Amerykanie inwestują we Włoszech. Tym razem przejęli Spezię


Kolejny inwestor ze Stanów Zjednoczonych pojawił się we włoskim futbolu

12 lutego 2021 Amerykanie inwestują we Włoszech. Tym razem przejęli Spezię
milanlive.it

Od kilku dni pojawiały się plotki o możliwej sprzedaży Spezii Calcio przez dotychczasowego właściciela. Ostatecznie beniaminek Serie A trafił w ręce rodziny Platków, traktującej klub jako długofalowy projekt zgodny z jej wartościami. Amerykanie coraz śmielej inwestują więc na Półwyspie Apenińskim.


Udostępnij na Udostępnij na

Przesadą byłoby stwierdzenie, że drużyna Spezii jest rewelacją bieżącego sezonu Serie A. Spisuje się jednak nad wyraz dobrze. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że zespół awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej dopiero po barażu. Spośród beniaminków lepsze jest jedynie Benevento Calcio. Klub Kamila Glika po pierwsze wrócił do Serie A zaledwie po dwuletniej przerwie, a po drugie od dłuższego czasu budowany jest na solidnych fundamentach.

Pożegnanie z twórcą

Dotychczasowym właścicielem Spezii był Gabriele Volpi. To niezwykle barwna postać, bo jako biznesmen dorobił się na inwestycjach w Afryce, do której przeprowadził się przed ponad pięćdziesięcioma laty. Dzięki temu jest zresztą obywatelem Nigerii, a jego przedsiębiorstwa są obecne również w Angoli. Volpi zarządzał zresztą nie tylko Spezią. Do dzisiaj jest właścicielem drużyny piłki wodnej Pro Recco, a także czwartoligowego Arzachena Costa Smeralda. Przez kilka lat należała do niego również chorwacka HNK Rijeka.

Volpi jest twórcą największego sukcesu w 115-letniej historii Spezii Calcio, czyli wspomnianego awansu do Serie A. Początki nie były jednak usłane różami. Popularni „Aquilotti” w 2008 roku zbankrutowali i zostali wycofani z Serie B. Musieli więc rozpoczynać praktycznie od zera, a więc od Serie D. W zaledwie cztery sezony Spezii udało się awansować na zaplecze Serie A. Nieco dłużej klub kierowany przez Volpiego musiał czekać na awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Sześć razy Spezia brała bowiem udział w play-offach.

Od pewnego czasu włosko-nigeryjski biznesmen ograniczał jednak finansowanie klubu, nawet mimo osiągniętego w końcu awansu do Serie A. Można było się więc spodziewać, że przygotowuje się do jego sprzedaży. Plotki ostatecznie się urzeczywistniły. Volpi w specjalnym oświadczeniu nie przedstawił powodów swojej decyzji. Wyraził jedynie nadzieję, że nowi właściciele będą kontynuować wysiłki zmierzające do stałego udoskonalania działalności klubu.

Kim są Amerykanie?

Bardziej wylewni okazali się natomiast nowi właściciele. W swoim komunikacie zadeklarowali, że nie mogą się doczekać przejęcia klubu, a dokładniej rozpoczęcia długofalowej inwestycji. Zachwalali także samą Serię A, określając ją mianem „elity”. Rodzina Platków miała zresztą od dłuższego czasu szukać możliwości współpracy z włoskim klubem, mając doceniać jego misję, etos i etykę.

Inwestycja będzie miała zresztą wyraźnie rodzinny charakter. Pod oświadczeniem o zakupie Spezii podpisała się bowiem cała familia Platków. Dodatkowo w komunikacie podkreśliła ona, że klub ma wyznawać także ich wartości. Wiceprezesem Spezii ma zostać Philip Platek, a więc brat nowego właściciela. Na swoich stanowiskach pozostaną natomiast dotychczasowi członkowie zarządu, na czele z prezesem Stefano Chisolim.

Amerykanie dorobili się majątku na współpracy z rodziną Michaela Della, według „Forbesa” obecnie 27. najbogatszego człowieka na świecie. Robert Platek jest więc partnerem w firmie inwestycyjnej MSD Capital. Na dodatek nowi właściciele Spezii mają już pewne doświadczenie w branży sportowej. W ubiegłym roku kupili duńskie SonderjyskE, a ponadto pożyczali pieniądze angielskim Southampton, Derby County i Sunderlandowi. 

Kolejni

Biznesmeni ze Stanów Zjednoczonych coraz chętniej inwestują we włoski futbol. Pionierem była pod tym względem grupa przedsiębiorców, która w 2011 roku przejęła AS Roma. Dan Friedkin, jej obecny właściciel, jest już zresztą trzecim Amerykaninem kierującym klubem z włoskiej stolicy. Co ciekawe, inwestorzy zza oceanu są zainteresowani nie tylko kupnem zespołów z najwyższych klas rozgrywkowych.

Oczywiście najwięcej emocji wzbudzają przejęcia klubów z Serie A. Obecnie poza Romą i Spezią do amerykańskiego kapitału należą również Milan, Parma, Bologna i Fiorentina. Prawie sześć lat temu drugoligową Venezię przejął Joe Tacopina, który w ubiegłym roku sprzedał jednak klub i zdecydował się zainwestować w Catanię Calcio. W Serie D do Matta Rizzetty należy natomiast SSD Campobasso. Jak nietrudno się domyślić, Tacopina i Rizzetta są Amerykanami włoskiego pochodzenia.

Trudno jednoznacznie ocenić dotychczasowe inwestycje Amerykanów we włoski futbol. Na pewno najwięcej osiągnęli dotychczasowi właściciele Romy, a na dobrej drodze do zdobycia mistrzowskiego tytułu jest Milan kierowany przez Grupę Elliott. Tacopina z kolei od lat nie może doczekać się upragnionego awansu do Serie A. Zobaczymy więc niedługo, czy w realiach europejskiego futboli odnajdą się Amerykanie ze Spezii.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze