Ukraina – ambitny zespół ze zdolnymi graczami na każdej pozycji


Przy pomocy eksperta dokonaliśmy analizy rywala, jakim jest Ukraina

6 czerwca 2024 Ukraina – ambitny zespół ze zdolnymi graczami na każdej pozycji
Mateusz Porzucek / PressFocus

Zgranie, charakter to największe atuty drużyny. W dodatku Ukraina to zespół mający kilka gwiazdek europejskiego formatu grających w poważnych zespołach i będących w tym sezonie w znakomitej formie. Rywal Polski w meczach towarzyskich nie będzie spacerkiem. Jednak taki jest cel – jak najlepsze przetarcie przed Euro 2024 i Ukraina może je nam zapewnić.


Udostępnij na Udostępnij na

Już coraz bliżej Euro 2024, emocje rosną z każdym dniem. Jednak zanim się Polacy wybiorą do Hanoweru, podejmą towarzysko jeszcze dwóch rywali. Na pierwszy ogień pójdzie Ukraina. Nasz wschodni sąsiad, mimo wojennej rzeczywistości, nie dał się piłkarsko złamać i także jedzie do Niemiec. Z perspektywy Polaków to będzie bardzo interesujący mecz z wymagającym rywalem. Czas zatem na charakterystykę rywala. W tej materii wydatnie pomógł nam Łukasz Bobruk, ekspert od futbolu w krajach byłego ZSRR, autor bloga Piłką w Okno na Wschód.

Niby Ukraina przeszła tą samą ścieżką co my, ale miała bardziej pod górkę niż Polska

Zacznijmy może od drogi, jaką przeszła Ukraina, aby znaleźć się na turnieju. Była ona w pewien sposób podobna do naszej. Ukraina zajęła w swojej grupie 3. miejsce, co spowodowało, iż musiała wywalczyć miejsce na Euro w barażach, co uczyniła. Na tym podobieństwa się kończą, bo jej droga przez grupę była znacznie trudniejsza niż nasza grupa śmiechu (która dla nas okazała się zbyt wielkim wyzwaniem), a Ukraińcy byli naprawdę blisko sensacji, co podkreślił nasz ekspert.

– Jeśli ma się za rywali Anglię i Włochy, to z góry jest się skazanym na miejsce za ich plecami. I rzeczywiście tak się stało. Choć w ostatnim meczu eliminacyjnym z Włochami Ukraińcy byli nawet lepsi. Zabrakło im jednak szczęścia i to Italia awansowała bezpośrednio, a podopieczni Serhija Rebrowa musieli walczyć w barażach, w których zarówno z Bośnią i Hercegowiną, jak i Islandią zdołali odwrócić losy meczu, dzięki czemu zameldowali się na Euro.

Ukraina kocha grać z kontry

Wiemy już, że ich droga na turniej łatwa nie była. Ale co moglibyśmy powiedzieć o sposobie gry? – Ukraińcy lubią grać z kontry, często wykorzystywany jest szybki Mychajło Mudryk na skrzydle. Szczególnie przeciw silniejszym rywalom. Przy czym Bobruk zaznacza, że to raczej ich ulubiony sposób gry, bo jeśli to oni narzucają grę, piętrzą się problemy. – Przeciwko słabszym oczywiście starają się narzucić swój styl, z tym że czasem mają problemy ze skutecznością, stąd choćby wygrane eliminacyjne z Maltą nie były zbyt efektowne (1:0, 3:1). 

Ich charakter jest siłą, ale czasem przez to robią dużo błędów z tyłu

Jakie są mocne strony nadchodzącego rywala? – Największa siła to charakter i zgranie drużyny. Jak już wspomniałem, w barażach nie załamali się niekorzystnym wynikiem i zdołali wyrwać zwycięstwa. Podobnie w eliminacjach z Macedonią Północną, gdy z 0:2 wyszli na 3:2. Atutem jest jeszcze obsada bramki. Ukraina miała zawsze bardzo dobrych golkiperów, takich jak Piatow czy Szowkowski. Teraz jest Andrij Łunin, Anatolij Trubin czy Heorhij Buszczań. Na tej pozycji Rebrow ma z pewnością w czym wybierać.

A co w takim razie ze słabościami? – Największą słabością z kolei są wspomniane problemy ze skutecznością i czasem zbyt proste błędy z tyłu, wynikające niekiedy ze zbyt ryzykownej i zbyt głębokiej gry pod własną bramką.

Gwiazdy Ukrainy: Mudryk, Cyhankow, Dowbyk i Jarmołenko

No dobrze, wiemy już trochę o stylu, atutach, słabościach „Zbirny”, to czas na główne postacie zespołu trenera Rebrowa. Kto wnosi największą jakość i stanowi fundament kadry narodowej? Tutaj z pomocą po raz kolejny przychodzi nasz rozmówca. – Dużą wartość i doświadczenie daje Andrij Jarmołenko, który mimo 34 lat na karku wciąż potrafi zrobić fajną akcję ofensywną i nakręcić grę. Jest dynamiczny na skrzydle Mychajło Mudryk. Bardzo mi się podoba Heorhij Sudakow z Szachtara, który lubi i umie zagrać bardzo odważnie, wiele dając ofensywie.

Nasz ekspert podkreśla, jak kluczowi są piłkarze z ligi hiszpańskiej, a zwłaszcza z sensacyjnego brązowego medalisty. – Niezwykle istotny jest duet z Girony. Czyli Wiktor Cyhankow, który w eliminacjach strzelił trzy gole, co jest najlepszym wynikiem w reprezentacji Ukrainy, a także król strzelców La Liga Artiom Dowbyk, który na poprzednim Euro został bohaterem meczu 1/8 finału ze Szwecją, kiedy w dogrywce zdobył zwycięską bramkę, i myślę, że wtedy kibice usłyszeli o nim na szerszą skalę. W ostatnich eliminacjach dwukrotnie trafił do siatki. Dobrą formę w reprezentacji (lepszą niż w klubie) prezentuje Roman Jaremczuk z Valencii.

– W pomocy dużym doświadczeniem służy Taras Stepanenko, który pokazuje wysoki poziom również w Szachtarze, gdzie występuje od lat. Na skrzydle może grać również jego klubowy kolega Ołeksandr Zubkow, który w zakończonym niedawno sezonie był jednym z najlepszych asystentów ligi ukraińskiej.

Obrona też niezgorsza, skoro Ukraina ma swoich przedstawicieli w Premier League, a Łunin z Realem wygrał Ligę Mistrzów

Jednak i w obronie mają kim się poszczycić. – Co do defensywy – oczywiście nie może zabraknąć graczy z Premier League. Stałymi elementami ukraińskiej defensywy są Ołeksandr Zinczenko z Arsenalu, Ilia Zabarnyj z Bournemouth i Witalij Mykołenko z Evertonu. Gra w najlepszej obecnie lidze świata może z pewnością wiele dać na międzynarodowym turnieju. Zostaje jeszcze bramka, w której jak już wspomniałem, zawsze była jakość u Ukraińców. Znakomicie w fazie pucharowej Ligi Mistrzów spisywał się Andrij Łunin i w wymierny sposób przyczynił się do kolejnego triumfu Realu Madryt w Lidze Mistrzów. Anatolij Trubin z Benfiki Lizbona to obecnie jeden z najdroższych bramkarzy na świecie.

Ale Polskę może postraszyć w opinii rozmówcy także młoda gwardia z Dynama Kijów. – Jest jeszcze również bardzo zdolny Heorhij Buszczań z Dynama Kijów, które odważnie stawia na wychowanków, kilku z nich Rebrow wziął ze sobą na mistrzostwa Europy (np. król strzelców ligi ukraińskiej Władysław Wanat czy też tacy gracze, jak: Brażko, Szaparenko i Tymczyk).

Cel: awans z grupy i powtórka z Euro 2020

Wiemy, jak trudną grupę ma Polska, natomiast Ukraina ma nieco łatwiej. W grupie na jej drodze staną Belgia, Słowacja i Rumunia. Dodatkowo pamiętajmy, że 3. miejsce przy dobrym układzie także daje awans do fazy pucharowej. Nasi sąsiedzi zza wschodu wiedzą o tym i liczą co najmniej na wyjście z grupy. – Ukraina liczy na wyjście z grupy i wynik tak dobry jak na ostatnim Euro, na którym doszła do ćwierćfinału. O ile jest w stanie wyprzedzić w grupie Słowację czy Rumunię, o tyle w fazie pucharowej, jeżeli będzie druga w grupie E (Belgia wydaje się tu głównym kandydatem do pierwszego miejsca), to może trafić na drugi zespół z naszej grupy.

Zakładam, że mogą to być Austriacy lub Holendrzy, którzy trzy lata temu na Euro ograli Ukrainę 3:2. Zatem byłaby to dobra okazja do rewanżu. I to mogłoby być naprawdę ciekawe i emocjonujące widowisko jak w 2021 roku ze Szwecją. Zatem celem minimum jest 1/8 finału, a ćwierćfinał byłby z pewnością przyjęty jako bardzo dobry wynik.

Wynik kwestią drugorzędną, trzeba dopracować detale

Nadchodzące starcie nie będzie ważne z perspektywy wyniku, choć oczywiście miło byłoby wygrać. Najbardziej liczymy jednak na pokazanie polskiemu kibicowi, że polska reprezentacja zmierza w dobrym kierunku. Ukraina wydaje się dobrym przetarciem przed zbliżającym się turniejem. Mocna, zgrana drużyna z jakością w każdej formacji z pewnością postawi nam trudne warunki.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze