Luka Vusković – złoty defensor Radomiaka


Chorwat jest kluczowym elementem linii defensywnej drużyny z Radomia

14 kwietnia 2024 Luka Vusković – złoty defensor Radomiaka
Adam Starszynski / PressFocus

17-letni piłkarz, niedawno grający w swojej lokalnej drużynie Hajduku Split, został zakupiony przez Tottenham. Jednak przepisy FIFA zakładają, że przy transferach poza teren Unii Europejskiej, aby piłkarz mógł rozgrywać mecze w Anglii, musi mieć ukończone 18 lat. Wobec tego Luka Vusković do ekipy Tottenhamu będzie mógł dołączyć dopiero w 2025 roku. Przez ten czas musi zdobywać doświadczenie w europejskich klubach, w oczekiwaniu na debiut w seniorskiej drużynie Tottenhamu.


Udostępnij na Udostępnij na

Z racji formy Luka Vusković został okrzyknięty młodym talentem z ogromnym potencjałem. Wielkie kluby Europy wyrażały chęć zakontraktowania młodego piłkarza. Jednak to drużyna z Londynu ostatecznie wygrała wyścig po chorwackiego obrońcę. Tottenham ma już pewne wzmocnienie na przyszły rok, ale zanim Londyn, Luka ten rok musi przeczekać w drużynie znajdującej się na terenie Unii Europejskiej. Do walki o wypożyczenie młodego piłkarza włączyły się kluby z Holandii i Niemiec, jednak to polska drużyna ostatecznie wypożyczyła Lukę Vuskovicia.

Kim jest Luka Vusković?

Młody chorwacki piłkarz swoją karierę rozpoczął w Splicie, gdzie początkowo występował w młodzieżowej kadrze tamtejszego klubu – Hajduka. I tak z roku na rok był coraz bliżej występów w seniorskiej drużynie i w końcu się doczekał. Tam pokazał, że mimo tak młodego wieku potrafi grać na poziomie seniorskim, niewiele się różniąc od bardziej doświadczonych piłkarzy. Ważną cechą Luki jest jego wzrost, bo mierzy on ponad 190 cm, co wpływa na wyjątkowo dobrą jakość gry w obronie. Luka z większą swobodą może wybijać dośrodkowane piłki lub je wbijać w bramkę przeciwnika. Jak się okazuje, Luka Vusković posiada cechy defensora, potrafi również grać w ofensywnych obszarach na boisku, co pokazał w Hajduku, strzelając osiem goli.

Poprzedni rok był dla niego dotychczas najlepszym okresem w karierze. Nastoletni zawodnik skierował na siebie oczy skautów europejskich gigantów, ale to Tottenham stał się wyborem ostatecznym, którego w 2023 roku dokonał Luka Vusković, i klub z Londynu ostatecznie pochwalił się nabytkiem we wrześniu zeszłego roku.

Profil zawodnika w Radomiaku Radom

Luka Vusković podczas swojego pobytu w barwach Radomiaka dotychczas wystąpił w ośmiu meczach ligowych. Jego debiutem był pojedynek z Cracovią na początku wiosennej rundy sezonu, w którym Radomiak doznał bolesnej porażki na wyjeździe. Choć Vusković spędził na boisku zaledwie 26 minut, zdołał wywrzeć pozytywne wrażenie na sztabie szkoleniowym. Mimo katastrofalnego wyniku 0:6 dokonania Chorwata wyróżniały się na tle reszty drużyny.

Następne siedem meczów Vusković rozegrał w pełnym wymiarze czasowym. Wyniki Radomiaka na początku wiosny oscylowały wokół porażek, ale z biegiem czasu sytuacja zaczęła się poprawiać. Podobnie rozwijał się udział Chorwata – zdobył gole w dwóch kolejnych spotkaniach, wykorzystując umiejętności, które przywiózł ze sobą do Polski. W obu przypadkach zachował zimną krew w polu karnym – jeden z goli padł po precyzyjnym strzale głową, a drugi po użyciu nogi, czym zademonstrował wszechstronność swojego talentu.

Młody Chorwat bije rekordy w Polsce

Po zdobyciu swoich pierwszych dwóch goli w meczach ligowych Vusković zapisał się w historii polskiej piłki jako najmłodszy strzelec dwóch bramek. To osiągnięcie ustanowiło nowy rekord wieku dla tego wyczynu. Chorwacki obrońca pokonał w ten sposób dotychczasowych rekordzistów: Dawida Kownackiego oraz Aleksandra Buksę. Jego wkład w drużynę oraz zdolność strzelecka w tak młodym wieku przynoszą nowe światło talentowi, który może być kluczowym czynnikiem w dalszym rozwoju kariery zarówno na poziomie klubowym, jak i reprezentacyjnym. Osiągnięcie tego rekordu potwierdza nie tylko umiejętności Vuskovica, lecz także wskazuje na obiecującą przyszłość tego młodego piłkarza w światowej piłce nożnej.

Vusković robi różnicę w Radomiu

Od początku swojej przygody w Radomiaku Radom pokazał się ze swojej najlepszej strony. Szybko wywarł dobre wrażenie, tym samym pokazując, jak wielkie znaczenie zaczął stanowić w polskiej drużynie. Tottenham ma duże szczęście, że wyhoduje sobie przyszłą gwiazdę światowego formatu, która bezapelacyjnie będzie wzmocnieniem na lata.

Dla Radomiaka Radom zaczął odgrywać kluczową rolę w linii obrony. Co prawda w tym sezonie goli straconych mają w Radomiu więcej niż strzelonych, ale mimo to stał się elementarny dla drużyny. Oprócz dwóch bramek zaliczył też asystę, która poprzedziła sensacyjnego gola strzelonego przez bramkarza Radomiaka, Gabriela Kobylaka.

Kibice, jak i cały sztab będą tęsknić za Luką, natomiast on, pełen motywacji z dawką doświadczenia, po dobrym sezonie w PKO Ekstraklasie wkroczy w jedną z najlepszych lig na świecie.

Komentarze
Ksaveriusz (gość) - 1 miesiąc temu

Na miejscu władz Radomiaka starałbym się przedłużyć jego wypożyczenie o chociaż te pół roku, a najlepiej o sezon.

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze