Afera w irańskiej piłce. W kobiecych zespołach grają mężczyźni


W ostatnich dniach zrobiło się głośno o Irańskim Związku Piłki Nożnej. Związek zlecił kontrolę płci w irańskich drużynach, bo pojawiły się podejrzenia, że osiem osób z kobiecych zespołów tak naprawdę jest mężczyznami, którzy czekają na operację zmiany płci.


Udostępnij na Udostępnij na

Kontrolę płci zlecono po tym, jak jeden z bliskich współpracowników ligi Mojtabi Sharifi powiedział w wywiadzie dla irańskiej strony internetowej, że w lidze grają mężczyźni, którzy wciąż nie dokonali kompletnej zmiany płci. W lidze kontrola została zaplanowana na najbliższą środę. Nazwiska podejrzanych nie zostały jednak podane do publicznej informacji. Sharifi przyznał, że niektórzy zawodnicy rozegrali całe kariery w kobiecych drużynach, a prawdę wyjawiali dopiero pod koniec swojej przygody z piłką.

Nie jest to jednak pierwszy taki przypadek w Iranie. W 2010 roku w wątpliwość została poddana płeć jednej z bramkarek. Po pojawiających się co jakiś czas tego typu incydentach w 2014 roku w irańskiej piłce wprowadzono losowe „kontrole gender”. Co istotne, w Iranie zmiana płci jest zabiegiem legalnym. Sama kobieca piłka nożna też cieszy się dużym zainteresowaniem w tym kraju, chociaż panie ze względów religijnych nie mogą oglądać jej w męskim wydaniu.

Iran jest państwem islamskim, więc piłka kobieca jest oczywiście podporządkowana pod zasady tej religii. Panie grają w długich spodniach, dresach z długimi rękawami i odpowiednim nakryciu głowy (włosy i uszy muszą być zasłonięte). Nie brakuje też w związku z tym wielu nietypowych sytuacji. Jedna z piłkarek, Niloufar Ardalan, nie pojechała na tegoroczne azjatyckie mistrzostwa w futsalu, ponieważ nie wyraził na to zgody jej mąż.

Mój mąż nie dał mi paszportu, dlatego nie mogę wziąć udziału w turnieju. Z powodu jego sprzeciwu muszę opuścić kilka spotkań. Chciałabym, aby organy rządzące znalazły rozwiązanie dla takich sytuacji i pozwoliły kobietom bronić swoich praw – tak komentowała całą sprawę zawodniczka. Co ciekawe, mąż piłkarki jest dziennikarzem sportowym. Na skomentowanie sytuacji się jednak nie odważył. Ardalan była kapitanem irańskiej drużyny.

http://i58.tinypic.com/3ennk.jpg

Niloufar Ardalan w trakcie jednego z meczów (fot. Dailymail.co.uk)

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze