UEFA wybrała. Szwajcaria zorganizuje Euro 2025 kobiet!


Wyjaśniamy, dlaczego Polska nie zorganizuje Euro

5 kwietnia 2023 UEFA wybrała. Szwajcaria zorganizuje Euro 2025 kobiet!
Wojciech Szubartowski / PressFocus

To już koniec marzeń o organizacji największego turnieju piłki nożnej kobiet w Polsce. Wczoraj o godzinie 16.55 KW UEFA ogłosił, że organizatorem Euro 2025 została Szwajcaria. Choć jeszcze kilka miesięcy temu Polska wydawała się głównym kandydatem do organizacji tego niezwykle ważnego turnieju, to niestety na ostatniej prostej to jednak Szwajcaria została ogłoszona gospodarzem Euro 2025. Czego zabrakło Polsce albo w czym była lepsza Szwajcaria? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć już za chwilę.


Udostępnij na Udostępnij na

O włos od szczęścia

Należy zacząć od tego, jak niewiele zabrakło reprezentacji Polski do zwycięstwa w głosowaniu. Już wczoraj w południe informowaliśmy, że Komitet Wykonawczy UEFA spotka się w Lizbonie. Celem spotkania był wspólny wybór organizatora Euro 2025. Obrady komitetu punktualnie rozpoczęły się o godzinie 13.00. Cztery godziny później poznaliśmy organizatora mistrzostw Europy w piłce nożnej kobiet w 2025 roku.

Już przed rozpoczęciem posiedzenia KW UEFA docierały do nas informacje, że głosowanie będzie bardzo wyrównane. Jak się później okazało, rzeczywiście tak było. UEFA umieściła na swojej stronie szczegóły dotyczące głosowania. Aby wyłonić gospodarza turnieju, w pierwszej turze była potrzebna większość bezwzględna. To się jednak nie udało, a do wyboru ostatecznego zwycięzcy były potrzebne aż trzy głosowania.

W pierwszej rundzie kandydatura trzech federacji otrzymała taką samą liczbę głosów. Polska, Szwajcaria oraz wspólna kandydatura Szwecji, Norwegii, Danii oraz Finlandii otrzymały po cztery głosy. Z kolei kandydatura Francji otrzymała zaledwie jeden głos. Tym sposobem Francuzi musieli schować dumę do kieszeni i pogodzić się z losem przegranych.

Po pierwszej turze odbyła się dogrywka. Na temat dogrywki w swoim komunikacie wypowiedziała się UEFA.

Było zatem konieczne głosowanie między trzema remisowymi kandydatami, aby określić, którzy dwaj oferenci przejdą do drugiej tury PZPN

W dogrywce zmierzyli się ze sobą trzej kandydaci, którzy w pierwszej rundzie uzyskali taką samą liczbę punktów. W drugim głosowaniu przegrała Polska, która uzyskała trzy głosy, tracąc zaledwie punkt do wspólnej kandydatury państw ze Skandynawii. Nasi kontrkandydaci z północy uzyskali łącznie cztery punkty. Już w dogrywce mogliśmy dostrzec sporą przewagę Szwajcarów, ponieważ ci zdobyli aż sześć głosów.

Zgodnie z komunikatem udostępnianym przez UEFA dowiedzieliśmy się, że dwóch oferentów z największą liczbą głosów przeszło zatem do drugiej tury. W drugiej turze, będącej jednocześnie trzecim głosowaniem, Szwajcara całkowicie zniszczyła konkurencję, zdobywszy dziewięć punktów przy zaledwie czterech punktach Skandynawów.

Po zakończeniu głosowania głos zabrał przewodniczący UEFA Aleksander Ceferin i ogłosił oficjalne wyniki. Następnie prezes szwajcarskiej federacji piłkarskiej (ASF) Dominique Blanc wygłosił kilka bardzo ważnych informacji.

Szwajcaria gospodarzem

Dominique Blanc rozpoczął swoje oświadczenie od podkreślenia samej wagi Euro 2025, a zarazem ogromnego sukcesu Szwajcarii jako organizatora.

Turniej odbędzie się w ciągu czterech tygodni w czerwcu i lipcu 2025 w Bazylei, Bernie, Genewie, Zurychu, St. Gallen, Sion, Lucernie i Thun. Dominique Blanc

Dowiedzieliśmy się również o terminie oraz miastach, w których zostaną rozegrane mecze Euro 2025. Przypomnijmy również, że w mistrzostwach Europy w piłce nożnej kobiet bierze udział tylko 16 zespołów, a nie jak w przypadku męskiej piłki 24 zespoły.

Prezes ASF nie zapomniał również odnieść się do problemu w postaci sztucznej murawy, która znajduje się na stadionach w Bernie i Thun.

Istniejąca infrastruktura zostanie wykorzystana lub, jak w przypadku bazy murawy w Thun i Bernie, zmodyfikowana, a według obecnego stanu wiedzy nie jest konieczna budowa dodatkowych stadionów, hoteli czy boisk treningowych. Dominique Blanc

Z tego, co wiadomo, pierwsze wizyty UEFA w Szwajcarii są zaplanowane na kwiecień i maj w celu kontroli prac przygotowawczych do Euro 2025. Warto też zaznaczyć, że Szwajcarzy nie są żółtodziobami w organizacji wielkich imprez piłkarskich. W 2008 roku razem z Austrią byli gospodarzami męskich mistrzostw Europy.

Czego zabrakło Polsce?

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniące. Jak nietrudno się domyślać, budżet był bardzo ważną kwestią przy wyborze gospodarza Euro 2025. Można by rzec, że był na tyle ważny, że UEFA zdecydowała się zmienić termin wyboru organizatora.

Początkowo głosowanie na gospodarza Euro 2025 miało odbyć się w grudniu 2022 roku, jednak UEFA zdecydowała się przełożyć termin głosowania i poczekać na bardziej szczegółowe oferty od kandydatów, w tym również planów związanych z budżetem na organizację wydarzenia. Nietrudno się domyślać, że Szwajcaria dysponuje zdecydowanie większym budżetem, co ostatecznie mogło wpłynąć na wybór członków KW UEFA.

Drugim argumentem, który mógł zadecydować, był marketing. Mimo że PZPN robił wszystko, żeby promować w Polsce swoją kandydaturę na organizatora Euro 2025, to ostatecznie wszelkie starania okazały się niewystarczające.

Jedna z najciekawszych akcji marketingowych Euro 2025 przeprowadzona przez PZPN, która miała miejsce na ostatnim meczu męskiej reprezentacji Polski, to „zamiana koszulek”. Przed meczem Polska – Albania, który odbył się 27 marca i zakończył się wynikiem 1:0 dla Polski, zawodnicy reprezentacji Polski wybiegli na rozgrzewkę w koszulkach z nazwiskami zawodniczek z kobiecej kadry „Biało-czerwonych”.

Kolejnym, a zarazem trzecim argumentem świadczącym na korzyść Szwajcarii jako gospodarza Euro 2025 jest pozycja reprezentacji kobiet w rankingu FIFA. W tym miejscu zapraszam do zapoznania się z wczorajszym artykułem, w którym szerzej przedstawiliśmy wspomniany ranking i omówiliśmy pozycję każdego z kandydatów. Krótko mówiąc, reprezentacja Szwajcarii kobiet w piłce nożnej znajduje się na 20. miejscu, natomiast Polska usytuowana jest aż 10 lokat niżej.

Nastroje w PZPN

Mimo braku zwycięstwa polskiej kandydatury na gospodarza Euro 2025 duże emocje towarzyszyły wszystkim działaczom PZPN. Po ogłoszeniu wyników głosowania na organizatora najbliższych mistrzostw Europy w piłce nożnej kobiet na łamach Łaczynaspilka.pl głos zabrał Cezary Kulesza.

Wszystko, co na co dzień robimy w ramach piłki nożnej kobiet, sprawia, że rozwój tej dyscypliny jest harmonijny. Sukcesywnie i wielotorowo działamy, by profesjonalizować żeński futbol i budować jego pozytywny wizerunek w społeczeństwie. Cezary Kulesza

Następnie prezes PZPN wypowiedział się również na temat planów związanych z kobiecą piłką na przestrzeni kilku najbliższych lat. Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej nie zapomniał oczywiście również złożyć gratulacji zwycięskiemu kandydatowi, a jednocześnie gospodarzowi Euro 2025.

Bardzo zależało nam na tym, by najbliższe mistrzostwa Europy zorganizować w Polsce. Ostatecznie kandydatura Szwajcarii została oceniona wyżej, ale my nie zejdziemy w związku z tym z obranej już ścieżki. Od końcówki ubiegłego roku działamy zgodnie ze strategią, a kobiecy futbol niezmiennie pozostaje jednym z filarów działalności Polskiego Związku Piłki Nożnej. Przed nami mnóstwo wyzwań, w tym awans na turniej w Szwajcarii, której w imieniu całej piłkarskiej społeczności w Polsce składam niniejszym serdeczne gratulacje z okazji otrzymania prawa do organizacji turnieju. Gorąco wierzymy, że w przyszłości nam również będzie dane zorganizować wydarzenie tej rangi. Cezary Kulesza

Na temat emocji towarzyszących wyborowi gospodarza Euro 2025 wypowiedział się również sekretarz generalny PZPN.

Bardzo byśmy chcieli organizować te mistrzostwa, ale brak pozytywnej decyzji nie zmienia naszego podejścia do piłki nożnej kobiet. Będziemy starali się w przyszłości zorganizować duże wydarzenie związane z kobiecym futbolem. Łukasz Wachowski

Następnie sekretarz generalny dodał również, że brak zwycięstwa w konkursie na organizatora Euro 2025 nie jest dla PZPN powodem do rezygnacji z promocji kobiecej piłki.

Podejście federacji nie może zmieniać się po jednym, drobnym niepowodzeniu. Chcemy zwiększać liczbę zawodniczek, rozpoznawalność piłki nożnej kobiet i wzmacniać kluby. Dzięki temu przyjdą efekty. Łukasz Wachowski

Jak widać, pomimo braku zwycięstwa w głosowaniu na gospodarza Euro 2025 nastroje w PZPN pozostają pozytywne. Zarówno Cezary Kulesza, jak i Łukasz Wachowski z ogromnym optymizmem patrzą na przyszłość kobiecej piłki w Polsce.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze