Buffon wciąż najlepszy


20 marca 2013 Buffon wciąż najlepszy

Można powiedzieć, że Włoch już swoje lata ma. W swojej karierze miał wiele wzlotów i upadków. I tych mniejszych, i tych większych. Jednak jest to bramkarz, który na wysokim poziomie gra zdecydowanie najdłużej, i tego nie można mu odmówić. Van der Sar czy Lehmann już dawno są na emeryturze, a Gigi? Wciąż broni i jest ostoją w bramce Juventusu.


Udostępnij na Udostępnij na

Włoski bramkarz to nie tylko świetny zawodnik, ale także ikona klubu, która co roku przynosi Juventusowi wielkie zyski pochodzące z marketingu. Kibice z całego świata kochają go za to, co robi na boisku i po za nim. Gdy pojawia się na murawie, nigdy na jego twarzy nie uświadczymy przerażenia czy obawy. Zawsze spokojny i zrównoważony. Skupiony na swojej pracy, której efektem ma być zachowanie czystego konta. Pomagają mu w tym trzej świetni defensorzy, którzy zgrywają się w tym ustawieniu od zeszłego sezonu, a także tworzą linię defensywną w reprezentacji Włoch. Mowa o Chiellinim, Barzaglim i Bonuccim. Kiedy oni zawiodą, ostatnią linią ratunku jest właśnie Gianluigi.

Bramkarz Juventusu Turyn
Bramkarz Juventusu Turyn (fot. Skysports.com)

Kariera Buffona zaczęła się paradoksalnie nie na pozycji bramkarza, ale pomocnika. Sam zawodnik nie palił się do założenia bramkarskich rękawic, ale gdy już to zrobił, okazał się świetnym golkiperem. Zawodową karierę Gianluigi rozpoczął w Parmie, dla której rozegrał 168 spotkań. Był tam uwielbiany, a mimo to zdecydował się odejść do wielkiego Juventusu. Przyczyna była prosta. Chciał odnieść wielki sukces, nie tylko zdobywając scudetto, ale również na arenie międzynarodowej. Poczucie smaku gry w Lidze Mistrzów zdawało się mieć dla niego wielkie znaczenie. Początki w „Juve” były dla Buffona trudne. Popełniał proste błędy, ale jedynie w spotkaniach sparingowych, do których nikt nie przywiązywał wielkiej wagi. Potem z meczu na mecz jego forma rosła i „Stara Dama” zdobyła scudetto po raz pierwszy z Buffonem w składzie. Włoch do dziś jest numerem jeden na pozycji bramkarza, a pozostała trójka golkiperów może się od niego tylko uczyć.

W obecnym sezonie zawodnik rozegrał w lidze włoskiej 27 spotkań, 13 razy zachowując czyste konto. Doliczając do tego spotkania w Lidze Mistrzów i Coppa Italia, na boisku pojawiał się aż 36 razy. Z pewnością niejeden bramkarz na świecie chciałby być w takiej formie, jaką obecnie prezentuje Buffon. Pytanie tylko, jak długo będzie w stanie grać na tak wysokim poziomie? Tutaj nie chodzi już nawet o lata, których mu niestety nie ubywa, ale o to, że uprawiając sport wyczynowo przez tak długi okres czasu, organizm zaczyna się najzwyczajniej w świecie buntować i przestaje funkcjonować na odpowiednich obrotach. Być może to tylko kwestia czasu, kiedy Buffon zacznie się starzeć, a być może będzie grał jeszcze bardzo długo. Świetnym przykładem na to, że grać można nawet po 40-stce jest Edwin van der Sar  legenda Manchesteru United  który bramkarskie rękawice zdjął stosunkowo niedawno i to tylko dlatego, że sam stwierdził, że przyszedł na niego już czas.

Nasz redakcyjny kolega Błażej Zięty zapytany o Buffona odpowiedział:  Gianluigi Buffon jest bramkarzem światowej klasy i fundamentalną postacią w zespole Juventusu Turyn. Mimo że w tym roku skończył 35 lat, stanowi o sile „Starej Damy”. Niejednokrotnie jego interwencje ratowały podopiecznych Antonio Conte przed utratą punktów. Z takim bramkarzem Juventus może być spokojny o sukcesy, natomiast musi sobie zdawać sprawę, że niebawem Buffon odejdzie na piłkarską emeryturę, więc trzeba będzie szukać następcy. Uważam, że Buffon jest ostoją Juventusu i do końca swych chwil w drużynie z Turynu będzie dawał więcej jakości i jego parady bramkarskie będą kluczowe w osiąganiu laurów.

Jedno jest pewne. Kiedy Buffon zdecyduje się odejść na emeryturę, Antonio Conte będzie miał naprawdę twardy orzech do zgryzienia, aby znaleźć godnego następcę na jego miejsce. Całkiem możliwe, że przez długi okres czasu nikt nie dorówna umiejętnościom Gianluigiego Buffona.

Komentarze
~Nikko (gość) - 11 lat temu

Zgadzam się z tym. Buffon najlepszym bramkarzem na
świecie.

Odpowiedz
~Erni (gość) - 11 lat temu

Buffon jest jednym z gorszych bramkarzy bo często
zdarzają mu się błędy.

Odpowiedz
~!!! (gość) - 11 lat temu

Buffon jest świetny - tyle ,że proszę go nie
porównywać do kolegów ... On ma tam 35 czy 36 lat
,a Lehmann dawno skończył 40 tak jak Van Der Sar...

Odpowiedz
~=^Fokus^= (gość) - 11 lat temu

Z wielkim żalem stwierdzam, że Buffon jest
najlepszy! Nienawidzę go z punktu klubowej
rywalizacji, lecz nie da się nie przyznać, że jest
najlepszy. Zawsze Buffon zachowuje sie po chamsku w
trakcie meczu Milan - Juventus
A tak ogólnie to Bufon ma już koło 40 ;P

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze