2. liga budzi się ze snu zimowego…


Sprawdzamy, co słychać na trzecim poziomie rozgrywkowym w Polsce

27 lutego 2021 2. liga budzi się ze snu zimowego…
Krzysztof Porębski / PressFocus

Pomalutku, powolutku i małymi kroczkami... Do gry wraca piłkarska 2. liga! Trzeci w Polsce poziom rozgrywkowy. Ostatni na szczeblu centralnym, najniższy w pełni profesjonalny. Jednak także i piłkarska 2. liga dostarcza mnóstwa emocji. Przed wznowieniem rozgrywek i startem rundy jesiennej sprawdzimy, co słychać u drugoligowych zespołów. Zaczynajmy!


Udostępnij na Udostępnij na

Dziś przyjrzymy się wszystkim 19 zespołom 2. ligi. Przeanalizujemy najciekawsze doniesienia, transfery, sprawdzimy, jak najlepsze kluby przygotowywały się do wznowienia sezonu. Spróbujemy także przewidzieć, kto awansuje do Fortuna 1. Ligi, a kto będzie musiał pożegnać się ze szczeblem centralnym.

2. liga – przygotowania do wiosny

Starcie między ligami

Kluby 2. ligi różnie podeszły do przygotowań do rundy. Niektórzy, jak na przykład katowicki GKS, mierzyli się z zespołami z wyższych lig. Wspomniany klub z Katowic zagrał z Koroną Kielce (przegrana 0:1), ale nie był to jedyny zespół, który zagrał z mocniejszym przeciwnikiem. Z pierwszoligowcami mierzyli się między innymi Chojniczanka, Skra Częstochowa, KKS Kalisz oraz kilka innych zespołów.

Nowa murawa

W Polkowicach rozpoczęła się budowa nowego boiska. Pod koniec lutego maszyny ruszyły do pracy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już za kilka miesięcy Górnik Polkowice będzie mógł pochwalić się nowym boiskiem ze sztuczną nawierzchnią. Kluby z niższych lig coraz częściej inwestują w infrastrukturę, która przysłużyć się może nie tylko pierwszej drużynie, lecz także ekipom młodzieżowym. Gdy prace dobiegną końca, Górnik może nie być już drugoligowcem – ekipa z Dolnego Śląska będzie się wiosną bić o awans do Fortuna 1. Ligi.

Akcja odśnieżanie

Ta zima dla fanów Chojniczanki zostanie zapamiętana z tego jednego, ale jakże ciekawego wydarzenia. Kibice, działacze, zawodnicy – wszyscy razem pracowali, odśnieżając główną płytę chojnickiego zespołu. Wszystko po to, aby przygotować murawę przed rundą wiosenną oraz spotkaniem ćwierćfinałowym Pucharu Polski przeciwko Cracovii.

Nowy sternik

W Stali Rzeszów jeszcze w grudniu, ale już po zakończeniu rozgrywek, doszło do zmiany szkoleniowca. Daniel Myśliwiec, przychodzący z trzecioligowej Wólczanki Wólki Pełkińskiej, zastąpił Marcina Wołowca, który znalazł zatrudnienie właśnie w tym trzecioligowym klubie. Myśliwiec wcześniej pracował między innymi w Legii Warszawa, Górniku Łęczna czy Arce Gdynia. Jest to jednak jego pierwszy raz za sterami drużyny na szczeblu centralnym.

Stulatkowie

Rok 2021 będzie specjalny dla jednego z drugoligowców – Garbarnia Kraków, niegdysiejszy mistrz naszego kraju, świętować będzie setne urodziny. Z tej okazji powstał między innymi specjalny, jubileuszowy herb, klub nawiązał także współpracę z miastem Kraków. Do szóstego KKS-u Kalisz Garbarnia traci tylko cztery punkty, nie jest zatem powiedziane, że na stulecie Garbarnia nie dokona czegoś niezwykłego – baraże stoją otworem!

Najciekawsze transfery

Przyjrzyjmy się zatem najciekawszym transferom w 2. lidze polskiej. Do zespołu Olimpii Elbląg dołączył Andrzej Witan, doświadczony, 31-letni golkiper, mający za sobą ponad 120 spotkań w pierwszej lidze oraz 17 w ekstraklasie. Dla dołującej w tabeli Olimpii powinien być niezłym wzmocnieniem. Znicz Pruszków wzmocnił Maciej Firlej, 24-letni napastnik. Podczas półrocznego pobytu w Kielcach zawiódł i nie znalazł się w dalszych planach klubu.

Górnik Polkowice zakontraktował dwóch kolejnych graczy. Jarosław Ratajczak, lewy obrońca, jesienią zagrał w siedmiu meczach w barwach Chrobrego Głogów. Paweł Kucharczyk natomiast rozegrał 11 spotkań w zespole rezerw Śląska Wrocław – środkowy obrońca zdobył nawet jednego gola. W szeregi Olimpii Grudziądz wstąpili Grzegorz Płatek (wcześniej Resovia Rzeszów) oraz Robert Obst, Polak urodzony w Szczecinie, który jesienią występował w 4. lidze niemieckiej. Ciekawi jesteśmy, co pokaże 25-letni obrońca sprowadzony z zagranicy.

Klub z Chojnic wzmocnił się o Olafa Nowaka, który w 16 występach w Sosnowcu nie strzelił ani jednej bramki. Drugim ciekawym zawodnikiem pozyskanym przez Chojniczankę jest Adam Ryczkowski z Górnika Zabrze, który ma za sobą kilka występów w ekstraklasie.

GKS Katowice wiosną będzie liczyć na Rafała Figiela, jesienią napastnika Podbeskidzia, a teraz katowickiego klubu. Rafał Grzelak dołączył do Wigier Suwałki – doświadczony stoper w tym sezonie zaliczył 11 występów w Fortuna 1. Lidze. KKS Kalisz ruszył za to na podbój zagranicznych rynków. W klubie pojawili się Roman Mickevics (210 występów w łotewskiej ekstraklasie, wcześniej Spartaks Jurmala) oraz Nestor Gordillo, który do Polski przyjechał z Indii.

Co czeka nas wiosną?

Rozpocznijmy od górnej części tabeli. GKS Katowice oraz Górnik Polkowice zgromadziły tyle samo punktów jesienią, jednakże polkowiczanie mają w kieszeni jeden zaległy mecz. Do walki o awans bezpośredni mogą się jednak dołączyć także Chojniczanka oraz Wigry Suwałki, które tracą do czołowej dwójki zaledwie pięć punktów. W najlepszej pozycji startowej znajduje się zdecydowanie Górnik.

Środek tabeli jest niezwykle ściśnięty i trudno wskazać faworytów walki o baraże. Jesienią dobrze wyglądała Skra Częstochowa, jednak forma zespołu to duży znak zapytania. Trudno również stwierdzić, czy rezerwy Śląska utrzymają dyspozycję z jesieni. Myślimy, że o baraże powalczą KKS Kalisz, Stal Rzeszów oraz – bardzo możliwe – Garbarnia Kraków, która jesień zakończyła passą zwycięstw.

Z drugiej strony tabeli sytuacja wygląda bardzo źle dla Hutnika i Olimpii Grudziądz. Obu ekipom nie wróżymy szybkiego wykaraskania się ze strefy spadkowej. Niestety, dla Olimpii spadek do III ligi mógłby oznaczać rozwiązanie drużyny, która boryka się z problemami finansowymi. Olimpii Elbląg udało się co prawda wyrwać ze szponów strefy spadkowej, jednakże wiosną elblążanie muszą uważać – podobnie jak Znicz Pruszków.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze