Serse Cosmi został nowym trenerem Crotone!


Klub Arkadiusza Recy zdecydował się dokonać zmiany na stanowisku trenera. Postanowili oni zaufać byłemu trenerowi Perugii

1 marca 2021 Serse Cosmi został nowym trenerem Crotone!

Crotone to prawdopodobnie najgorsza ekipa w Serie A w tym sezonie. Klub z południa Włoch zajmuje ostatnie miejsce w ligowej tabeli i wygrał zaledwie jedno z dziesięciu ostatnich spotkań. Mało tego, przez 24 kolejki zdołali oni uzbierać zaledwie 12 "oczek", wygrywając tylko trzy mecze w bieżących rozgrywkach. Wielu ekspertów typuje ich jako głównego kandydata do spadku. Dziś postanowili oni jednak coś zmienić w swoim klubie. Po zwolnieniu Giovanniego Stroppy przyszła pora zatrudnić nowego szkoleniowca. Padło na dość znane od lat w Italii nazwisko Serse Cosmiego.


Udostępnij na Udostępnij na

Włoski szkoleniowiec skończy w tym roku 63 lata. Nie ma on za sobą zbyt udanej kariery piłkarskiej, jednak staż, jaki posiada na stanowisku menedżera, jest dość imponujący. Co prawda nie wybiega on poza granice Italii, ale może właśnie tego potrzebowało Crotone. Powiewu świeżości i jednocześnie trenera, który już bardzo dobrze zna meandry włoskiego futbolu. Jak dotychczas przebiegała kariera Serse Cosmiego?

Zyskiwanie renomy

Pierwsze szlify zbierał w wieku 32 lat na stanowisku trenera lokalnego Pontevecchio, klubu z niższych lig włoskich. Po pięciu latach spędzonych nieopodal Perugii postanowił stawiać pierwsze poważniejsze kroki w świecie trenerskim. Na jego zatrudnienie zdecydowało się toskańskie Arezzo. Cosmi piastował to stanowisko przez pięć kolejnych lat, aby powrócić w rodzinne strony.

W 2000 roku został ogłoszony nowym trenerem Perugii, z którą do dzisiaj jest głównie kojarzony. Z klubem ze stolicy Umbrii rozegrał cztery sezony w najwyższej klasie rozgrywkowej we Włoszech. „Grifoni” zajęli za jego kadencji nawet ósme miejsce i zdobyli Puchar Intertoto. Było to jak na tamte czasy ogromnym sukcesem dla zespołu z centralnej części Italii. Po sezonie 2004/2005 Perugia jednak spadła do Serie B i Cosmi odszedł w poszukiwaniu nowych wyzwań.

Później trenował wiele klubów, chociażby Genoę czy Udinese. Z Udine został dość szybko zwolniony – „Zebrette” poprowadził w zaledwie 24 meczach. Następnie próbował wywalczyć powrót do Serie A, tym razem z Brescią, co niestety dla Serse Cosmiego nie doszło do skutku.

Późniejsza kariera i kontrowersyjne metody szkoleniowe

Jednak mimo wcześniejszych niepowodzeń wiele klubów miało na uwadze dobre wyniki uzyskiwane na początku XXI wieku z Perugią oraz przyzwoite rezultaty z Brescią. Przez cztery sezony zdołał on poprowadzić cztery różne kluby w Serie A jeden po drugim. Były to Livorno, Palermo, Lecce oraz Siena, które zostały wymienione oczywiście według chronologii trenowania ich przez Serse Cosmiego. W żadnym z nich nie zagrzał długo miejsca, bo mniej niż jeden cały sezon, przy czym najkrócej trwał epizod w Palermo – zaledwie 34 dni.

Jeżeli chodzi o wyniki, to na przestrzeni ostatniej dekady Cosmi może nie kojarzyć się dobrze. Głównie ze względu na to, że gdy trenował klub z Serie A, to przeważnie zostawiał go w strefie spadkowej. Na zapleczu również nie szło mu zbyt dobrze, chociaż kibicowi w pamięć może zapaść prowadzony przez niego zespół Trapani. „Kasztanowi” zajęli trzecie miejsce na koniec sezonu 2015/2016, lecz niestety ulegli w barażach po rzutach karnych Cagliari, które było wówczas zdecydowanym faworytem.

Ostatnim zespołem, jaki trenował Cosmi, była Perugia, do której wrócił po 16 latach nieobecności. Nie zabawił on tam jednak długo, ponieważ wyniki, jakie osiągał, były dalekie od doskonałych. W 16 meczach triumfował zaledwie cztery razy i spadł wraz z „Grifoni” do Serie C. Niedawne dokonania 62-letniego szkoleniowca nie mogą więc napawać optymizmem. W pamięci trzeba mieć również jego kontrowersyjne podejście do zawodników, bowiem potrafił on zabierać swoich piłkarzy do klubów ze striptizem. Dodatkowo w ramach motywacji puszczał im filmy pornograficzne czy włączał głośną muzykę w celu pobudzenia graczy.

Kolejna szansa

Wbrew wszystkim złym wynikom Serse Cosmi dostanie kolejną szansę poprowadzenia klubu w Serie A. Tym razem będzie miał okazję sprawdzić się jako menedżer ostatniej drużyny ligi włoskiej. Oceniając Cosmiego, trzeba również wziąć pod uwagę, że jest on niezwykle kontrowersyjnym trenerem, o czym mówią wcześniej już wspomniane metody szkoleniowe. Mimo słabych rezultatów osiąganych w innych drużynach trzeba pamiętać, że Cosmi zaczyna z czystą kartą, a i samo Crotone nie ma zbyt wiele do stracenia.

Czy zmiana szkoleniowca w przypadku tak kiepskiego klubu, jakim jest „latarnia” włoskiej ekstraklasy, zadziała? Tu można mieć wątpliwości, ponieważ utrzymanie na chwilę obecną brzmi wręcz irracjonalnie. Jednak patrząc na ostatnią grę i wyniki zespołu, wydaje się, że gorzej być nie może. Kibicom „Pitagorici” pozostaje mieć tylko zatem nadzieję, że doświadczony szkoleniowiec nawiąże w pewien sposób do wyników, które osiągał jeszcze w Perugii.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze