O pojęciu obstawiania wyników wydarzeń sportowych mówiło się w naszym kraju już dziesiątki lat temu. Oficjalna historia zakładów bukmacherskich nad Wisłą jest jednak stosunkowo krótka, albowiem jej początek przypada na lata 20. XX wieku. Co przez ten czas się zmieniło? Oto krótka podróż przez świat zakładów wzajemnych w Polsce.
Początki zakładów bukmacherskich w Polsce
Warszawa to nie tylko aktualna stolica Polski, ale także miejsce swoistych narodzin zakładów bukmacherskich na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Według historycznych zapisków pierwszy zakład sportowy dotyczył spotkania Legii Warszawa z Polonią Warszawa. Starcie to miało miejsce 28 maja 1917 roku. Zakład polegał na wytypowaniu dokładnego rezultatu meczu.
Dozwolone było zawieranie nieograniczonej ilości kuponów. Zakazano jednak odstąpienia takiego kuponu innej osobie bądź też jego odsprzedanie. Zakłady można było zawierać w siedzibie warszawskiej Polonii, a także u krążących po stadionie sprzedawców. Co ciekawe prawo do obstawiania zakładów bukmacherskich mieli w tamtym czasie jedynie członkowie klubu.
Przez dłuższy czas zwycięzcy byli ogłaszani w siedzibie klubu przed pozostałymi grającymi. Jeżeli nikomu nie udało się prawidłowo wskazać wyniku danego spotkania, to wszystkie zgromadzone środki przejmował…klub. Rosnące zainteresowanie obstawianiem sprawiło, że z biegiem czasu w bukmacherce zaszły wyraźne zmiany.
Rozwój polskiego rynku bukmacherskiego
W trakcie dwudziestolecia międzywojennego zakłady bukmacherskie rozwijały się w dość spokojnym tempie. Wszystko odbywało się w zasadzie bez większych zakłóceń aż do roku 1956. To wtedy taką formą rozrywki postanowiło zainteresować się państwo. Uchwałą prezydium rządu do życia powołano Państwowe Towarzystwo Totalizator Sportowy, które uzyskało wyłączne prawo do urządzania zakładów bukmacherskich.
Utworzenie nowej organizacji było równoznaczne z oficjalnym uznaniem zakładów bukmacherskich za legalne. W początkowych latach zainteresowani mogli obstawiać wyłącznie polską piłkę nożną. Później ofertę poszerzono o ligi angielskie oraz wyścigi konne.
Po upadku komunizmu karty na polskim rynku rozdawały trzy główne podmioty. Oprócz Totolotka, który wystartował jako pierwszy, o względy graczy ubiegali się również STS oraz Fortuna. Później zakłady na sporty przyjmowali również inni, jednak większość z nich pojawiła się w naszym rynku równie szybko, co później zniknęła.
Nowa ustawa hazardowa. Jak zmieniły się zakłady sportowe w Polsce?
Czy jedna, mała decyzja może wywrócić cały dotychczasowy porządek do góry nogami? Ależ oczywiście! Dokładnie taka sytuacja miała miejsce w Polsce, kiedy 1 kwietnia 2017 roku weszła oficjalnie w życie nowelizacja ustawy hazardowej. Nowo uchwalone rozporządzenie zawierało kilka bardzo istotnych zapisów. Oto te zdecydowanie najważniejsze:
- obowiązek posiadania przez firmy bukmacherskie stosownego zezwolenia Ministerstwa Finansów na przyjmowanie zakładów
- zmuszenie legalnych bukmacherów do dysponowania mechanizmami pozwalającymi na weryfikację wieku graczy (konieczność ukończenia 18. roku życia przez obstawiających)
- wprowadzenie podatku od każdego zawieranego zakładu (12%) oraz od wygranej powyżej 2280 zł (10%)
- stworzenie Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą
Co stało się wiosną roku 2017? Z rynku zakładów wzajemnych wycofali się wszyscy zagraniczni operatorzy. Od tej pory obstawić wybrany mecz piłkarski, czy też inne dowolne wydarzenie sportowe można już tylko w firmie mającej swoją siedzibę w Polsce. Rodzimi bukmacherzy z pewnością mocno na tym zyskali. Tego samego nie mogą jednak z pewnością powiedzieć sami gracze.
Najbardziej odczuwalny jest obowiązek uiszczania stosownego podatku. Na całe szczęście część bukmacherów stara się wyciągać do klientów pomocną dłoń poprzez przejęcie tego zobowiązania na własne barki. Za to należy im się wielki plus.
Na stronie obstawianie-meczy.net znajdziesz listę firm bukmacherskich działających legalnie w Polsce.
Melodia przyszłości. Co czeka branżę bukmacherską w najbliższych latach?
Wszechobecny rozwój nowoczesnej technologii nie ominął również rynku zakładów bukmacherskich. Pośród ogółu użytkowników coraz mniejszy procent stanowią obstawiający stacjonarnie. Na znaczeniu zyskuje gra online. W szczególności z wykorzystaniem smartfonów oraz tabletów, dlatego też oczkiem w głowie firm bukmacherskich są obecnie aplikacje mobilne.
Kiedyś klienci skupiali się głównie na zakładach dotyczących piłki nożnej, a teraz na znaczeniu zyskują również zdarzenia niekoniecznie związane ze sportem. Mowa tu chociażby o zakładach związanych ze światem rozrywki bądź polityki. Bukmacherzy, którzy chcą się liczyć w walce o nowych graczy, muszą więc bezwzględnie dostosować się do rynkowych zmian.
Wprowadzenie do metod płatności kryptowalut, generowanie tekstów za pomocą sztucznej inteligencji oraz wiele, wiele innych. Najbliższe lata będą sporym wyzwaniem. Zarówno dla firm oferujących zakłady, jak i samych obstawiających. Co z tego wszystkiego wyniknie? Czas pokaże.