Zagłębie Lubin – doskonała akademia piłkarska


Kuźnia talentów w piłkarskiej akademii Zagłębia Lubin

2 października 2023 Zagłębie Lubin – doskonała akademia piłkarska
zaglebie.com / Accredito

Akademia piłkarska Zagłębia Lubin od lat imponuje poziomem szkolenia polskiej młodzieży. Pomijając aspekty infrastrukturalne, które bezapelacyjnie są najlepsze w Polsce, przede wszystkim należy wyróżnić poziom szkolenia młodych piłkarzy, plasujący się najwyżej w rankingu. Wobec tego jak przekłada się to na przyszłe osiągnięcia w polskiej piłce?


Udostępnij na Udostępnij na

Zagłębie Lubin a holenderska myśl szkoleniowa 

Znaczące podniesienie poziomu szkolenia zapoczątkowano dzięki pracy w Zagłębiu Lubin holenderskiego szkoleniowca Richarda Grootscholtena. Zainspirowany funkcjonowaniem jednych z najlepszych akademii piłkarskich w Holandii, przybył z inicjatywą zaszczepienia tego wzorca na polskie piłkarskie ziemie. Holenderska myśl szkoleniowa skupia się głównie na rozwijaniu indywidualnych cech młodego piłkarza. Jedną z nich, tą najważniejszą, jest technika, czyli drybling, podania i strzały. Jak niejednokrotnie wspominał Richard Grootscholten, w celu progresu w zakresie gry technicznej zawodnika należy nieustannie pracować z piłką. Według holenderskich szkoleniowców technika to baza, która powinna być budowana w młodych latach. Rozwój techniczny w piłce nożnej przekłada się na pozostałe aspekty gry, jakimi są taktyka i gra zespołowa oraz kreatywność i innowacyjność, dlatego tak ważne jest nakładanie na to szczególnego nacisku za młodych lat.

Richard Grotscholten podczas trzyletniej przygody w Lubinie podwyższył standardy szkolenia w akademii, co przełożyło się na sukcesy młodych piłkarzy poprzez liczne trofea drużynowe oraz powołania do młodzieżowych reprezentacji Polski. Przez trzy lata pracy w Zagłębiu Richard Grotscholten zrealizował swój plan, dając bodziec ku dalszemu rozwojowi piłkarskiej akademii. Zagłębie Lubin niewątpliwie do dziś korzysta z filozofii zaszczepionej przez Holendra.

Polacy mają ogromny potencjał, a ja przyjechałem do Lubina, by pomóc w odkryciu kolejnych wielkich piłkarzyRichard Grootscholten- były dyrektor Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie Lubin, w rozmowie dla Przeglądu Sportowego

Wpływ holenderskiej myśli szkoleniowej w akademiach na przyszłość polskiej piłki nożnej

W Polsce od lat stosuje się defensywny model gry. Piłkarzom nadal w wielu ośrodkach szkoleniowych wszczepia się strach przed podjęciem ryzyka, co jest nieodłącznym elementem gry. Grając defensywnie, marnujemy potencjał ofensywnych graczy, tym samym minimalizując szansę na zdobycie bramki, co może zaważyć na losach meczu. Poza umiejętnościami piłkarskimi niezwykle ważna jest mentalność – wola zwycięstwa i pewność siebie. Gdy spojrzymy na charakterystykę gry Niemców, u których zawsze było widać wolę zwycięstwa i pewność siebie w wykonywanych decyzjach na boisku, oraz dołączając styl gry Holendrów, wówczas osiągniemy sukces. Te wszystkie cechy starał się przekazać polskim młodym piłkarzom Richard Grostscholten, tym samym przyczyniając się do rozwoju polskiej piłki. Zagłębie Lubin zdecydowanie nie jest miejscem, w którym szkolenie oparte jest głównie o defensywę.

Gdyby zaczęto w każdej akademii piłkarskiej w Polsce szkolić młodych piłkarzy tak, jak stara się to robić do tej pory akademia piłkarska Zagłębia Lubin, to poziom polskiej piłki byłby znacznie wyższy, biorąc również pod uwagę seniorską reprezentację Polski, w której brakuje tego, czego mają dużo więcej młodzi chłopcy. Już teraz, gdy do kadry narodowej dołączyła młodzież z nowoczesną perspektywą, widać postęp. Coraz więcej można zauważyć zagranicznych cech piłkarskich wprowadzanych do Polski, dzięki czemu zdobywamy nowe możliwości. Polskie drużyny mają papiery do tego, aby grać na wyższych szczeblach, a piłkarze w nich grający mogą zapewnić sukcesy w rozgrywkach międzynarodowych, podwyższając standardy polskiej piłki na arenie międzynarodowej.

Polski piłkarz jest bardziej chętny do pracy niż holenderski piłkarz. Mówię serio. Ale jest wychowywany w strachu przed porażką, w systemie, który tępi każdą inność i różnorodność. My w Zagłębiu robiliśmy rzeczy, których wówczas nie robił w Polsce nikt innyRichard Grootscholten, w rozmowie dla Sport.pl

 

Zagłębie Lubin i jego kuźnia talentów 

Nie każdy młody chłopak może mieć okazję piłkarsko kształcić się w akademii Zagłębia Lubin. Poprzeczka jest wysoka i nie wszyscy dają radę ją przeskoczyć. Solidna selekcja piłkarzy wydobywa diamenty piłkarskie, które po oszlifowaniu wspinają się na coraz wyższe szczeble swojej kariery. Dzięki temu od dłuższego czasu młodzieżowe drużyny Zagłębia zdobywają puchary w kraju, tym samym imponując nawet na arenie międzynarodowej oraz przykuwając uwagę zagranicznych gigantów. Po wielu dobrych występach ci młodzi chłopcy są powoływani do narodowej reprezentacji Polski, wprowadzając to, czego nauczyli się w akademii, co owocuje postępami w polskiej piłce dającymi szansę na zrobienie kroku do przodu.

Jak zacząć wywierać większy wpływ na rzecz rozwoju polskiej piłki? Stawiać na młodych

Dedukując siłę wpływu perspektyw, które dają młodzi piłkarze w grę pierwszych drużyn, należałoby kontynuować to, co próbują oni wnieść do gry zespołu, dając im szansę. Nie blokując ich kreatywności i nowoczesności w grze, pozwolić im przełożyć to z treningów na boisko. Talentów nie brakuje, a Zagłębie może pochwalić się szerokim wachlarzem możliwości, mając do tego materiały. Czas zacząć odmładzać kadrę, a z pewnością przyniesie to wiele korzyści.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze