Jak wygląda infrastruktura wśród klubów I ligi pod kątem ekstraklasy?


Przyjrzymy się infrastrukturze klubów grających na poziomie I ligi

26 lipca 2019 Jak wygląda infrastruktura wśród klubów I ligi pod kątem ekstraklasy?

Lada moment swoje rozgrywki zainauguruje Fortuna 1 Liga. Sezon zapowiada się na bardzo ciekawy. Jest kilka drużyn, które będą zaciekle do ostatniej kolejki walczyły o awans, a także i te, które będą walczyły o ligowy byt. Jednak czy tym najlepszym infrastruktura pozwoli na walkę o awans do ekstraklasy?


Udostępnij na Udostępnij na

Niestety, w tym przypadku nie możemy być tego do końca pewni. Wiele klubów I ligi nie spełnia wymogów infrastrukturalnych i nawet mimo awansu na papierze nie powinni otrzymać licencji. Kluby mają obiekty dostosowane do wymogów licencyjnych I ligi, a różnica w niektórych względach między I ligą a ekstraklasą jest ogromna. Ilu drużyn i w jakich częściach infrastruktury to dotyczy?

Teraz awansuje trzech

Nowy sezon Fortuna 1. Ligi przynosi wiele przetasowań i kilka zmian w systemie rozgrywek. Do tej pory z ekstraklasy spadały tylko dwie drużyny, co oznaczało, że tyle samo awansowało z I ligi. Jednak teraz te reguły się nieco zmieniły.

Od sezonu 2019/2020 z ekstraklasy spadają już nie dwie, ale trzy drużyny. Ekipy z miejsc 1.-2. w I lidze awansują bezpośrednio do najwyższej klasy rozgrywkowej, natomiast miejsca 3.-6. grają między sobą baraże. Z tych czterech drużyn tylko jedna awansuje do ekstraklasy. Drużyna, która po 34 kolejkach zajmie 3. miejsce, rozegra mecz przeciwko 6., a 4. przeciwko 5. Baraże zarówno w półfinale, jak i finale nie są rozgrywane na zasadzie dwumeczu.

Jednak system awansów do ekstraklasy nie wpłynął w żaden sposób na system spadków z I ligi. Wciąż trzy najgorsze drużyny sezonu regularnego żegnają się z rozgrywkami Fortuna 1. Ligi.

Co się stanie w przypadku nieotrzymania licencji?

No właśnie, co się dzieje w przypadku, kiedy dany klub nie otrzymuje licencji? Co to oznacza dla innych ekip? Jeżeli drużyna z ekstraklasy spoza strefy spadkowej nie otrzyma licencji na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej, to jej miejsce zajmuje najlepszy zespół ze strefy spadkowej ekstraklasy spełniający wymogi licencyjne.

Jednak jeżeli licencji na grę w ekstraklasie nie wywalczy I-ligowiec, który awansował do elity, to jego miejsce zajmuje najwyżej sklasyfikowana ekipa spełniająca wymogi. Na przykład w przypadku, kiedy mistrz I ligi nie otrzymuje licencji na grę w ekstraklasie, jego miejsce do tej pory zajmowała trzecia drużyna, o ile ta spełniała wymogi.

W takim razie jak to będzie wyglądało teraz? Ze względu na baraże przekonamy się o tym dopiero w maju przyszłego roku. Wtedy kluby będą otrzymywać licencję i będzie jasno określone, co się dzieje w takim przypadku.

Aczkolwiek zaczyna się robić trochę absurdalnie. Oczywiście jest to przykład z kosmosu, ale w przypadku, gdy drużyny z miejsc 2.-5. nie spełniają wymogów infrastrukturalnych, a 6. spełnia, awansuje właśnie ten 6. Dlaczego drużyna z na przykład lepszym stadionem miałaby awansować kosztem tej lepszej sportowo?

Pojemność stadionu

Jednym z najważniejszych kryteriów podręcznika licencyjnego PZPN jest pojemność stadionu i liczba miejsc siedzących. W rozgrywkach I ligi minimalna pojemność stadionu wynosi 2000 miejsc siedzących. Jednak zezwala się na zmniejszenie pojemności stadionu do tysiąca miejsc w przypadku jego modernizacji.

Natomiast w rozgrywkach ekstraklasy wymóg co do pojemności stadionu jest znacznie większy niż w I lidze. Minimalna pojemność stadionu wynosi 4500 miejsc siedzących, czyli aż o 2500 miejsc więcej niż w I lidze. Jak na takie liczby jest to ogromna przepaść. Jednak zezwala się na zmniejszenie pojemności do 3000 w przypadku przebudowy.

Oznacza to, że kluby mogą wejść ze stadionem mogącym pomieścić 3000 kibiców, ale muszą rozpocząć przebudowę obiektu. Co jest ważne, okres, w którym na stadion nie może wejść 4500 fanów, nie może przekraczać dwóch sezonów.

Sytuacja najlepiej wygląda w Tychach i Bielsku-Białej. Te kluby dysponują nowoczesnymi obiektami na kilkanaście tysięcy miejsc. Stadiony są przystosowane do rozgrywek międzynarodowych, co działa na korzyść klubów.

Najskromniej jest w Niepołomicach. Puszcza ma kameralny stadion przystosowany do zainteresowania kibiców. Co prawda bardzo daleko jest mu do spełnienia wymogów ekstraklasy pod względem miejsc siedzących, jednak stadion jest wprost proporcjonalny do zainteresowania meczami Puszczy.

Kluby mające stadion na co najmniej 4500 miejsc: Podbeskidzie Bielsko-Biała, GKS Tychy, Zagłębie Sosnowiec, Stal Mielec, Miedź Legnica, GKS Jastrzębie, Olimpia Grudziądz, GKS Bełchatów, Warta Poznań, Bruk-Bet Termalica Nieciecza

Pomiędzy 4500 miejsc a 3000: Radomiak Radom (stadion tymczasowy), Odra Opole, Wigry Suwałki, Chojniczanka Chojnice

Poniżej 3000 miejsc siedzących: Sandecja Nowy Sącz, Chrobry Głogów, Stomil Olsztyn, Puszcza Niepołomice

Zadaszone miejsca siedzące

Kolejnym bardzo ważnym elementem infrastruktury stadionowej jest zadaszenie miejsc siedzących. Na poziomie ekstraklasy musi być co najmniej 1000 miejsc zadaszonych, natomiast w I lidze pół tysiąca.

Niestety, jest to kolejny bardzo duży przeskok licencyjny. Większość klubów, zwłaszcza z dolnej części tabeli, w głównej mierze ma stadiony spełniające warunki I ligi, a nie ekstraklasy ze względu na tak duże przeskoki. Oprócz tego wybudowanie bądź przebudowa stadionu na spełniający warunki ekstraklasy wiązałyby się z bardzo dużym wydatkiem.

Zadaszenie, co jasne, najlepiej wygląda na stadionie Podbeskidzia i GKS-u Tychy. Kluby mają bardzo pojemne stadiony ze wszystkimi miejscami zadaszonymi. Niestety w niektórych miejscach nie jest tak kolorowo jak w dwóch ekipach ze Śląska.

Powyżej 1000 miejsc zadaszonych: Podbeskidzie Bielsko-Biała, GKS Tychy, Zagłębie Sosnowiec, Stal Mielec, Miedź Legnica, Olimpia Grudziądz, GKS Bełchatów, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Radomiak Radom, Chojniczanka Chojnice, Chrobry Głogów, Stomil Olsztyn, Puszcza Niepołomice

Poniżej 1000 miejsc zadaszonych: GKS Jastrzębie, Warta Poznań, Odra Opole, Wigry Suwałki, Sandecja Nowy Sącz

Oświetlenie

W przypadku oświetlenia sprawa jest o wiele mniej skomplikowana. Dodatkowo pomiędzy I ligą a ekstraklasą nie ma przeskoku w wymogach licencyjnych. Oświetlenie zainstalowane przed 2012 rokiem musi mieć natężenie o sile 1400 luxów, a po 2012 o sile 1600 luxów. W tym przypadku najlepiej wypada Podbeskidzie mające oświetlenie o wartości aż 2900 luxów. Jednak należy też pochwalić Miedź Legnica czy Termalicę, które mają oświetlenie o mocy 2000 luxów. Najgorzej wypada stadion w Radomiu. Oświetlenie ma moc raptem 400 luxów, jednak jest to stadion tymczasowy.

Moc natężenia na poziomie 1600 luxów i wyżej: Podbeskidzie Bielsko-Biała, GKS Tychy, Stal Mielec, Miedź Legnica, Olimpia Grudziądz, GKS Bełchatów, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Chojniczanka Chojnice, Stomil Olsztyn, Puszcza Niepołomice, Odra Opole, Sandecja Nowy Sącz

Moc oświetlenia pomiędzy 1600 a 1400 luxów: Zagłębie Sosnowiec (zainstalowane przed 2012 rokiem), GKS Jastrzębie (zainstalowane przed 2012 rokiem)

Poniżej 1400 luxów: Chrobry Głogów, Wigry Suwałki, Radomiak Radom

Bez sztucznego oświetlenia: Warta Poznań (oświetlenie w trakcie instalacji)

Podgrzewana murawa

W ekstraklasie od klubów wymaga się, aby posiadały podgrzewaną murawę. Wymóg ten ma także niedługo wejść w życie w rozgrywkach I ligi, co stawia kluby dość mocno pod ścianą. Kto może się pochwalić podgrzewaną murawą, a komu jej brakuje?

