Hiszpanie zwyciężyli po karnych!

Na stadionie Castelao w Fortalezie zmierzyli się mistrz i wicemistrz Europy. Po meczu pełnym akcji z obu stron, wynik na swoją korzyść przechylili podopieczni Vicente Del Bosque, wygrywając w rzutach karnych 7:6.

W warunkach, które dały się we znaki już podczas wcześniejszych meczów obu ekipom, byliśmy świadkiem pierwszej połowy starcia pomiędzy mistrzem i wicemistrzem Europy. Początek spotkania był zdecydowanie na korzyść Hiszpanii, która z furią rzuciła się na złożoną z trzech obrońców defensywę podopiecznych Prandellego. Próbę przełamania szyków Bonucciego i Chielliniego podejmował szczególnie Iniesta, który kilkoma podaniami stwarzał duże zagrożenie. Napór spowodował wyklarowanie się ustawienia Italii, która pierwsze minuty spędziła głęboko cofnięta na swojej połowie.

Do końca pierwszego kwadransa tempo nieco zmalało i gra się wyrównała. Włosi w ofensywie odpowiedzieli między innymi strzałem De Rossiego głową po groźnym dośrodkowaniu Pirlo. Minutę później świetnie na prawe skrzydło zagrał Giaccerini, a tam piłkę do Gilardinho odegrał już Maggio. Wszystko skończyło się jednak niecelną główką. Przez kolejne minuty można było dostrzec, że nie będziemy już mieli powtórki z finału Euro, głównie dlatego, że Włosi potrafili operować piłką na połowie przeciwnika.

W 35. minucie przeżywający wielkie chwile w reprezentacji Giaccerini dograł znakomitą piłkę na głowę Maggio i kiedy wydawało się, że padnie bramka, na wysokości zadania stanął Cassilas. W odpowiedzi i dla przypomnienia o potencjale ofensywnym Hiszpanów niezwykle groźny strzał oddał Torres, minimalnie chybiając przy prawym słupku. Kilka minut później ponownie w roli głównej znalazł się skrzydłowy Juventusu, zakręcając obrońcami i oddając celny strzał na bramkę.

Pierwszą połowę należałoby przypisać na korzyść Włochów, którzy mieli więcej sytuacji i tylko Casillasowi podopieczni del Bosque zawdzięczali czyste konto.

Na początku drugiej połowy doszło do zmiany w ekipie włoskiej. Za Barzagliego na boisku pojawił się Montolivo. Ponownie od mocnego uderzenia grę rozpoczęli Hiszpanie, którzy po koronkowej akcji oddali niecelny strzał w wykonaniu Iniesty. Kilka minut później, dokładniej w 53. minucie byliśmy świadkiem wejścia na boisko Navasa w miejsce Silvy.

Kolejne minuty upływały pod znakiem znacznej wymiany podań w środku pola. Z przebiegu tych zdarzeń nie był zadowolony Ramos, który w 59. minucie pognał środkiem pola, próbując rozegrać piłkę. Mecz w tym momencie był już bardzo wyrównany, ale jego tempo nieco zmalało. W ramach ciekawostek w 63. minucie można było odnieść się do spalonych, w których Włosi przeważali w stosunku 6:1.

W tej samej minucie Iniesta efektownie przedryblował trzech zawodników, ale jego strzał był już daleki od ideału. Minutę później pierwsze żółtko w tym meczu po faulu na Torresie obejrzał De Rossi. W tych fragmentach meczu pressing Hiszpanów nie był już tak agresywny jak na początku, przez co Włosi zabrali się za atak pozycyjny. Jego efektem był między innymi zblokowany strzał Candrevy, który odnalazł się w polu karnym przeciwnika. W odpowiedzi w niezłej sytuacji znalazł się Pedro, lecz wyjście Buffona spowodowało nerwowość u skrzydłowego Barcelony i strzał mijający lewy słupek.

Moment po tym w drobnym zamieszaniu po rzucie rożnym w polu karnym Casillasa blisko piłki znalazł się Gilardinho, jednak nie wiedzieć czemu, odpuścił pościg za futbolówką, kiedy wydawało się, że ma szansę ją przejąć. Wobec słabszego momentu gry swojej drużyny del Bosque postanowił dokonać drugiej zmiany, wpuszczając na boisko Matę za Pedro, który chwilę wcześniej zamieszał dwoma zawodnikami włoskimi na lewej stronie. W tej samej minucie za Marchisio wszedł Aquilani i tym samym mieliśmy remis w zmianach.

W 80. minucie w pole karne wbiegł Torres, ale nie zdecydował się na strzał. Akcja była kontynuowana poprzez wrzucenie piłki przez Albę, chwilę później przez Navasa, aż w końcu wylądowała w rękach Buffona. W 84. minucie blisko zdobycia bramki był Pique, który przebiegł całe boisko po to, żeby przestrzelić po świetnym rozegraniu piłki i dograniu od Navasa. W 89. minucie ponownie dał o sobie znać Navas, który wrzucił piłkę na głowę Torresa, ale po jego zgraniu Mata został zblokowany ze strzałem.

Trzy minuty później Gilardinho znalazł się na spalonym, ale na uwagę zasługuje oddany przez Aquilaniego sekundę przed tym strzał nożycami. Chwilę po tym mecz mógł się rozstrzygnąć po rzucie wolnym egzekwowanym przez Xaviego, ale nie znalazł się nikt, kto by skierował piłkę do siatki. Dzięki temu zawodnicy zafundowali sobie dogrywkę. Do tej pory po stronie Hiszpanii niestrudzony był Iniesta, który kierował poczynaniami swojej drużyny w ofensywie z podobnym zaangażowaniem jak na początku spotkania. Nieco gorzej wyglądał Torres, który częściej opuszczał głowę w oznace zmęczenia. Końcówka regulaminowego czasu gry należała jednak do niego i jego kolegów, ale Włosi skutecznie ich powstrzymywali.

Dogrywkę rozpoczęliśmy od zmiany Giovinco za mało widocznego Gilardinho. Pierwsze zagrożenie pojawiło się pod bramką Casillasa, kiedy w słupek trafił aktywny przez cały mecz,Giaccerini. Minutę później mógł lepiej odpowiedzieć Pique, ale jego strzał po rzucie wolnym został odbity. Dwie minuty po tym Hiszpanie byli dwukrotnie bliscy zdobycia bramki, ale ich strzały wołały o pomstę do nieba. Chwilę wcześniej mogliśmy odnotować zmianę. W miejsce Torresa na boisku pojawił się Javi Martinez.

Po piętnastu minutach dogrywki lepsi byli Hiszpanie, ale ich przewaga była jeszcze udokumentowana tylko strzałem Alby z 98. minuty. W 109. minucie bliski szczęścia był Mata, ale piłka po jego strzale przeleciała koło lewego słupka Buffona. Następne minuty upłynęły pod polem karnym Hiszpanów, ale z przetrzymywania piłki przez Włochów nie wynikło nic konkretnego.

W 115. minucie Xavi oddał strzał zza linii pola karnego i niefrasobliwa reakcja Buffona o mało nie zakończyła się utratą bramki przez Włochów. Moment po tym Navas zagrał piłkę wzdłuż linii bramkowej i tylko niefortunne ustawienie zawodników „La Roja” spowodowało, że nie obejrzeliśmy gola. Bliżej końcówki dogrywki mogliśmy oglądać zafrasowaną minę del Bosque, który najwidoczniej zastanawiał się już nad tym, kto w jego drużynie będzie strzelał rzuty karne. W 120. minucie było blisko tego, aby jednak jego podopieczni rozstrzygnęli mecz bez potrzeby rozgrywania konkursu „jedenastek”. Rozgrywający bardzo dobry mecz Navas pognał prawą stroną boiska i kiedy wydawało się, że wyłoży któremuś koledze piłkę jak na tacy, ta przeleciała pod nogami zawodników i wyszła za pole karne. Ostatecznie wszystko miało się rozstrzygnąć w rzutach karnych.

Strzelanie rozpoczął Candreva, podcinając lekko piłkę i myląc Casillasa. Pewnie za to odpowiedział Xavi. Bliżej obrony był golkiper Realu Madryt w przypadku strzału Aquilaniego, ale ostatecznie piłka zatrzepotała w siatce. Intencje kolejnego strzelca wyczuł również Buffon, ale strzał Iniesty był niezwykle precyzyjny. Swoją szansę chwilę później wykorzystał De Rossi, podobnie Pique i mieliśmy remis 3:3.

Przy strzale Giovinco Casillas nawet się nie ruszył i Włosi ponownie wyszli na prowadzenie. Widmo przestrzelonego niegdyś karnego wisiało nad Ramosem, ten jednak udźwignął presję i pewnie pokonał włoskiego bramkarza. Piątą bramkę dla Włochów zdobył profesor Pirlo i nadzieja Hiszpanów na przedłużenie konkursu pozostała w nogach Maty, który się nie pomylił. Szóstą bramkę dla ekipy Prandellego zdobył Montolivo, a odpowiedział na nią Sergio Busquets.

Przed szansą na wygraną stanęli Hiszpanie po przestrzeleniu karnego przez Bonucciego. Rozgrywający dobry mecz Navas przypieczętował moment po tym zwycięstwo swojej ekipy. Z perspektywy przebiegu całego meczu jego wynik wydaje się sprawiedliwy, jednak nie stawia on Hiszpanów w roli faworytów w wielkim finale. Pewne jest jednak to, że mecz ten będzie wielkim widowiskiem, na które czekało wiele osób.