Gianluigi Donnarumma czy Jordan Pickford? Kto wygranym Euro?


Który z bramkarzy lepiej zaprezentował się w drodze do finału?

11 lipca 2021 Gianluigi Donnarumma czy Jordan Pickford? Kto wygranym Euro?
shropshirestar.com

Obaj od początku do końca byli podstawowymi bramkarzami swoich reprezentacji. Obaj mieli udział w awansie do wielkiego finału na Wembley i zapewne też obaj zagrają w nim od pierwszej minuty. Który z nich częściej i lepiej demonstrował swój kunszt bramkarski podczas Euro 2020? Gianluigi Donnarumma czy może Jordan Pickford?  


Udostępnij na Udostępnij na

Podczas mistrzostw Europy mieliśmy okazję zachwycać się wspaniałymi i obfitującymi w piękne bramki meczami. Kolejni zawodnicy wpisywali się na listę strzelców, a z każdą następną bramką mówiło się o nich coraz więcej. Jednak nie tylko strzelcy goli wiodą prym podczas mistrzostw Europy. Wielokrotnie to interwencje bramkarzy pomagały poszczególnym reprezentacjom w wywalczeniu korzystnego rezultatu. Yan Sommer i Kasper Schmeichel zaprezentowali znakomitą formę podczas turnieju, lecz nie wystarczyło to na awans do finału. O miano najlepszego bramkarza powalczą Gianluigi Donnarumma i Jordan Pickford.  

Anglik wpuścił mniej goli i częściej interweniował 

W tym pojedynku na pierwszy plan wysuwa się znakomita passa, jaką ma za sobą bramkarz reprezentacji Anglii. Jordan Pickford wyrównał rekord pięciu czystych kont z rzędu, który w 2012 roku ustanowił Iker Casillas. Nie udało mu się jednak zostać samodzielnym rekordzistą, gdyż jego passę przerwał Mikkel Damsgaard w meczu półfinałowym.  

Włoski bramkarz zachował czyste konto tylko w trzech pierwszych spotkaniach podczas fazy grupowej. W każdym kolejnym meczu fazy pucharowej Gianluigi Donnarumma jeden raz musiał wyciągać piłkę z siatki. Warto zaznaczyć, że pierwszą bramkę na turnieju stracił już podczas dogrywki, w rywalizacji z Austrią. Wydaje się, że w tamtej sytuacji mógł zachować się lepiej, gdyż puścił strzał w kierunku bliższego słupka. W tym meczu Gianluigi Donnarumma pobił jednak rekord rozegranych minut bez straty bramki w reprezentacji Włoch, który należał do Dino Zoffa. 

Co ciekawe, obaj bramkarze swoje liczby mogą zawdzięczać dobrej postawie formacji defensywnej, gdyż według statystyk na stronie UEFA.com nie musieli zbyt często interweniować. Jordan Pickford z 11 interwencjami plasuje się na 11. miejscu wśród wszystkich bramkarzy. Gianluigi Donnarumma sam powstrzymał dziewięć strzałów na bramkę i w klasyfikacji plasuje się dopiero na 17. miejscu.  

Warto zaznaczyć, że liderem pod względem liczby interwencji jest wspomniany wcześniej Yan Sommer, a tuż za jego plecami uplasował się nie kto inny jak Kasper Schmeichel. Na trzecim miejscu od końca znalazł się Wojciech Szczęsny, który zanotował sześć skutecznych interwencji (o jedną więcej niż Manuel Neuer).   

Bohater meczu z Hiszpanią 

Gianluigi Donnarumma bez wątpienia swoją postawą przyczynił się do wyeliminowania Hiszpanii i awansu do finału. Włoski bramkarz szybkim podaniem rozpoczął akcję, którą na bramkę zamienił Federico Chiesa, a w serii rzutów karnych zatrzymał Alvaro Moratę.  

Jego vis-a-vis w bramce reprezentacji Anglii nie miał w tym turnieju tak kluczowych dla przebiegu meczu zagrań, choć w tym miejscu warto wspomnieć jego paradę w rywalizacji ze Szkocją, kiedy obronił strzał Stephena O’Donnella.  

Przyszłość przed włoskim bramkarzem 

Gianluigi Donnarumma ma dopiero 22 lata, a rozegrał już 215 meczów na poziomie Serie A i 32 spotkania w narodowych barwach. W dorosłej piłce zadebiutował w wieku 16 lat! Przed nim jeszcze cała kariera, choć doświadczenia ma już tyle co zawodnicy w połowie swojej piłkarskiej przygody. Włoski bramkarz jest wysoki, a także ma imponujący zasięg ramion. Warunki fizyczne predysponują go do gry na tej pozycji, choć wpływają na fakt, że nie dysponuje aż tak dobrym refleksem. Jak na młody wiek cechuje się nieprzeciętnym opanowaniem i zdecydowanie kieruje grą formacji defensywnej. Po zakończeniu Euro Włoch zamieni AC Milan na PSG. 

Jordan Pickford, będąc w wieku włoskiego bramkarza, dopiero debiutował na poziomie Premier League, a debiutu w reprezentacji doczekał się ledwie cztery lata temu, przed mundialem w Rosji. Jest znacznie niższy od Donnarummy, ale lepiej gra na linii bramkowej i dysponuje lepszym refleksem. Wydaje się, że dyspozycja Anglika osiągnęła moment szczytowy, co pozytywnie wpływa na jego pewność siebie. Przed nim być może najlepsze lata, lecz lepszą wizję na przyszłość ma zdecydowanie włoski bramkarz. Pickford pozostaje bramkarzem Evertonu, ale po dobrych występach na Euro zapewne liczy na transfer do mocniejszego klubu.  

Jordan Pickford odbierze Złote Rękawice 

Nagroda za najwięcej czystych kont podczas Euro 2020 trafi właśnie do angielskiego bramkarza. To w tej statystyce zdecydowanie pokonał swojego rywala i oceniając całokształt występów na turnieju, szala delikatnie przechyla się właśnie na stronę bramkarza reprezentacji Anglii. Wielkie turnieje mają to do siebie, że lubią kreować nieoczywistych bohaterów.

W ocenie globalnej to jednak Gianluigi Donnarumma jest wyżej notowanym bramkarzem na świecie. Posiada większe umiejętności i doświadczenie, choć jest młodszy od Pickforda. Dodatkowo przez kilka lat grał w czołowym europejskim klubie, a po Euro trafi do PSG, które przez dwa ostatnie lata było w TOP 4 Ligi Mistrzów.  

Na Euro: Jordan Pickford > Gianluigi Donnarumma. 

Całokształt kariery: Jordan Pickford < Gianluigi Donnarumma. 

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze