Ostatniego dnia stycznia rozegrano ostatnie mecze fazy grypowej Pucharu Narodów Afryki 2008. Swoje zmagania zakończyło 16 drużyn, które podzielone były na 4 grupy. Z każdej z nich, do dalszych gier awansowały dwa najlepsze zespoły. Ćwierćfinały zostaną rozegrane 3 i 4 lutego, po dwa mecze każdego dnia.
Zasada gry jest o wiele prostsza, w porównaniu do Mistrzostw Świata czy też Europy. Przed rozpoczęciem pucharu w Afryce, wystarczy rozlosować poszczególne grupy. Pozostałe działania są równie skomplikowane, jak budowa cepa. Pierwsza drużyna grupy A gra z drugą drużyną grupy B. Najlepszy zespół grupy B, zagra z drugą ekipą grupy A. Analogicznie postępuje się w grupach C i D. Wszystkie spotkania fazy pucharowej rozstrzygane są w jednym meczu. Począwszy od ćwierćfinałów, gra się półfinały i oczywiście wielki finał. W odróżnieniu do Mistrzostw Europy, rozgrywany jest również mecz o 3. miejsce.
GHANA – NIGERIA

Fazę play-off rozpocznie mecz zwycięzcy grupy A, a zarazem gospodarza turnieju – Ghany. „Czarne Gwiazdy” wygrały swoją grupę, mając na koncie komplet dziewięciu punktów. Po drodze pokonali Gwineę 2:1, Namibię 1:0 oraz Maroko 2:0. W przeszłości Ghana organizowała PNA trzykrotnie. W 1963 i 1978 indywidualnie, a w 2000 roku wraz z Nigerią. Zwyciężali ten turniej 4 razy (z czego dwa u siebie), co klasyfikuje ich na drugim miejscu, tuż za Egiptem. Rywalem „The Black Stars” będzie drużyna, która zajęła drugie miejsce w grupie B – Nigeria. W grupie ulegli 0:1 Wybrzeżu Kości Słoniowej, zaliczyli bezbramkowy remis z Mali, a w ostatnim meczu pokonali Benin 2:0. Jak się okazało, wystarczyło zdobyć dwa gole, aby awansować. „Superorły” mają na swoim koncie 2 Puchary Afryki. Poza tym, zdobyli 10 medali, z czego 4 były koloru srebrnego. W bezpośrednich pojedynkach, nie licząc ostatniego spotkania, Nigeria wygrała pięć razy z rzędu! Ostatni mecz, oba zespoły zagrały ze sobą 6 lutego 2007r. Wówczas Ghana przełamała złą serię, wygrywając 4:1. Ghana, jako gospodarz, ma pewien handicap. Zaś Nigeria jest najlepszą afrykańską drużyną (według rankingu FIFA). Ciekawie zapowiadające się spotkanie, rozpoczęte zostanie o godzinie 18:00.
Bilans meczów bezpośrednich:
Meczów: 41
Ghana: 18 zwycięstw
Nigeria: 8 zwycięstw
Remisów: 15
Bramki: Ghana 67 – 38 Nigeria
Typ iGola: GHANA
GWINEA – WKS
W drugim ćwierćfinale, los połączył drużyny dwóch francuskich szkoleniowców. W drużynie Roberta Nouzareta, spora część piłkarzy występuje na co dzień w ligach europejskich. Gwinejscy kibice tylko nielicznych reprezentantów mogą oglądać na własnym kontynencie. Jeśli „Narodowy Słoń” naszpikowany jest „Europejczykami”, to co można powiedzieć o zespole Gerarda Gili? W jego zespole, tylko rezerwowy bramkarz gra w Afryce. Pozostali zawodnicy grają na naszym kontynencie. Coraz mniej można się temu dziwić. Z roku na rok, reprezentacje z tej części świata, tworzą większe „konstelacje gwiazd”. W rozgrywkach grupowych, Gwinea uległa tylko Ghanie 1:2. W pozostałych meczach zdobyła 4 punkty, wygrywając 3:2 z Maroko i remisując 1:1 z Namibią. W przeciwieństwie do Gwinei, Wybrzeże rozegrało łatwe spotkania. Pojedynek z Nigerią można porównać do meczu Ghana – Gwinea. WKS zapewniło sobie pierwsze punkty, pokonując „Superorły” 1:0. W pozostałych spotkaniach bezproblemowo pokonali Benin i Mali, kolejno 4:1 i 3:0. Przedstawiciel „Słoni”, Salomon Kalou, w związku ze śmiercią syna Ulego Stielike, powiedział: „Postaramy się zdobyć puchar dla Stielike”. Żadna ze stron nie złoży broni bez walki, ale w roli faworyta stawiany jest zespół Wybrzeża.
Bilans meczów bezpośrednich:
Meczów: 9
Gwinea: 2 zwycięstwa
Wybrzeże Kości Słoniowej: 6 zwycięstw
Remisów: 1
Bramki: Gwinea 9 – 15 WKS
Typ iGola: WKS
EGIPT – ANGOLA
Drużyny grup C i D, zagrają swoje mecze w poniedziałek. Pierwszym zespołem z listy, jest zwycięzca grupy C, którym w tym przypadku jest reprezentacja Egiptu. Przed Mistrzostwami, „Faraonom” nie wróżono najlepiej, mieli się oni znajdować w słabszej dyspozycji. Obrońcy tytułu ucięli wszelkie spekulacje już po pierwszym meczu, kiedy to pokonali 4:2 zespół Kamerunu. Po gładkim zwycięstwie nad Sudanem 3:0, Egipcjanie byli o krok od awansu. W ostatnim meczu dopełnili formalności, remisując 1:1 z Zambią. Angola weszła do ćwierćfinału kosztem m.in. drużyny Henryka Kasperczaka, Senegalu. Pomiędzy remisami z RPA (1:1) i Tunezją (0:0), „Czarne Pantery” pokonały 3:1 „Lwy Terangi”. Spoglądając na historię piłkarską obu krajów, od razu widać różnice klas. Widać to chociażby w odniesieniu do rozgrywanego aktualnie Pucharu Narodów Afryki, które Egipcjanie wygrywali rekordowo często, bo aż pięć razy. Angola poszczycić się mogła tylko trzykrotnym udziałem w imprezie finałowej. Awans do ¼ jest na razie najlepszym wynikiem. Jednak przeszłość i teraźniejszość żądzą się swoimi, odmiennymi prawami. „Pantery” są wstanie nawiązać równorzędną walkę z 5-krotnymi mistrzami czarnego kontynentu.
Bilans meczów bezpośrednich:
Meczów: 4
Egipt: 2 zwycięstwa
Angola: 0 zwycięstw
Remisów: 2
Bramki: Egipt 6 – 4 Angola
Typ iGola: EGIPT
KAMERUN – TUNEZJA
W ostatnim meczu ćwierćfinałowym, Kamerun podejmie Tunezję. „Nieposkromione Lwy” będą chciały dogonić „Faraonów” w ilości zdobytych Pucharów Afryki. Aktualnie mają ich na koncie cztery, co daje im drugie miejsce w klasyfikacji, ze stratą jednej wygranej do Egiptu. Kraj znad Nilu zdobył mistrzowski tytuł na ostatnim PNA. Przed nimi zdobywali go Tunezyjczycy. Poprzednie dwa wpadły w ręce Kamerunu. Obie drużyny wiedzą jak dojść na szczyt, ale obu się to nie uda. Jedna musi odpaść już teraz. W drodze do play-offów, Kamerun wyeliminował Zambię (5:1) oraz Sudan (3:0). Uległ 4:2 Egiptowi, przez co awansował z drugiego miejsca. Dzięki remisom 2:2 z Senegalem i 0:0 z Angolą, a także zwycięstwu 3:1 nad RPA, Tunezja zdobyła 5 punktów w fazie grupowej, co pozwoliło jej na zajęcie pierwszego miejsca w grupie D. W tym spotkaniu, zdecydowanym faworytem powinien być Kamerun. Futbol nie byłby tak piękny, gdyby był całkowicie przewidywalny. Sympatycy „Orłów Kartaginy” będą wierzyć w swój zespół, który z pomocą miejscowych czarowników może awansować dalej.
Bilans meczów bezpośrednich:
Meczów: 12
Kamerun: 6 zwycięstw
Tunezja: 2 zwycięstwa
Remisów: 4
Bramki: Kamerun 17 – 11 Tunezja
Typ iGola: KAMERUN
Ćwierćfinały
2008-02-03 18:00 Ghana – Nigeria
2008-02-03 21:30 Wybrzeże Kości Słoniowej – Gwinea
2008-02-04 18:00 Egipt – Angola
2008-02-04 21:30 Tunezja – Kamerun