Talenty z Football Managera #2: Jesus Vallejo – „Królewska” przyszłość?


Jesus Vallejo bohaterem drugiej odsłony cyklu „Talenty z Football Managera”

19 kwietnia 2020 Talenty z Football Managera #2: Jesus Vallejo – „Królewska” przyszłość?
dxtcampeon.com

Jesus Vallejo to drugi wielki talent z popularnej symulacji, którego bierzemy na tapet. „Talenty z Football Managera” to cykl, w którym sprawdzamy skuteczność przewidywania osób tworzących ten popularny na cały świat symulator piłki nożnej. Przeniesiemy się do Hiszpanii i sprawdzimy, czy potencjał Vallejo z gry komputerowej przekłada się na rzeczywistość. Zapraszamy!


Udostępnij na Udostępnij na

Vallejo to wychowanek Realu Saragossy. W 2016 zmienił jeden Real na drugi – dołączył do „Królewskich”. Jak dotąd nie dostał jeszcze poważnej szansy na zaistnienie w drużynie Zinedine’a Zidane’a. Dużo mówi się o jego rzeczywistym potencjale. W grze uchodził za naprawdę dobrze rokującego gracza. Czy w jego przypadku twórcy gry będą bliżej prawdy, czy jednak skończy się to jak historia naszego pierwszego bohatera – Carlosa Fierro?

Potencjał Jesusa Vallejo w FM-ie

Jesus Vallejo według naszej opinii najwyższy potencjał miał w edycji Football Manager 2017. W FM17 Vallejo zaczyna jako 19-letni środkowy obrońca wypożyczony z Realu Madryt do Eintrachtu Frankfurt. Co przyciąga uwagę, to wysokie atrybuty krycia, odbioru piłki, ustawiania, a więc jedne z najważniejszych u środkowego obrońcy. Dodatkowo możemy zauważyć wysoki atrybut decyzji i przewidywania. Wszystko to sprawia, że młody Vallejo w tej edycji gry od samego początku może być kluczowym zawodnikiem klubu z tej średniej półki. Cała paleta umiejętności, które „dostał” od twórców gry, prezentuje się tak:

Jesus Vallejo
Football Manager 2017

Umiejętności startowe i wysoki potencjał Hiszpana sprawiał, że szybko musiał się pojawić na naszej liście zawodników must have. Jedyny warunek, jaki musi być spełniony, to prowadzenie drużyny z topowych lig. Początkowa wartość Jesusa Vallejo określana była na poziomie sześciu milionów euro. Nie był to więc zawodnik, po którego sięgnąłby gracz prowadzący klub z polskiej ligi.
Wartość pieniężna rosła wprost proporcjonalnie do jego umiejętności. W ciągu 2-3 sezonów do walki o niego stawały tylko topowe drużyny. W grze wyrasta na czołowego obrońcę, który przez lata może być oparciem na środku obrony waszej drużyny. Jednak dla nas najważniejsze jest pytanie: jak jest w rzeczywistości?

Rzeczywistość Jesusa Vallejo

Jesus Vallejo w realnym świecie wciąż próbuje zaistnieć. Sporym problemem w ostatnim czasie były też kontuzje, które prześladowały młodego obrońcę. Piłkarz Realu jest głównie wypożyczany. W Madrycie, gdzie – jak wiemy – konkurencja jest spora, obecnie nie ma po prostu dla niego miejsca. Mimo to zdołał już zadebiutować w barwach „Los Blancos”. Jego licznik występów zatrzymał się na liczbie siedem. W swojej dotychczasowej przygodzie z piłką Vallejo już trzykrotnie był wypożyczany. Kluby, do których był wypożyczany, to:

  • Eintracht Frankfurt (25 spotkań)
  • Wolverhampton (dwa spotkania)
  • Granada (obecnie – trzy spotkania)

Tak naprawdę w żadnym z tych klubów nie popisał się niczym szczególnym. We wszystkich trzech wystąpił łącznie 30 razy. Wynik nie rzuca na kolana, zważywszy na to, że niektórzy piłkarze są w stanie rozegrać tyle w jednym sezonie. Najlepszy okres miał w Niemczech, gdzie najczęściej pojawiał się na murawie. Poniższy wykres prezentuje procent i liczbę jego spotkań na wypożyczeniach.

Jesus Vallejo

Najbardziej rozczarowujący okres Vallejo miał podczas wypożyczenia do Anglii. Raptem dwa występy ligowe i szybki powrót do Hiszpanii przy najbliższej okazji. Jednak co sprawiło, że środkowy obrońca nie potrafił się przebić w angielskim zespole? Zapytaliśmy o to jednego z ekspertów od hiszpańskiej piłki:

Dlaczego Vallejo rozczarował w Anglii? Przede wszystkim ma pewne problemy z grą w powietrzu, co z pewnością nie ułatwiło mu rywalizacji z Conorem Coadym, Willym Bollym czy Leander Dendonckerem.Kamil Gontarczyk

Oprócz tego Vallejo zaczęły nękać urazy. Te dwa czynniki sprawiły, że Real Madryt postanowił ściągnąć hiszpańskiego obrońcę z angielskiego klubu w zimowym okienku. Kolejnym przystankiem w karierze Vallejo została Granada – beniaminek Primera Division. Real nie chciał, by rozwój młodego obrońcy był zatrzymany przez siedzenie na ławce czy trybunach. Potwierdza to w naszej rozmowie Kamil Gontarczyk, który pozytywnie ocenia wysłanie Vallejo do Granady:

„Królewscy” nie chcieli, by Vallejo nękany ostatnio też kontuzjami tracił czas na siedzenie na ławce czy na trybunach, stąd też zdecydowali się wypożyczyć go do Granady. Była to dobra decyzja zarówno dla klubu, jak i dla piłkarza.Kamil Gontarczyk

Faktyczne umiejętności Jesusa Vallejo

Jednak jakie są rzeczywiste umiejętności 23-latka wypożyczonego z Realu Madryt? Potencjał wysoki zarówno w grze, jak i w świecie rzeczywistym.  W końcu Real Madryt po byle kogo nie sięga. Poprosiliśmy o pomoc ekspertów. Wyżej wymienionego Kamila Gontarczyka i Michała Niklasa, którego możecie pamiętać z jego publikacji na naszych łamach.

Wiele osób mówi o jego potencjale, ale nie widzę go na boisku. Aczkolwiek liczę, że jeszcze nie powiedział ostatniego słowa i w najbliższych latach pokaże, na co go stać.Michał Niklas

Pierwsza opinia dość różniąca się od tych powszechnych. Michał w naszej rozmowie zwraca też uwagę na grę Vallejo podczas mistrzostw Europy U-21. Zwłaszcza mecz z włoską młodzieżówką.

Szczególnie słabo zaprezentował się w meczu Włochy U-21–Hiszpania U-21, w którym Włosi robili z nim, co chcieli. Vallejo regularnie gubił krycie, był spóźniony. Zresztą to w ogóle nie były dla niego jakieś szczególnie udane mistrzostwa, mimo że Hiszpanie wrócili do domu ze złotem.Michał Niklas

Proste błędy, które mu się w ostatnim czasie przytrafiały, to kolejny zarzut do jego gry. Oczywiście możemy zrzucić winę na młody wiek. Możemy też powiedzieć, że Jesus Vallejo popełnia te błędy przez kontuzje i brak ciągłości w grze. Jednak najistotniejsze w tym wszystkim jest to, że Vallejo musi te niuanse i błędy poprawić, jeśli myśli o walce o skład w Realu Madryt.

Jedną z głównych zalet przypisywanych Jesusowi Vallejo są jego zdolności przywódcze. Już od najmłodszych lat był postrzegany jako lider drużyn, w których występował. Nie inaczej było po wejściu do piłki seniorskiej. Wystarczyło zaledwie 21 rozegranych spotkań w drużynie z Saragossy, by Vallejo założył opaskę kapitana. Miał wtedy zaledwie 18 lat! Jednak noszenie jej nie ograniczało się jedynie do klubu. Dziesięciokrotnie wyprowadzał reprezentację Hiszpanii U-21 na boisko. Dotychczasowy najważniejszy mecz, w którym był kapitanem, to finał mistrzostw Europy U-21 w 2019 roku.

***

Zaletą Vallejo jest dobre wyprowadzenie piłki, co z pewnością pomogło mu wskoczyć do pierwszego składu drużyny z Andaluzji. Kiedy Vallejo będzie popełniał coraz mniej prostych błędów, które wpływają negatywnie na ocenę jego występów, to powinien być do końca sezonu jasnym punktem beniaminka.Kamil Gontarczyk

Młody obrońca nie ma problemu z piłką przy nodze, co w obecnym futbolu jest sporym plusem. Jak już wspominaliśmy, jego największym problemem jest gra w powietrzu. Istotny element w grze środkowego obrońcy. Pomimo słabych mistrzostw należy zwrócić uwagę na umiejętność znajdywania się tam, gdzie powinien być. Dobre czytanie gry i ustawianie się to kolejny atut młodego Hiszpana.

Jesus Vallejo to wciąż melodia przyszłości. Czy na tyle głośna, by wybrzmieć w barwach Realu Madryt? Zdania w większości są podzielone, jednak przeważają opinie, że sufitem dla Vallejo będzie ławka w Realu. Spory potencjał w grze, który na razie nie udowodnił jeszcze tego w świecie rzeczywistym. Sporo kontuzji, które również wpłynęły na jego rozwój. Być może powrót rozgrywek i dalszy pobyt w Granadzie pozwoli odbić się Vallejo i  w końcu nabrać rytmu meczowego. Może wtedy pokaże, na co go tak naprawdę stać. Wszystko wskazuje na to, że może to być kolejny zawodnik, który został mocno przeszacowany przez twórców symulatora.

Na koniec podrzucam Wam kompilację z zagraniami Jesusa Vallejo, którą możecie zobaczyć, klikając tu.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze