewne rywalizował z rówieśnikami. A co będzie dalej? Czas pokaże – twierdzi Filip Trokielewicz.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze