Jagiellonia liderem Ekstraklasy!

10 września 2010 Jagiellonia liderem Ekstraklasy!

W rozgrywanym w Białymstoku hicie 5. kolejki Ekstraklasy miejscowa Jagiellonia pokonała Wisłę Kraków 2:1. Zgodnie z przewidywaniami, zgromadzeni na stadionie kibice obejrzeli bardzo ciekawe spotkanie.

Zapowiadające się jako hitowe spotkanie 5. kolejki od początku trzymało w napięciu. Już w 4. minucie z prawej strony pola karnego precyzyjnie dośrodkował Żurawski, a „Białą Gwiazdę” na prowadzenie strzałem głową wyprowadził powracający do pierwszego składu Brożek. Podopieczni Roberta Maaskanta ze zdobytej bramki nie cieszyli się jednak długo. Już minutę później w rolę asystenta wcielił się Jarosław Lato, a obok interweniującego Pawełka głową do siatki piłkę skierował Grosicki. Kilka minut później groźnie z dystansu strzelał Wilk, jednak pewną interwencją popisał się Sandomierski. Krakowianie w porównaniu z poprzednimi meczami poczynili olbrzymie postępy w ataku pozycyjnym, przez co dla Jagiellonii byli w tym meczu równorzędnym rywalem.

Jagiellonia Białystok pokonała już mistrza i wicemistrza Polski z poprzedniego sezonu (fot. Maciej Gilewski / jagiellonia.pl)

Gospodarze na prowadzenie mogli wyjść w 25. minucie, kiedy to w sytuacji sam na sam znalazł się Kamil Grosicki. Tym razem górą był Pawełek, który wślizgiem wybił piłkę spod nóg napastnika „Jagi”. Pięć minut później ten sam zawodnik przeprowadził fantastyczną akcję, w wielkim stylu ośmieszając Bunozę i Clebera. Po chwili dośrodkował, a niepilnowanego Frankowskiego w ostatniej chwili uprzedził Cikos. Byłemu zawodnikowi Legii nie powiodło się także chwilę później, gdy po jego strzale piłkę z linii bramkowej wybił Bunoza. O wiele większą rutyną popisał się za to Tomasz Frankowski, który w końcówce pierwszej odsłony sprytnie sprowokował Clebera do faulu w polu karnym. Do wykonania „jedenastki” podszedł sam poszkodowany, który podcinką ośmieszył Mariusza Pawełka.

Piłkarze z grodu Kraka od początku próbowali wyrównać stan spotkania. W 48. minucie w piłkę nie trafił w dogodnej sytuacji Żurawski. „Żółto-czerwoni” odpowiedzieli za sprawą Laty, który z dystansu strzelił tuż nad okienkiem bramki Pawełka. Kwadrans po wznowieniu drugiej połowy golkipera i obronę Wisły ponownie wymanewrował Grosicki, jednak  jego strzał instynktownie wybronił bramkarz „Białej Gwiazdy”. Festiwal niewykorzystanych sytuacji kontynuował Małecki, który nie wykorzystał świetnego zachowania Brożka w polu karnym i strzelił prosto w interweniującego Sandomierskiego.
O ile przy drugiej bramce dla „Jagi” winnym był Cleber, o tyle pięć minut później wstydzić już się mógł cały blok defensywny.

Jagiellonia Białystok
Jagiellonia Białystok (fot. fot. Maciej Gilewski/jagiellonia.pl)

Tak jak przy sytuacji bramkowej, prostopadłym podaniem słabość szyków obronnych krakowian obnażył Hermes, wychodzącego z bramki Pawełka minął Grosicki, będąc równocześnie faulowany. Znany ze słabych interwencji bramkarz faulował „Grosika”, za co otrzymał czerwoną kartkę. Między słupkami Wisły stanął Kurto, który popisał się kilkoma pewnymi interwencjami. Na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry piłkę na 20. metrze ustawił Patryk Małecki, który z rzutu wolnego strzelił tuż obok słupka. Grający w przewadze piłkarze Jagiellonii w końcówce mogli odetchnąć z ulgą. Po dośrodkowaniu Kirma technicznie uderzał Brożek, lecz zamiast do bramki, piłka po jego strzale trafiła w słupek.

Gospodarze przynajmniej do niedzieli będą liderem Ekstraklasy i oprócz Polonii jedyną niepokonaną dotąd drużyną w tym sezonie. Wiślacy wprawdzie przegrali, jednak coraz lepsza gra w ofensywie jest dobrym prognostykiem przed najbliższymi spotkaniami.