Walka o utrzymanie w 2. lidze i pozostanie na szczeblu centralnym


W czerwonej strefie tabeli 2. ligi jest równie wiele niespodzianek co na jej górze

26 lutego 2022 Walka o utrzymanie w 2. lidze i pozostanie na szczeblu centralnym
Rafał Rusek / PressFocus

Runda jesienna w eWinner 2. Lidze zdefiniowała podział sił obecnego sezonu. Stal Rzeszów, Chojniczanka czy Ruch Chorzów wiosną będą walczyć o bezpośredni awans na zaplecze PKO Ekstraklasy. Na drugim biegunie są natomiast między innymi GKS Bełchatów, Hutnik Kraków czy Sokół Ostróda. Problemy i słaba forma w minionych miesiącach sprawiły, że kluby te muszą drżeć o swój byt na szczeblu centralnym. A być może jeden z nich ten byt już utracił. Sprawdźmy, jak będzie wyglądać walka o utrzymanie w 2. lidze.


Udostępnij na Udostępnij na

W 20 jesiennych kolejkach najsłabiej spisali się piłkarze Sokoła Ostróda. Zespół z północy Polski pod wodzą Jarosława Kotasa nie był w stanie punktować. Dopiero wrześniowa zmiana trenera na Huberta Błaszczaka sprawiła, że ostródzianie zaczęli zdobywać oczka. Ich sytuacja w tabeli nadal jest jednak zła – dwanaście punktów to najsłabszy wynik w lidze. O trzy oczka więcej ma Hutnik Kraków, który w trakcie rundy jesiennej także zmienił trenera. Na podobny ruch dwie kolejki przed końcem ubiegłorocznego grania zdecydowali się w Bełchatowie. „Brunatni” uzbierali osiemnaście punktów, czyli tyle samo co beniaminek z Grodziska Mazowieckiego. Ostatnie dni sprawiły jednak, że ten stan rzeczy został silnie zaburzony.

Był klub – nie ma klubu

O kłopotach finansowo-organizacyjnych GKS-u Bełchatów wiadomo było od dawna. W normalnych warunkach powinniśmy poruszyć temat transferów Szymona Lewickiego, Nikodema Niskiego czy odejść Martina Klabnika bądź Kewina Komara. Jednak w Bełchatowie futbol i klub piłkarski spadły w przepaść. Trzy dni przed pierwszym meczem w rundzie wiosennej, piłkarze zostali poinformowani przez nowo wybranego prezesa o… końcu. Praca ich i całego sztabu trenerskiego z Kamilem Sochą na czele poszła na marne.

Piłkarze mimo zapewnień o tym, że klub przystąpi do rundy wiosennej, tuż przed startem ligi zostali bezrobotni. Proces rozwiązywania kontraktów jest w toku, a na mecz z rezerwami Śląska Wrocław GKS nie pojedzie. Do wtorku treningi zostały odwołane. Najprawdopodobniej to koniec 45-letniej historii wicemistrza Polski z 2007 roku. Wiosną w 2. lidze będziemy zatem oglądać siedemnaście drużyn.

Kolejne zmiany w Ostródzie

Czas zmian – tak można opisać zimową sytuację w Sokole Ostróda. Z klubem pożegnał się trener Hubert Błaszczak, którego zastąpił Wojciech Figurski. Także w kadrze zespołu doszło do wielu zmian. Odeszło aż ośmiu piłkarzy, między innymi Mateusz Bondarenko, Jan Flak, Gian Mendez czy Krystian Faltyński. W ich miejsce zakontraktowano jedenastu nowych śmiałków, którzy postarają się utrzymać szczebel centralny w 2. lidze. Są nimi między innymi Dominik Kąkolewski z Bruk-Bet Termaliki, Wojciech Mazurowski z GKS-u Jastrzębie czy Jakub Mysiorski ze Stomilu Olsztyn. Do klubu powrócił także Karol Turek.

W trakcie zimowych przygotowań ostródzianie mierzyli się głównie z klubami z niższych lig rozgrywkowych. W jedynym meczu z drużyną ze szczebla centralnego, Stomilem Olsztyn, przegrali 0:2. Ponadto wysoko wygrali z Polonią Lidzbark Warmiński (5:1) oraz Motorem Lubawą (6:0). Łącznie wygrali trzy mecze, dwa zremisowali oraz tyle samo przegrali.

Rewolucja w Małopolsce

Do wielu zmian doszło także w Hutniku Kraków. Z klubem pożegnało się dziesięciu piłkarzy, a największą stratą wydaje się odejście Abdallaha Hafeza. Egipski pomocnik na zasadzie wypożyczenia przeniósł się do Górnika Polkowice. Wiosną na Suchych Stawach nie zagrają także Łukasz Kędziora oraz Piotr Zmorzyński. W ich miejsce zakontraktowano naprawdę ciekawe nazwiska. Adrian Basta czy Sebastian Zalepa mają wspomóc swoim doświadczeniem defensywie Hutnika. Natomiast Filip Becht, Mateusz Wyjadłowski czy Szymon Stasik mogą wlać powiew młodości w szeregi drugiego z krakowskich klubów w 2. lidze.

Trener Krzysztof Lipecki dostał zatem możliwość zbudowania zespołu według swojej koncepcji. Wyniki meczów kontrolnych mogą świadczyć, że owa koncepcja i plan gry zostały zaszczepione w zespole Hutnika. Wygrane z Garbarnią Kraków (4:3), ŁKS-em Łagów (3:2), a także GKS-em Tychy (2:1) dają nadzieję na udaną wiosnę. Krakowianie postawili się także Stali Rzeszów, z którą przegrali 3:4. Pamiętajmy jednak, że to tylko sparingi, a liga zweryfikuje przepracowany okres zimowej przerwy.

Beniaminek walczy do końca

Pogoń Grodzisk Mazowiecki długi czas była ponad czerwoną strefą. Zimę beniaminek spędził jednak na piętnastym miejscu. Największym sukcesem włodarzy klubu niewątpliwie jest utrzymanie najlepszego strzelca, Jeana Franca Sarmiento. Okno transferowe pozostaje jednak wciąż otwarte i wiele jeszcze może się wydarzyć. Do klubu zawitał także Jakub Apolinarski, który spróbuje odbudować się w 2. lidze. Ze Stali Rzeszów wypożyczono Mariusza Sławka, a z Zagłębia Sosnowiec Damiana Pawłowskiego.

Przygotowania Pogoni do rundy wiosennej storpedował koronawirus, w wyniku którego odwołano sparing z Pogonią Siedlce. Wyniki pozostałych sparingów nie napawają kibiców optymizmem. Pogoń wygrała jedynie z Polonią Warszawa (1:0), ulegając jednocześnie Zniczowi Pruszków (1:2), GKS-owi Bełchatów (2:4) oraz ŁKS-owi Łódź (2:4).

Podsumowanie

Wydaje się, że jeden spadkowicz jest już znany. Będzie nim GKS Bełchatów, który najpewniej nie przystąpi do żadnego spotkania wiosną tego roku. Są to jednak informacje niepewne – potwierdzono jedynie brak udziału w starciu z rezerwami Śląska Wrocław. Pozostałe zespoły także czeka trudna walka, by wydostać się z dna tabeli. Do bezpiecznego miejsca piętnasta Pogoń traci pięć punktów. Jednak będący przed nią Znicz ma rozegrany jeden mecz mniej. Wyższe miejsca zajmują Pogoń Siedlce i KKS Kalisz z 24 punktami na koncie. Zespoły z ostatnich miejsc muszą zatem nie tylko solidnie zapunktować wiosną, ale liczyć także na wpadki rywali, którzy jesienią spisali się nieco lepiej. Walka o utrzymanie w 2. lidze zapowiada się ekscytująco i może trzymać nas w napięciu do ostatnich minut sezonu 2021/2022.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze