Heorhij Buszczan – bramkarz, który zachwycił całą Europę

We wczorajszym spotkaniu jedną z głównych gwiazd był Heorhij Buszczan

14 czerwca 2021 Heorhij Buszczan – bramkarz, który zachwycił całą Europę
Christophe Saidi/SIPA/PressFocus

We wczorajszym spotkaniu Holandia – Ukraina w bramce naszych sąsiadów stanął Heorhij Buszczan, bramkarz, który oczarował całą piłkarską Europę. Mimo finalnej porażki 2:3 był najlepszym zawodnikiem Ukrainy. Swoim fenomenalnymi interwencjami, długo utrzymywał przy życiu swoich kolegów. Później przyszły błędy obrońców, ale dobre wrażenie zostało.

Za nami świetny mecz Holandia – Ukraina. W spotkaniu tym wyróżniał się szczególnie jeden zawodnik Ukrainy – Heorhij Buszczan. Podsumowaliśmy jego dotychczasową karierę i wczorajsze spotkanie w tym artykule.

Gdzie zaczynał Heorhij Buszczan?

Bramkarz reprezentacji Ukrainy urodził się 31 maja 1994 roku w Odessie. 27- latek swoje pierwsze kroki stawiał w lokalnym klubie – Czornomorcu Odessa. Grał tam od 13. do 15. roku, życia. W tym czasie reprezentował młodzieżowe drużyny klubu z Odessy. W 2009 roku zauważyli go skauci z Dynama Kijów i Heorhij Buszczan w wieku 15 lat musiał opuścić rodzinne strony i rozpocząć swoją profesjonalną karierę i zacząć nową ścieżkę życia w oddalonym o blisko 500 kilometrów Kijowie.

Dynamo Kijów

Od kiedy jako 15-latek pojawił się w klubie z Kijowa, grał w wielu drużynach. W 2009 roku od razu trafił do dwa lata starszych kolegów, czyli drużyny U-17. Po dwóch latach w młodzieżowej drużynie trafił do drugiego zespołu Dynama Kijów. Mniej więcej po kolejnych dwóch latach zaczął dostawać regularne szansy w rezerwowym zespole. W międzyczasie był przerzucany z drugiej do pierwszej drużyny, ale nie udawało mu się tam zagrzać miejsca na długo. W końcu w 2017 roku awansował do pierwszej drużyny, aktualnego mistrza Ukrainy.

Jedynka w bramce

W sezonie 2019/2020 zaczął pokazywać swoje przebłyski formy i trener wystawił go w 28 spotkaniach w całym sezonie. Natomiast drugi bramkarz zagrał w 18 spotkaniach poprzedniego sezonu. Aktualny bramkarz reprezentacji Ukrainy świetnie wykorzystał kontuzję Denysa Boyki i stał się podstawowym bramkarzem mistrza Ukrainy. Tegoroczny sezon 2020/2021 definitywnie należy do Buszczana, który wystąpił w 35 spotkaniach i zaliczył 17 czystych kont. Dzięki fantastycznemu sezonowi zadebiutował w reprezentacji Ukrainy. Do tej pory ma w niej siedem występów i dwa czyste konta.

Poniżej dokładne statystyki w obecnym sezonie:

Popis z Holandią

Wczorajsze spotkanie z Holandią było zdecydowanie najlepszym dotychczasowym meczem na Euro. Dużo goli, ofensywna, otwarta gra, czyli spotkanie, jakie kibice lubią najbardziej. Na MVP meczu został wybrany Dumfries z Holandii. Nagrody dla najlepszego piłkarza drużyny przegranych nikt nie przyznaje, ale stwierdzenie, że Buszczan był najlepszym zawodnikiem reprezentacji Ukrainy, nie będzie na wyrost.

Od początku spotkania Holendrzy ruszyli do ataku i oddawali wiele strzałów w kierunku bramki Ukrainy. Już w 2. minucie świetnie interweniował golkiper Ukrainy, broniąc strzał Memphisa Depaya z okolicy szesnastu metrów. Następnie już trzy minuty później widowiskowym szpagatem obronił strzał Dumfriesa. Do końca pierwszej połowy zaliczył jeszcze dwie świetne interwencje. Pierwszą – wybierając piłkę spod nóg Weghorstowi, a później broniąc piekielnie mocny strzał Wijnalduma zza pola karnego.

Jednak nadeszło nieuniknione. W 51. minucie spotkania Dumfries ruszył prawą stroną i posłał piłkę w pole karne, co zakończyło się golem Wijnalduma na 1:0. Druga bramka padła w 58. minucie, znów prawą stroną poszedł Dumfries, Mykolenko popełnił błąd i Weghorst pakuje piłkę do bramki. Przy obu trafieniach bramkarz miał niewiele do powiedzenia. W późniejszych minutach straty odrobili Ukraińcy i na tablicy wyników mieliśmy 2:2. Pod koniec meczu w 89. minucie z lewego skrzydła dośrodkowuje Nathan Ake, piłka ląduje na głowie Dumfriesa, a ten umieszcza ją w siatce. Trzeba przyznać, że przy tym golu bramkarz mógł zachować się lepiej. Cały mecz zakończył się wygraną Holandii 3:2.

Opinia eksperta

O opinię na temat Heorhija Buszczana zapytaliśmy Kamila Rogólskiego

– Heorhij Buszczan stał się beneficjentem sytuacji w Szachtarze, w którym Piatow przegrał rywalizację z Trubinem. Cechują go dobry refleks oraz całkiem przyzwoite dogranie. Mimo wszystko ta pozycja w reprezentacji Ukrainy to cały czas niewiadoma. W tym sensie, że Buszczan cały czas przeplata znakomite interwencje katastrofalnymi błędami. Stracona bramka z Niemcami u siebie to tylko jeden z przykładów. Przypuszczam, że gdyby Trubin nie zawalił gola z Bahrajnem, Buszczan mógłby nawet usiąść na ławce. Obiektywnie – Buszczan mimo swoich wad jest dzisiaj najbardziej doświadczonym grającym regularnie bramkarzem i za mecz z Holendrami należą mu się słowa uznania.