USA lepsze od Turcji w New Jersey

Po ubiegłotygodniowym wymęczonym zwycięstwie nad Azerbejdżanem w niedzielę kadra USA zmierzyła się w New Jersey z Turcją. Jankesi strzelili przeciwnikowi dwa gole i odnieśli zwycięstwo, które tym razem może napawać optymizmem.

Red Bull Arena w Harrison gościła piłkarzy reprezentacji USA po raz drugi w historii. 11 października 2011 roku Jankesi ulegli Ekwadorowi 0:1 i zostawili po sobie niezbyt pozytywne wrażenie.Tym razem nadkomplet widzów (ponad 26 tys.) obejrzał ciekawe, obfitujące w sytuacje bramkowe spotkanie, w którym, co najważniejsze, lepsi okazali się gospodarze.

W odróżnieniu od Azerów, z którymi piłkarze Klinsmanna męczyli się w ubiegły wtorek, Turcja nie zamierzała chować się za podwójną gardą. Ruchliwi napastnicy stwarzali obrońcom USA spore problemy i już w pierwszym kwadransie dogodnych sytuacji nie wykorzystali Ozyakup i Nuri Sahin. Wśród gospodarzy wyróżniał się grający w kadrze po raz 104. Clint Dempsey, który wypracował sobie dwie okazje, ale nie zdołał zamienić ich na bramki.

W 15. minucie do siatki z najbliższej odległości trafił Jozy Altidore, ale sędzia dopatrzył się faula na bramkarzu gości Onurze Recepie Kivraku. Jedenaście minut później nie było już żadnych kontrowersji, kiedy po cudownej wymianie podań pomiędzy Fabianem Johnsonem i Bradley’em bramkarza pokonał ten pierwszy. W 36.minucie powinno być już 2:0, ale szarżującego Dempsey’a zastopował najpierw obrońca, a później Kivrak.

W drugiej odsłonie Turcy znowu zaczęli od groźnych ataków, ale strzał Ilhana Ozeka obronił drugi „polski” gracz w jedenastce USA – Brad Guzan. W 52. minucie stosunkowo łatwego dośrodkowania Timmy’ego Chandlera nie przeciął Hakan Balta i Dempsey’owi nie pozostało nic prócz dołożenia nogi i skierowania piłki do siatki. Kilka sekund później mogło być już 3:0, ale dokładnego podania Brada Davisa nie wykorzystał Graham Zusi.

W ostatnim kwadransie w głównych rolach znów wystąpili obaj bramkarze, broniąc strzały Gokhana Gonula i Altidore’a w sytuacjach sam na sam. W ostatnich minutach wysiłki Turków zostały nagrodzone. Mustafa Pektemek zabrał piłkę Chandlerowi, popędził na bramkę i ograł Guzana, ale jego strzał zablokował ręką, stojący na linii bramkowej Geoff Cameron. Jedenastkę pewnie wykorzystał Selcuk Inan, ustalając wynik meczu, który przyniósł Jankesom zwycięstwo, ale i sporo pytań dotyczących ich formacji defensywnej kilkakrotnie niemiłosiernie ogranej przez Turków.

Na szczęście dla Klinsmanna, Amerykanie będą mieli jeszcze jedną szansę na wyeliminowanie usterek i skorygowanie błędów. W najbliższą sobotę w Jacksonville na Florydzie USA podejmie innego finalistę mundialu – Nigerię, która 3 czerwca w Filadelfii zagra również z Grecją. Potem już wylot do Brazylii, gdzie Jankesi zagrają w Grupie G z Ghaną (16 czerwiec, Natal), Portugalią (22 czerwiec, Manaus) i Niemcami (26 czerwiec, Recife). Fachowcy dają im 35% szans na awans do rundy pucharowej. Mniej, bo 31%, ma tylko Ghana, z którą mecz będzie dla Amerykanów kluczowy.

1 Czerwca 2014, 14:00