Podgrzewana murawa: Podbeskidzie Bielsko-Biała, GKS Tychy, Stal Mielec, Miedź Legnica, Olimpia Grudziądz, GKS Bełchatów, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Stomil Olsztyn, Zagłębie Sosnowiec, Wigry Suwałki, Warta Poznań

Brak podgrzewanej murawy: Chojniczanka Chojnice (instalacja rozpocznie się wraz z końcem rundy jesiennej), Puszcza Niepołomice, Odra Opole, Sandecja Nowy Sącz, GKS Jastrzębie, Chrobry Głogów, Radomiak Radom

Obiekty treningowe

W przypadku bazy treningowej każdy z pierwszoligowców może się pochwalić spełnieniem wymogów. Kluby mają możliwość stałego trenowania na pełnowymiarowych boiskach, w tym jednym ze sztuczną murawą. Obiekty treningowe nie powinny być dla żadnego z klubów najmniejszym problemem w przypadku awansu do elity. Niestety, nie w każdym przypadku kluby mogą się tym pochwalić.

Trybuna prasowa

Na całe szczęście równie dobrze jest w przypadku trybun prasowych. Kluby mają dokładnie takie same restrykcje dotyczące trybuny prasowej jak ekstraklasowicze. Stadion musi być wyposażony w co najmniej 30 indywidualnych miejsc dla przedstawicieli mediów. Musi owa trybuna mieścić się w centralnym miejscu głównej trybuny stadionu. Trybuna prasowa musi znajdować się w miejscu z możliwie najlepszą widocznością boiska. Musi być wyposażona dodatkowo w zabezpieczony hasłem bezprzewodowy dostęp do internetu o prędkości minimalnej 50 MB/s.

Ocena organizacji meczów wedle PZPN

Polski Związek Piłki Nożnej po zakończonym sezonie 2018/2019 opublikował raport dotyczący bezpieczeństwa i organizacji meczów na poziomie ekstraklasy, I ligi i II ligi.

Najwyższą ocenę ogólną wśród klubów I ligi otrzymało Podbeskidzie. Ekipa z Bielska-Białej dostała notę 5,06 w skali od 1 do 6. Tuż za nią ze średnią 5,0 skończyła Stal Mielec.

Natomiast spadkowicze z ekstraklasy w ubiegłym sezonie były w drugiej części tabeli. Miedź Legnica ze średnią 4,47 zajęła 15. miejsce, wyprzedzając tylko Wisłę Płock. Zagłębie Sosnowiec ze średnią 4,72 zajęło 11. lokatę.

Nieco gorzej od spadkowiczów ekstraklasy spisali się beniaminkowie. Najlepszy z tego tercetu był Radomiak Radom ze średnią 4,41. Natomiast Olimpia Grudziądz miała średnią 4,18, a GKS Bełchatów 4,06.

Pełny raport i dane statystyczne odnośnie do organizacji możecie znaleźć tutaj: https://www.pzpn.pl/public/system/files/articles/7819/3023-2018_19_CALY_SEZON_ORGANIZACJA_BEZPIECZENSTWO_DOIBI_PZPN.pdf

Jak wygląda infrastruktura na papierze?

Niestety, o infrastrukturze klubów I ligi względem wymogów ekstraklasy trudno powiedzieć coś dobrego. W niektórych przypadkach infrastruktura jest po prostu bardzo słaba, jak chociażby na Sandecji. Klub z Nowego Sącza nie spełnia praktycznie żadnych wymogów.

Nie lepiej sytuacja wygląda w chociażby Opolu. Jednak Odra najprawdopodobniej za jakiś czas będzie mogła grać na nowo zbudowanym stadionie spełniającym wymogi. Mimo wiekowego stadionu wymogi spełnia Stadion Ludowy Zagłębia Sosnowiec.

Blisko do spełnienia wymogów licencyjnych są Chojniczanka czy co ciekawe, Stomil Olsztyn. Ekipa z Mazur mimo wedle wielu najgorszego obiektu w I lidze w przypadku rozbudowania stadionu o dodatkową liczbę krzesełek spełni wymogi licencyjne.

Najlepiej wygląda to w Tychach i Bielsku-Białej. Są to stadiony z prawdziwego zdarzenia i nie jest przypadkiem to, że mogliśmy je oglądać na młodzieżowych mistrzostwach. Oprócz nich i spadkowiczów wymogi licencyjne już teraz spełniają Stal Mielec, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, GKS Bełchatów i Olimpia Grudziądz. Inne kluby musiałyby w przypadku awansu zacząć poprawki bądź w przypadku Sandecji zmienić stadion.

Niestety, możemy być za rok światkami sytuacji, w której najlepsze kluby nie otrzymują licencji bądź zagrają w innym mieście w przypadku awansu. Może dojść też do takich sytuacji jak odpuszczanie niektórych meczów, aby nie awansować. Niestety, to wszystko przez wymogi licencyjne. Lepsze sportowo kluby nie mogą awansować kosztem tych z lepszą infrastrukturą.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze