Czy Edinson Cavani powinien pozostać w Manchesterze United?


Urugwajczykowi wygasa kontrakt wraz z końcem bieżącego sezonu. Czy Edinson Cavani powinien otrzymać i zaakceptować nową umowę?

12 kwietnia 2021 Czy Edinson Cavani powinien pozostać w Manchesterze United?
utdreport.co.uk

Piłkarze w dość zaawansowanym dla siebie wieku podpisują dość krótkie umowy. Często takie właśnie kontrakty wygasają po zaledwie jednym sezonie. Czasem nawet i szybciej. Podobnie jest przypadku pewnego Urugwajczyka. Edinson Cavani w ubiegłe lato związał się z Manchesterem United roczną umową z opcją przedłużenia. Koniec sezonu zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim pojawia się pytanie. Co powinini zrobić zarówno klub, jak i sam snajper?


Udostępnij na Udostępnij na

No i to jest niezwykle trudne pytanie. Ktoś może zapytać: dlaczego? W końcu Cavani to światowej klasy snajper, w co prawda zaawansowanym dość wieku, ale ze sporymi jeszcze umiejętnościami. Jednak nie da się ukryć, że kwestia jego pozostania to nieco bardziej rozległy temat, na który składa się sporo czynników.

 

Stary, ale jary?

Oczywiście określenie „stary” postrzegane jest tutaj tylko z piłkarskiego punktu widzenia. I tak, nie ma co ukrywać, Edinson Cavani, jak już wcześniej wspomniano, do najmłodszych zawodników nie należy. Urugwajczyk skończył w lutym 34 lata i młodszy już nie będzie.

Nie mówię, że każdy z zawodników po 32. roku życia to piłkarz, na którym nie powinno opierać się drużyny. W końcu wystarczy spojrzeć na dyspozycję Leo Messiego, Cristiano Ronaldo czy nawet 40-letniego Ibrahimovicia. Mimo że wszyscy z nich już jakiś czas temu przekroczyli pewną barierę wieku, to dalej potrafią spisywać się dobrze i to na szalenie wysokim poziomie.

Jednak pytanie, czy Edinson Cavani należy do grona tych piłkarzy. Śmiem wątpić. Każdy z nich znajduje się w ścisłej czołówce od wielu lat. Owszem, Cavani też jest jednym z piłkarzy, którzy zajmują dość wysokie miejsce w klasyfikacji doświadczonych snajperów.

Ale z pewnością nie jest to najwyższy poziom. Widać to w tym sezonie. Urugwajczyk jest mocno chimeryczny. Tak, strzelił bramkę w starciu z Tottenhamem. Jednak nie można zapomnieć, że jego dobre występy praktycznie zawsze przedziela seria słabszych meczów.

„Kasa, misiu, kasa…”

I tutaj, powołując się na słowa świętej pamięci byłego selekcjonera reprezentacji Polski Janusza Wójcika, można zacząć rozważania na temat słuszności przedłużenia umowy Cavaniego, patrząc na tę sprawę ze strony finansowej. Na starcie trzeba sobie powiedzieć, piłkarz nie zarabia mało. Nawet w przypadku przedłużenia kontraktu raczej nie pozwoliłby sobie na obniżkę zarobków, nie oszukujmy się.

A jak już wcześniej wspomniałem, lata lecą… Cavani za rok będzie już 35-letnim piłkarzem, a dalej będzie zarabiał krocie na Old Trafford. Ponadto jego niestabilność nie rokuje dobrze na przyszłość. i to ani trochę. Można śmiało powiedzieć, że za nieco większe pieniądze na Old Trafford grałby o wiele lepszy, a przede wszystkim młodszy piłkarz.

Właśnie dokładnie takiego rozwiązania potrzebuje Manchester United. „Czerwone Diabły” nie potrzebują piłkarza na rok. One potrzebują zawodnika, który będzie w sobie łączył doświadczenie, skuteczność i uniwersalność, a jeszcze przy tym nie byłby aż tak zaawansowany wiekowo. Na takim właśnie zawodniku można budować przyszłość.

Ktoś może powiedzieć, że w końcu można byłoby sprowadzić właśnie takiego napastnika, a Cavaniego zostawić jako jego zastępcę. Jednak tu już spieszę z odpowiedzią. Nie miałoby to sensu. Cavani pobiera za dużą pensję jak na drugiego napastnika.

Poza tym w obliczu sprowadzenia topowego piłkarza Edinson Cavani znacznie rzadziej pojawiałby się na boisku. 34-letni rezerwowy z pensją na poziomie 9 milionów funtów rocznie? Nie brzmi to ciekawie, prawda?

Przeszkoda dla młodszych zawodników?

To akurat byłoby przesadne mówić, że snajper miałby być przeszkodą dla rozwoju młodszych piłkarzy. W końcu wiele od takiego zawodnika można się nauczyć. Ponadto na boisku nie zabiera on pola do popisu Greenwoodowi czy Rashfordowi.

Jednak teraz zaczniemy ulubione przez wielu gdybanie. A co, gdyby United sprowadziło światowej klasy snajpera w kwiecie wieku, który jest mu potrzebny? Do tego w końcu może jak najbardziej dojść. Manchester United musi zrobić większe zakupy przed przyszłym sezonem, a z perspektywy „Czerwonych Diabłów” napastnik powinien być pozycją numer jeden na liście priorytetów.

I właśnie wtedy Cavani mógłby już być przeszkodą dla młodych. W klubie w końcu obecny byłby napastnik na wyższym poziomie niż on sam. Dodatkowo w kadrze znajdowaliby się młodzi zawodnicy. Cavani mógłby wówczas mieć kluczowy wpływ na brak występów tych piłkarzy, a nie jest wcale powiedziane, że szłaby za tym piłkarska jakość.

W końcu w tej chwili zarówno pozostanie, jak i przyszłoroczne umiejętności Urugwajczyka wydają się wątpliwe. W następnej edycji Premier League może zwyczajnie nie sprostać stawianym przed nim oczekiwaniom. Nikt się wówczas nie zdziwi, przecież Cavani będzie już w wielokrotnie wspominanym, zaawansowanym jak dla napastnika wieku.

Edinson Cavani i jego otoczenie…

I to jest to, co „lubię” najbardziej. Czyli moment, w którym otoczenie piłkarza wypowiada się za niego, a on sam nie potrafi skomentować słów agenta czy też bliskich. Z tym problemem borykał się do pewnego czasu oczywiście Paul Pogba. Jednak dzisiaj coraz mniej mówi się o głosach, jakie zabierają Mino Raiola czy rodzina Francuza w kontekście jego przyszłości.

Natomiast w podobną stronę postanowił ostatnio pójść ojciec Edinsona Cavaniego – Luis Cavani. Rodzic piłkarza jeszcze na początku marca dość głośno mówił o opuszczeniu Old Trafford przez jego syna. Twierdził on, że Cavani chce kontynuować swoją karierę w Ameryce Południowej.

Mój syn nie czuje się w Anglii komfortowo i chciałby opuścić Wyspy, aby być znowu blisko rodziny. Edinson jest blisko, żeby sfinalizować swój powrót do Ameryki Południowej. Chcę, aby grał w klubie, który walczy o coś ważnego. Luis Cavani dla TyC Sports

Te słowa ojca piłkarza mogą pozostawić pewien niesmak. W końcu nikt z bliskich zawodnika nie powinien się tak wypowiadać, a już na pewno nie dla mediów.

Czy Edinson Cavani powinien zostać?

Zdanie to wydaje się dość kontrowersyjne. Jednak jestem w stanie stwierdzić, że dla dobra zarówno samego klubu, jak i swojej kariery Edinson Cavani powinien opuścić Old Trafford. Wszystkie z wymienionych czynników tylko to potwierdzają. W przypadku jego pozostania w zespole Ole Gunnara Solskjaera po prostu widać więcej minusów niż plusów, a bramka strzelona z Tottenhamem zmienia niewiele. Chociaż jak mawiają, punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia…

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze