David Kopacz: „Chciałbym wywalczyć miejsce w podstawowym składzie” (WYWIAD)


David Kopacz chciałby w nadchodzącym sezonie postawić kolejny krok do przodu w swojej karierze

19 sierpnia 2020 David Kopacz: „Chciałbym wywalczyć miejsce w podstawowym składzie” (WYWIAD)
Silvia Gralla

31 lipca David Kopacz dołączył do drużyny Würzburger Kickers – beniaminka 2. Bundesligi. Ofensywny pomocnik wrócił do Niemiec, po tym jak ostatni sezon spędził na wypożyczeniu w Górniku Zabrze. W zespole z Würzburga Kopacz będzie chciał zbierać kolejne doświadczenia w dorosłym futbolu.


Udostępnij na Udostępnij na

David Kopacz wraca do Niemiec, gdzie z wyjątkiem ostatniego sezonu spędził całą swoją karierę. 21-latek uczył się grać w piłkę w akademii Borussii Dortmund, a w 2017 roku został z tym klubem mistrzem Niemiec U-19. Po dłuższym okresie w zespole z Zagłębia Ruhry Kopacz przeniósł się do VfB Stuttgart, ale poprzedni sezon spędził na wypożyczeniu w Górniku Zabrze. Po 23 meczach w ekstraklasie przyszedł czas na Würzburger Kickers i 2. Bundesligę.

31 lipca dołączyłeś do drużyny Würzburger Kickers, beniaminka 2. Bundesligi. Co miało wpływ na to, że zdecydowałeś się na ten zespół?

Od dłuższego czasu byłem w kontakcie z trenerem i miałem bardzo dobre odczucia po rozmowach z nim. Zespół poznałem nieco później, ale także z nim dobrze się dogaduję. Myślę, że z biegiem czasu i na obozie przygotowawczym poznam wszystkich lepiej, ale już teraz czuję się komfortowo i cieszę się, że tutaj jestem.

Czy miałeś jeszcze inne możliwości transferu? Podobno interesował się Tobą także SV Sandhausen.

Na pewno były jeszcze inne możliwości. Długo zastanawiałem się nad tym, jaki będzie dla mnie najlepszy krok. Ze względu na dłuższy kontakt z trenerem i klubem miałem dobre przeczucia co do tego zespołu. Po rozmowach z menadżerem i rodziną zdecydowałem się do niego dołączyć.

Za Tobą pierwszy mecz w barwach Würzburga. Jak oceniasz Wasz występ?

Zagraliśmy z drużyną z Bundesligi i było widać w naszej grzej zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty. Ogólnie oceniam ten pierwszy sprawdzian pozytywnie.

Do pierwszego oficjalnego spotkania pozostał jeszcze niecały miesiąc. Czy jesteś w stanie wskazać już teraz Wasze największe deficyty? Co może okazać się Waszą mocną bronią?

W drużynie jest wiele nowych twarzy i myślę, że jest jeszcze za wcześnie, aby wyróżnić jakieś elementy. Przed nami jest jeszcze obóz, na którym będziemy pracować zarówno nad mocnymi, jak i słabymi stronami tego zespołu.

Jakie cele stawia sobie drużyna w najbliższym sezonie? Czy głównym zadaniem będzie utrzymanie w lidze?

Tak. Myślę, że utrzymanie powinno być priorytetem beniaminka. Na pewno będziemy chcieli grać ambitnie i ofensywnie. Ważne będzie także to, aby się nie bać i grać odważnie, mimo tego, że w tym sezonie 2. Bundesliga będzie naprawdę mocna.

Jakie są Twoje cele na najbliższy sezon?

Na pewno zrobić kolejny krok do przodu w mojej karierze. Chciałbym się rozwinąć, wywalczyć sobie miejsce w podstawowym składzie, zagrać jak najwięcej minut i pomóc drużynie w osiągnięciu wspólnych celów.

Na jakiej pozycji widzi Cię trener Michael Schiele?

Pierwszy sparing rozpocząłem jako „szóstka”, a potem zostałem przeniesiony na lewą stronę. Rozmawiałem o moim ustawieniu na boisku z trenerem i obaj widzimy mnie na tej samej pozycji. Ja na pewno dopasuję się do założeń szkoleniowca.

Na jakiej pozycji na boisku czujesz się najlepiej? Jako „dziesiątka” tuż za napastnikiem czy może jednak bardziej w głębi pola?

Najlepiej czuję się na „dziesiątce”, ale w wielu spotkaniach grałem również na skrzydłach, dlatego ustawienie na innej pozycji nie stanowi dla mnie problemu.

Jak oceniasz poprzedni sezon w Twoim wykonaniu?

Na pewno były w nim lepsze i gorsze momenty. Cieszę się, że mogłem spędzić rok w Górniku, bo było to dla mnie dobre i ważne doświadczenie. Mogłem stawiać pierwsze kroki w piłce seniorów. Ogólnie oceniam ten rok pozytywnie, dużo się podczas tego okresu nauczyłem.

Czy da się wskazać jakieś różnice między treningami w Polsce i Niemczech? Być może różnią się one intensywnością?

Trudno wskazać bezpośrednio jakieś różnice. Myślę, że intensywność treningów stoi na porównywalnym poziomie. Na pewno każdy trener ma swoje indywidualne podejście, którym się cechuje.

W sezonie 2016/2017 razem z Borussią Dortmund U-19 zostałeś mistrzem Niemiec w tej kategorii wiekowej. Czy jest to Twój największy sukces w karierze czy może wybrałbyś jakiś inny moment?

Tak, ale cieszą mnie również inne momenty. Miałem okazję być w VfB Stuttgart, zadebiutowałem również w ekstraklasie. Mam nadzieję, że podobnie będzie teraz w 2. Bundeslidze.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze