Johannesburg jest największym miastem w RPA. Miasto znane w Afryce również jako „Jozi” lub „Jo’burg” jest stolicą stanu Guateng, najbogatszej prowincji w Afryce Południowej. Miasto jest jedynym z 40 obszarów metropolitalnych na świecie, jednym z dwóch pochodzących z Afryki. Pomimo że nie stanowi jednej z trzech stolic, właśnie w Johannesburgu znajduje się Trybunał Konstytucyjny – najwyższy sąd RPA.
Miasto, ze względu na położenie na bogatym w mineralne złoża wzgórzu Witwarersrand, jest dużym źródłem złota i diamentów.
W samym mieście mieszka 3.888.180 ludzi, a w całym „obszarze metropolitalnym” 10.267.700.
Czarnoskórzy mieszkańcy to aż 73% całej populacji miasta, 16% to biali, 6% stanowią lokalne grupy etniczne, a 4 % to Azjaci.
Johannesburg to jedno z najbardziej nowoczesnych i dobrze prosperujących miast w RPA. Miasto jest jednym z wiodących centrów finansowych, zarówno na świecie, jak i w kraju. Aż 16% PKB Południowej Afryki i 40% w Guateng pochodzi z działalności gospodarczej w metropolii. Według badań przeprowadzonych przez MasterCard w 2007 roku, miasto pnie się w górę w rankingu dotyczącym miast handlowych na świecie. Co ciekawe, Johannesburg jest jedynym miastem z kontynentu afrykańskiego w tym zestawieniu.

Miasto nie jest znane jako cel podróży turystycznych, lecz mimo to z roku na rok w Johannesburgu przybywa atrakcji dla odwiedzających. Ostatnim większym wydarzeniem była, dość popularna w Polsce, noc muzeów, dzięki której można było odwiedzić za darmo takie muzea jak „ApartheidMuzeum”, czy też „Hector Pieterson Muzeum”. Władze miasta mogą pochwalić się także wielkim parkiem rozrywki oraz jednym z największych zoo w RPA.
Johannesburg, podobnie jak Los Angeles, jest młodym miastem, w którym brakuje wygodnego systemu transportu publicznego.
Lokalny port lotniczy „OR Tambo International Airport” jest największym i najbardziej zatłoczonym portem lotniczym w Południowej Afryce, często nazywanym „bramą” do międzynarodowej komunikacji. Łącznie w Johannesburgu możemy korzystać z czterech lotnisk, jednak dwa z nich są przeznaczone do małych, prywatnych samolotów, a ostatnie – Lanseria – wykorzystywane jest do połączeń krajowych z Kapsztadem, Durbanem, Port Elizabeth czy Sun City.
Miasto posiada bardzo dobrze rozwiniętą obwodnicę, składającą się z aż trzech pierścieni. Każdy z nich ma około 80 km. Faktem wartym zauważenia jest, że nawet przy drogach 12-pasmowych (sześć pasów w każdą stronę) w godzinach szczytu drogi są często zakorkowane.

W mieście możemy spotkać dwa rodzaje taksówek. Jedne z nich nie są dopuszczone do jazdy po mieście, bez pasażerów i muszą czekać na wezwanie klienta. Drugim typem są taksówki-minibusy. Znaczna liczba mieszkańców miasta jest uzależniona od drugiego typu, dzięki któremu codziennie rano docierają do pracy.
Stadion
Coca-Cola Park (dawniej Ellis Park Stadium) – jest stadionem federacji rugby w Johannesburgu. Dziś na stadionie rozgrywane są mecze zarówno piłki nożnej, jak i rugby, ale stadion służy też jako miejsce koncertowe. Początkowa nazwa stadionu wzięła się od DJ Ellis, który wydał pozwolenie na budowę obiektu. W 2008 roku za 450 milionów ZAR (58 milionów USD) prawo do nazwy obiektu wykupiła Coca-Cola Company.
Stadion gościł rozgrywki na wszystkich szczeblach w Południowej Afryce, a na murawie grały również zespoły Brazylii, Manchesteru United czy Arsenalu. Ellis Park Stadium jest centrum sportu w południowo-wchodniej części Johannesburga, gdzie sąsiaduje z Johannesburg Stadium (lekkoatletyka), Standard Bank Arena (tenis) oraz basenem olimpijskim.
Stadion jest siedzibą trzech zespołów:
Orleando Pirates (piłka nożna)
Lwy (do września 2006 – Koty, Rugby)
Złote Lwy (rugby)
W przeszłości z trybun johannesburskiego stadionu można było oglądać również mecze w krykieta. Arena gościła Mistrzostwa Świata w Rugby w 1995 roku, które wygrała narodowa drużyna RPA.

Ellis Park w Południowej Afryce traktowany jest jak symbol, synonim rugby. To właśnie poprzednicy dzisiejszych Złotych Lwów w 1889 walczyli z miastem o możliwość budowy obiektu sportowego, na którym mogliby rozgrywać swoje mecze. Obszar kamieniołomu i wysypiska śmieci został uznany w 1927 r. za jedyną możliwość. Klub wynegocjował powierzchnię 13 akrów (53.000 m2) i 10 października została podpisana umowa najmu.
Stadion został zbudowany w osiem miesięcy, a w czerwcu 1928 roku został rozegrany pierwszy mecz. Średnia frekwencja na stadionie wynosiła ok. 38.000, ale rekord został pobity w roku 1955. Na trybunach zasiadło wtedy 100.000 widzów. Z upływem czasu stadion starzał się, aż w 1979 r. z uwagi na zbyt wysokie koszty ewentualnej modernizacji zburzono starą konstrukcję i zaczęto wznosić nowy stadion.
W 2005 r. Coca-Cola Park stał się pierwszym stadionem wykupionym na własność w Republice Południowej Afryki. Złote Lwy przestały zarządzać stadionem, posiadając jednak kontrolny pakiet 51%, a nowy zarząd stworzyli wysłannicy Interza Lesego, Orleando Pirates FC oraz Ellis Park Stadium Ltd.
11 kwietnia 2001 roku na stadionie wybuchły zamieszki związane z meczem pomiędzy Orleando Pirates i Kaizer Cheifs. W wyniku walk zginęły 42 osoby i była to największa tragedia podczas zawodów sportowych w historii RPA.
Dawne nazwy: Ellis Park Stadium
Rozpoczęcie budowy: 1927
Otwarty: 1928
Modernizacja: 1979
Właściciel: Złote Lwy Rugby Union
Zarządca: Ellis Park Stadium Pty
Nawierzchnia: Trawiasta
Koszt budowy: £ 5000
Pojemność: 59.611