Kaczki transferowe: Serie A


Nie tylko Ronaldo, ruch na rynku transferowym we Włoszech trwa w najlepsze

1 sierpnia 2018 Kaczki transferowe: Serie A

Do rozpoczęcia sezonu ligowego na Półwyspie Apenińskim pozostało jeszcze trochę czasu. Podczas przygotowań doszło do wielu transferów i choć nie każdy był tak spektakularny jak ten na linii Juventus – Real, to i tak działo się sporo.


Udostępnij na Udostępnij na

Atalanta Bergamo

Siódmy zespół minionego sezonu nie próżnował na rynku transferowym. Najciekawszym ruchem włoskiej drużyny było wypożyczenie Duvána Zapaty z Sampdorii. Kolumbijczyk trafił do Atalanty na dwa lata z opcją wykupu. Dla polskich kibiców najważniejszym jednak transferem było wykupienie z Wisły Płock za kwotę 4 milinów euro lewego obrońcy Arkadiusza Recy. Ponadto do Atalanty ściągnięto jeszcze środkowego obrońcę Davide Bettellę i defensywnego pomocnika Marco Carraro, obaj przyszli z Interu Mediolan. Do drużyny dołączyli również Bryan CristanteMarco Tumminello, Pierluigi Gollini oraz wypożyczony z Chelsea Mario Pasalić. Na tym włodarze Atalanty jednak nie poprzestają i wciąż możliwe są jeszcze transfery.

Bologna FC

Dla polskich kibiców najciekawszym ruchem transferowym klubu z północnych Włoch było pozyskanie bramkarza reprezentacji Polski, Łukasza Skorupskiego z AS Roma. Najwięcej pieniędzy przeznaczono jednak na napastnika, Diego Falcinellego z US Sassuolo. Nie był to jedyny zresztą napastnik, który dołączył do Bologny tego lata. Drugim został Federico Santander z duńskiej Kopenhagi. Warto też zwrócić uwagę na Mattiasa Svanberga pozyskanego z Malmö FF, 19-letniego defensywnego pomocnika, który może się okazać dobrą inwestycją w przyszłości.

Cagliari

Drużyna prowadzona przez Rolando Marana nie szalała na rynku transferowym. Do klubu dołączyło dwóch napastników. Kupiony za kwotę 10 milionów euro Leonardo Pavoletti z Napoli i wypożyczony z Juventusu Alberto Cerri. Cagliari zdecydowało się również pozyskać Lucasa Castro, który został wykupiony z Chievo. Najgłośniejszym jednak transferem było przyjście do klubu Darijo Srny. Były kapitan reprezentacji Chorwacji i Szachtaru Donieck jest już zaawansowany wiekowo, ale jego doświadczenie może się okazać nieocenione w zbliżającym się sezonie.

Chievo Verona

Jedyny zespół z Werony, który w tym sezonie zagra w Serie A, do tej pory nie przeprowadził spektakularnych transferów. Chievo zdecydowało się wykupić z FC Nantes Mariusza Stępińskiego za kwotę 2,5 miliona euro. Za tę samą cenę został pozyskany z Fiorentiny środkowy obrońca Nenad Tomović. Drużynie prowadzonej przez Lorenzo D’Anna udało się też pozyskać trzech zawodników za darmo. W tym Emanuele Giaccheriniego, który był w ostatnim czasie wypożyczony do Chievo z Napoli.

Empoli

Zespół nieposiadający imponującego budżetu był dość aktywny na rynku transferowym tego lata. Do tej pory największym transferem klubu z Toskanii było wykupienie z Palermo za kwotę 9 milionów euro 22-letniego napastnika Antonino La Guminy. Włodarze włoskiej drużyny zdecydowali się również pozyskać dwóch 21-latków – napastnika Samuela Mraza ze słowackiej MSK Zilina i Duńczyka Jacoba Rasmussena z norweskiego Rosenborg BK. Empoli jest kolejnym zespołem, w którego barwach w przyszłym sezonie będzie mógł zagrać Polak. Po nieprzedłużeniu umowy z Arką Gdynia do włoskiej ekipy dołączył środkowy obrońca Michał Marcjanik.

ACF Fiorentina

Ósmy zespół poprzedniego sezonu wykazuje się dużą aktywnością podczas trwającego okienka transferowego. Jak do tej pory włodarze klubu z Florencji wydali na transfery już około 40 milionów euro. Najwięcej na razie zapłacono za Riccardo Saponarę i Germána Pezzellę, obaj panowie kosztowali po 9 milionów euro. Oprócz nich istotnym wzmocnieniem w zbliżającym się sezonie może być wypożyczony z AS Roma napatnik Gerson. Najprawdopodobniej Fiorentina nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w kwestii letnich transferów i ktoś jeszcze pojawi się na Stadio Artemio Franchi, by pomóc w walce o europejskie puchary.

Frosinone Calcio

W miarę swoich skromnych możliwości beniaminek Serie A, Frosinone Calcio, pozyskał kilku zawodników, którzy postarają się pomóc w walce o utrzymanie. Władze klubu nie eksperymentowały i jak do tej pory ograniczyły swoje zakupy tylko do dobrze im znanego rynku włoskiego. Oprócz kilku wypożyczeń piłkarzy, którzy nie mają szans na grę w swoich zespołach, dokonano paru transferów definitywnych. Najwięcej jak na razie kosztował pozyskany za kwotę 1,5 miliona euro z Genoi Andrea Beghetto. Za podobne kwoty trafili również Luka Krajnc z Cagliari, Raman Chibsah z Benevento i Francesco Bardi z Inetru Mediolan.

FC Genoa 1893

Włodarze klubu z Genui z pewnością nie byli zadowoleni z wyniku osiągniętego w poprzednim sezonie, stąd duża aktywność na rynku transferowym. Jak do tej pory w zespole pojawiło się już czternastu nowych graczy. Wśród nich znalazł się wykupiony z Cracovii Krzysztof Piątek. O miejsce w składzie Polak będzie musiał walczyć między innymi z Christianem Kouamé i Gianlucą Lapadulą, którzy również dołączyli latem do Genoi.

Do Genui przeszedł też znany kibicom Serie A z występów w Lazio bramkarz Federico Marchetti i Rômulo grający do tej pory w Hellasie Verona. Dość ciekawie wygląda transfer 19-letniego obrońcy Federico Valiettiego, który przyszedł z Interu Mediolan za kwotę 7,5 miliona euro. Mimo że młody Włoch nie rozegrał jeszcze żadnego meczu w Serie A, władze klubu z Liguri wiążą z nim duże nadzieje.

Inter Mediolan

Inter zbroi się przed zbliżającym się sezonem. Najgłośniejszym transferem ekipy „Nerazzurrich” było pozyskanie z Romy za kwotę 38 milionów euro Radji Nainggolana. Belg ma pomóc Icardiemu i spółce w walce o najwyższe cele, co z pewnością łatwe nie będzie. Inter wykupił też Lautaro Martíneza z Racing Club. Argentyńczyk trafił do Mediolanu za kwotę 16 milionów euro. 20-latek ma zastąpić Edera, który nie sprawdził się w roli partnera Icardiego i odszedł z klubu.

Inter zdecydował się też wypożyczyć z Sassuolo Matteo Politano, a także pozyskał za darmo Stefana de Vrija i Kwadwo Asamoaha, którzy mają już wyrobioną markę we włoskiej lidze. Niewykluczone, że to nie są ostatnie transfery ekipy z Mediolanu. Wokół drużyny z San Siro pojawia się kilka nazwisk, które jeszcze tego lata mogą dołączyć do zespołu Luciano Spallettiego.

Juventus Turyn

Mianem transferu lata, a kto wie czy nie dekady, można nazwać transakcję pomiędzy Madrytem a Turynem. Wykupienie przez Juventus z Realu Madryt Cristiano Ronaldo za kwotę około 120 milionów euro nie jest w stanie nic przebić. Przyjście Portugalczyka do zespołu „Starej Damy” w zasadzie sprawia, że inne ruchy włoskiego klubu odchodzą w zapomnienie, a niesłusznie. Władze Juventusu dokonały kilku innych ciekawych posunięć na rynku transferowym. Do drużyny mistrza Włoch dołączyli między innymi Emre Can, Douglas Costa, João Cancelo czy Mattia Perin. Trudno sobie na ten moment wyobrazić, żeby zespół z takim składem mógł nie wygrać ósmego scudetto z rzędu.

Lazio Rzym

Jak do tej pory zespół prowadzony przez Simone Inzaghiego nie może się pochwalić spektakularnymi transferami. Do stołecznej drużyny dołączyli Francesco Acerbi z Sassuolo, Valon Berisha z RB Salzburg, Riza Durmisi z Realu Betis i Mattia Sprocati z włoskiej US Salernitana. Dodatkowo władzom Lazio udało się jeszcze pozyskać bramkarza Silvio Proto, który przyszedł w miejsce Federico Marchettiego. Za darmo trafił do Lazio także reprezentant Chorwacji Milan Badelj.

AC Milan

Po wielkim zamieszaniu AC Milan jednak zagra w europejskich pucharach. W międzyczasie zmienił się też właściciel klubu, stało się to po tym, jak dotychczasowy właściciel Li Yonghong nie spłacił na czas części pożyczki. Przez te zawirowania w klubie z Mediolanu nie doszło jeszcze do wielkich transferów (a te wiszą w powietrzu). Jak na razie do drużyny z San Siro dołączyli wykupieni już na stałe Nikola Kalinić i Fabio Borini, a także pozyskani za darmo Pepe Reina, Alen Halilović i Ivan Strinić. Kwestią czasu jest, kiedy do „Rossonerich” dołączy gwiazda z prawdziwego zdarzenia.

SSC Napoli

Carlo Ancelotti wciąż poznaje swój nowy zespół i rozważa potencjalne ruchy transferowe, choć już teraz Napoli na transfery wydało około 84 miliony euro. Do tej pory najgłośniejszą transakcją było przyjście Fabiána Ruiza z Realu Betis za kwotę 30 milionów euro. 25 milionów euro wyłożono z kolei na Simone Verdiego, który zamienił Bolognę na klub z południa Włoch. Trzy miliony mniej kosztował natomiast Alex Meret, który ma zastąpić w bramce Pepe Reinę. Wciąż nie do końca wiadomo, czy do Neapolu przyjdzie jakiś nowy napastnik. Prezez klubu Aurelio De Laurentiis dementuje pogłoski, mówiąc, że bramki dla Napoli w sezonie 18/19 ma zdobywać Arkadiusz Milik.

Parma Calcio 1913

Parma wraca do Serie A, ale nie bez problemów. Ekipa ze Stadio Ennio Tardini zacznie sezon z ujemnymi pięcioma punktami, a mogła nawet zostać pozbawiona awansu. Wszystko przez… smsa, którego wysłał napastnik Parmy, Emanuele Calaio, do swojego kolegi, który grał w Spazi, czyli ostatnim rywalu w Serie B, z prośbą o pomoc w zwycięstwie. Parma podobnie jak inni beniaminkowie swoje ruchy transferowe ograniczyła głównie do piłkarzy, którym kończyły się kontrakty. Najdroższymi jak do tej pory zawodnikami pozyskanymi tego lata byli Fabio Ceravolo z Benevento i Jacopo Dezi z Napoli. Za obu Parma musiała zapłacić po 2 miliony euro. W sumie do Parmy przyszło tego lata trzynastu nowych graczy.

AS Roma

W klubie z Rzymu spory ruch. Z Romy odeszła gwiazda minionego sezonu Alisson Becker za kwotę 62 milionów euro, stając się najdroższym bramkarzem w historii. Ale Roma nie tylko sprzedawała piłkarzy. Latem do ekipy prowadzonej przez Eusebio Di Francesco dołączyli Javier Pastore z PSG, Justin Kluivert z Ajaxu Amsterdam, Davide Santon z Interu czy bramkarz reprezentacji Szwecji Robin Olsen. Do drużyny ze Stadio Olimpico miał dołączyć też Malcom, ale w ostatniej chwili sprzątnęła go sprzed nosa Romy FC Barcelona. Oznacza to, że wciąż możemy spodziewać się transferów do ekipy „Giallorossich”.

UC Sampdoria

Najbardziej polski zespół w Serie A jak na razie nie szaleje na rynku transferowym. Do drużyny prowadzonej przez Marco Giampaolo do tej pory dołączyli wypożyczony z Romy Grégoire Defrel, wypożyczony z Juventusu Emil Audero oraz wypożyczony z Sao Paulo Júnior Tavares. Jedynym pokaźnym transferem „Sampy” było pozyskanie za kwotę 7,5 miliona euro Omara Colleya. Środkowy obrońca przyszedł do klubu z Genui z KRC Genk. Na razie o innych transferach we włoskiej prasie cisza.

US Sassuolo

W drużynie z Mapei Stadium lato jest naprawdę gorące. Część dotychczasowych graczy zmieniło pracodawcę, więc władze Sassuolo musiały znaleźć ich następców. Najgłośniejszym nazwiskiem, które od przyszłego sezonu będzie widnieć na zielono-czarnych koszulkach, jest Kevin-Prince Boateng. Starszy brat Jérôme’a Boatenga wraca do Serie A po dwóch latach. Boateng przeszedł do Sassuolo za darmo. W poprzednim sezonie bardzo dobrze radził sobie z Eintrachtem Frankfurt w Bundeslidze. 31-latek może być poważnym wzmocnieniem włoskiego klubu w zbliżającym się sezonie.

Boateng oczywiście nie jest jedynym letnim transferem Sassuolo. Do klubu przyszyli między innymi Federico Di Francesco z Bologny za kwotę 10 milionów euro, Khouma Babacar z Fiorentiny, Jens Odgaard z Inetru czy Jeremie Boga z młodzieżowej drużyny Chelsea.

SPAL

Klub z Ferrary również wzmacnia się przed zbliżającą się kampanią. Władze zespołu postanowiły wykupić sprawdzonych w poprzednim sezonie na wypożyczenie Bartosza Salamona, Jasmina Kurticia, Alberto Paloschiego, Federico Vivianiego i Alfreda Gomisa. Dodatkowo postanowiono wypożyczyć kolejnych piłkarzy, w tym byłego bramkarza Lechii Gdańsk Vanję Milinkovicia- Savicia, który nie może liczyć na regularną grę w Torino.

Torino

Zespół z Turynu nie może pochwalić się tak spektakularnymi ruchami na rynku transferowym jak jego lokalny rywal. Drużyna prowadzona przez Waltera Mazzarriego zdecydowała się wykupić M’Baye Nianga i Tomása Rincóna. Dodatkowo postanowiono ściągnąć z AS Monaco Soualiho Meïté za 10 milionów euro, Armando Izzo z Genoi, Brazylijczyka Bremera z Atlético Mineiro i Nicolasa N’Koulou z Lyonu.

Udinese Calcio

Zespół z północy kraju na pewno będzie chciał osiągnąć w zbliżającym się sezonie lepsze niż ostatnio trzynaste miejsce. Największym jak do tej pory letnim transferem jest pozyskanie za kwotę 20 milionów Rolando Mandragory z Juventusu. Udinese zdecydowało się też poszukać nowych zawodników na rynku południowoamerykańskim. Do klubu trafili Ignacio Pussetto z argentyńskiego Club Atlético Huracán, Brazylijczyk Felipe Vizeu z Flamengo i Juan Musso z argentyńskiego Racing Club. Warto też zauważyć, że Udine wypożyczyło znanego z boisk Serie A bramkarza Nicolasa ze spadkowicza Hellas Verona.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze