Feta w Poznaniu. Radość, łzy szczęścia i cudowne chwile, których nie zapomni żaden z tych piłkarzy. Mistrzostwo Polski. Sukces, ale też i olbrzymia odpowiedzialność. Lech Poznań będzie musiał zmierzyć się z powoli utopijnym marzeniem wszystkich kibiców w Polsce. Awansem do Ligi Mistrzów.
Wczoraj bal, dziś leczymy kaca, a jutro do roboty! Żarty się skończyły. Zegar odliczający brak polskiego klubu w elitarnych rozgrywkach Ligi Mistrzów tyka i tyka. Rok temu osiągnął pełnoletność, w tym roku dojdzie lat 19. Znowu musimy sobie zadać pytanie – jak nie teraz, to kiedy?
„Kolejorza” czeka trudna przeprawa w eliminacjach, ale musimy pamiętać, że Legia w 2014 roku w tych rozgrywkach radziła sobie bardzo dobrze. Właściwie papierkowy błąd wykluczył ją z marzeń, które dawno nie były tak bliskie zrealizowania. Zgodnie z obowiązującymi zasadami kwalifikacje podzielone są na dwie grupy. Teoretycznie silniejsza jest niemistrzowska, w której wystartują m.in. Manchester United, Valencia CF, AS Monaco, Lazio Rzym i Bayer Leverkusen. W tej drugiej o pięć miejsc w piłkarskim raju będą rywalizować mistrzowie 33 państw z wyłączeniem najlepszych zespołów z Hiszpanii, Anglii, Niemiec, Włoch, Portugalii, Francji, Ukrainy, Rosji, Holandii, Turcji, Grecji oraz Belgii.
W grupie mistrzowskiej zaplanowano cztery rundy, a w drugiej z nich do walki przystąpi Lech Poznań. Na początek zmagań piłkarze Macieja Skorży będą rozstawieni i trafią na teoretycznie słabszego od siebie rywala, np. litewski Żalgiris (celowo wymieniony na pierwszym miejscu) czy słowacki AS Trenczyn. Schody zaczną się w kolejnym etapie, w którym do rywalizacji włączą się faworyzowane zespoły ze Szwajcarii i Austrii. Lech w losowaniu par III etapu, które odbędzie się jeszcze przed zakończeniem II rundy, na pewno nie zostanie rozstawiony, a tym samym już wtedy będzie mógł trafić na dużo mocniejsze drużyny.
Pozycja startowa Lecha jest niezbyt korzystna z uwagi na mało imponujący współczynnik UEFA – 17,300 pkt. Pod tym względem poznaniacy ustępują Legii Warszawa (24,800), która byłaby pewna rozstawienia w III rundzie eliminacji. Przypomnijmy, że w połowie 2014 roku „Wojskowi” na tym etapie zdeklasowali na murawie Celtic (4:1 i 2:0), ale odpadli przy zielonym stoliku na skutek występu nieuprawnionego zawodnika.
Nowy mistrz Polski to jeszcze drużyna w budowie. Do ideału jej bardzo daleko, ale potencjał kadrowy, młodzi i zdolni piłkarze, robiący wrażenie piłkarze z zagranicy oraz świetny trener na ławce mogą zagwarantować sukces. Bycie mistrzem kraju zobowiązuje, w eliminacjach do Ligi Mistrzów żadnej taryfy ulgowej nie będzie i miejmy nadzieję, że ta okropna passa dobiegnie wreszcie końca.
Drużyny, które wystartują w eliminacjach LM w grupie mistrzowskiej:
III runda:
FC Basel (Szwajcaria)
Red Bull Salzburg (Austria)
Viktoria Pilzno (Czechy)
II runda:
Rozstawieni:
Steaua Bukareszt (Rumunia)
Celtic Glasgow (Szkocja)
APOEL Nikozja (Cypr)
BATE Borysów (Białoruś)
Ludogorec Razgrad (Bułgaria)
Dinamo Zagrzeb (Chorwacja)
NK Maribor (Słowenia)
Maccabi Tel Awiw (Izrael)
Lech Poznań (Polska)
Partizan Belgrad (Serbia)
Malmoe FF (Szwecja)
Karabach Agdam (Azerbejdżan)
HJK Helsinki (Finlandia)
Molde FK (Norwegia)
FC Midtjylland (Dania)
Videoton Szekesfehervar (Węgry)
Skenderbeu Korcze (Albania)
Nierozstawieni:
FK Sarajewo (Bośnia i Hercegowina)
FK Ventspils (Łotwa)
Dila Gori (Gruzja)
AS Trenczyn (Słowacja)
Żalgiris Wilno (Litwa)
FK Astana (Kazachstan)
Milsami Orhei (Mołdawia)
FK Rudar Pljevlja (Czarnogóra)
Vardar Skopje (Macedonia)
Stjarnan FC (Islandia)
Dundalk FC (Irlandia)
CS Fola Esch (Luksemburg)
Hibernians FC (Malta)
I runda:
New Saints FC (Walia)
Levadia Tallin (Estonia)
Pjunik Erywań (Armenia)
B36 Torshavn (Wyspy Owcze)
Crusaders FC (Irlandia Północna)
FC Santa Coloma (Andora)
Folgore Falciano Calcio (San Marino)
Lincoln Red Imps FC (Gibraltar)