Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na Euro 2024


Garść informacji przed startem mistrzostw Europy w Niemczech

12 czerwca 2024 Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na Euro 2024
Alexander Hassenstein - UEFA

Mistrzostwa Europy tuż za rogiem. Do Niemiec powoli zjeżdżają się kibice wszystkich 24 reprezentacji, które powalczą o prym na Starym Kontynencie. Jesteś posiadaczem biletu albo wybierasz się do jednej ze stref kibica, by wspierać „Biało-czerwonych”? Przygotowaliśmy parę niezbędnych informacji, które pomogą Ci w trakcie wyjazdu na Euro 2024!


Udostępnij na Udostępnij na

Mundial w Katarze znacząco zachwiał regułą mówiącą, że duże imprezy sportowe (w tym także futbolowe mistrzostwa) powinny być organizowane z myślą o kibicu. Na wyjazd nad Zatokę Perską pozwolić sobie mogli tylko nieliczni, a zbudowane na petrodolarach kolosalne stadiony próbowano wypełniać wynajętymi „fanami”. Wiele wskazuje jednak na to, że Euro u naszych zachodnich sąsiadów będzie wolne od tego problemu. Wszystkie wejściówki na mecze fazy grupowej już dawno zostały wyprzedane, a niemieckie służby szykują się na okrągły miesiąc wzmożonej pracy.

Jak dostać się na mecz?

Ponieważ duża fala turystów przeleje się przez Niemcy na przełomie czerwca i lipca, mistrzostwa Europy wymagają najwyższego standardu organizacyjnego. UEFA idzie z biegiem czasu, dlatego też wszystkie bilety dostępne będą wyłącznie w wersji mobilnej w specjalnej aplikacji UEFA Tickets. Posiadaczom ważnych wejściówek przysługuje również kilka benefitów. FanPass, który mogą odebrać na dystrybuowanej przez UEFA aplikacji, uprawnia do zniżek na przejazdy pociągami w granicach państwa organizującego Euro, a także poza nim. Przez 36 godzin (od początku dnia meczowego) kibice mogą również korzystać z darmowej komunikacji miejskiej.

Miasta i areny Euro, na których zagrają Polacy

Hamburg – Volksparkstadion

Pierwszy mecz na mistrzostwach reprezentacja prowadzona przez Michała Probierza rozegra w drugim co do wielkości ośrodku miejskim Niemiec, Hamburgu. Wszystkie zaplanowane w tym mieście spotkania zostaną rozegrane na stadionie Volksparkstadion. Na co dzień jest on domowym obiektem dla zasłużonego, drugoligowego HSV. Na Euro pomieści 49 000 fanów. Z zespołem „Oranje” Polacy zmierzą się w trzeci dzień mistrzostw, 16 czerwca o godzinie 15:00.

Berlin – Olympiastadion

Po powrocie do bazy w Hanowerze i kilkudniowej przerwie Polacy udadzą się do stolicy kraju gospodarza na mecz z Austrią (21 czerwca, 18:00). Na monumentalnym Stadionie Olimpijskim, którego budowę rozpoczęto na potrzebę igrzysk olimpijskich w 1936 roku, zasiąść może ponad 70 tysięcy widzów! Jest to drugi pod względem pojemności stadion tych mistrzostw Europy. Podobnie jak na mundialu w 2006 roku na tym obiekcie odbędzie się wielki finał imprezy. Olympiastadion położony jest w zachodniej części Berlina, konkretniej w dzielnicy Charlottenburg. Jest dobrze skomunikowany, każdy kibic bez problemu może na niego dotrzeć dzięki linii metra bądź też kolejki miejskiej.

Stolica RFN oferuje zdecydowanie najwięcej atrakcji ze wszystkich miast organizujących Euro. Główne punkty turystyczne miasta na niemal cały miesiąc zostaną przemienione w tętniące życiem strefy kibica. Brama Brandenburska tymczasowo stała się największą bramką świata, pod którą fani będą mogli obejrzeć wszystkie 51 spotkań turnieju. 

Dortmund – Westfalenstadion

Reprezentacja Polski ostatni mecz fazy grupowej – życzymy sobie, by nie był on jednocześnie ostatnim spotkaniem Polaków na tym turnieju – rozegra w Dortmundzie. Z tym industrialnym miastem nierozłącznie wiąże się Borussia Dortmund, a także Westfalenstadion. Zgodnie z regulacjami UEFA jego pojemność zostanie zmniejszona – wynika to z konieczności montażu siedzeń na trybunie stojącej – z ponad 81 000 do 62 000 miejsc. Z Francją „Orły” Probierza zmierzą się 25 czerwca o godzinie 18:00.

Vera Loitzsch – UEFA

 Euro 2024 – najważniejsze daty

  • 14.06 mecz otwarcia: Niemcy – Szkocja (Monachium)
  • 16.06 Polska – Holandia (Hamburg)
  • 21.06 Polska – Austria (Berlin)
  • 25.06 Polska – Francja (Dortmund)
  • 14.07 mecz finałowy (Berlin)
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze