TOP 5 lig, a w nich… Polacy!

27 października 2014 TOP 5 lig, a w nich… Polacy!

Co pokazali nasi rodacy w miniony weekend na boiskach europejskich lig TOP 5? Najpierw rozkodujmy, co to jest TOP 5 lig w Europie. Każdy ma swoje typy, bazą są jednak: Anglia, Niemcy, Hiszpania, Włochy… Na piątym miejscu u mnie stoi Portugalia. Aczkolwiek na piątym miejscu możemy zestawić ex aequo właśnie ligę portugalską, francuską, holenderską i rosyjską. Sporo tego… Wybór jest prosty, tam gra najwięcej naszych piłkarzy.

Z naszych reprezentantów najjaśniej zaprezentowali się Arkadiusz Milik i Kamil Biliński ze względu na strzelone bramki. Do odnotowania jest również obroniony rzut karny przez Artura Boruca oraz dobre występy Wojciecha Szczęsnego i Łukasza Fabiańskiego. Dobre noty zebrał również Paweł Olkowski.

***

Anglia

Premier League

Wojciech Szczęsny (Arsenal) – Arsenal wygrał wyjazdowy mecz z Sunderlandem 2:0. Nasz reprezentacyjny bramkarz rozegrał pełne 90 minut. Arsenal w tabeli jest piąty z 14 punktami na koncie.

Łukasz Fabiański (Swansea)  dobry występ może zapisać sobie Łukasz Fabiański, który kilkukrotnie ratował swój zespół przed utratą bramki. Jego Swansea ograło Leicester 2:0.

Marcin Wasilewski (Leicester)  całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych.

Championship

Artur Boruc (Bournemouth)  zespół Polaka wygrał z Birmingham aż 8:0. Artur obronił w 53. minucie rzut karny. Jego Bournemouth awansowało na czwarte miejsce w tabeli. (1:43  obroniony karny Boruca)

Tomasz Cywka (Blackpool)  całe spotkanie przeciw FC Reading spędził na ławce rezerwowych.

Radosław Majewski (Huddersfield)  nie znalazł się w osiemnastce meczowej.

Bartosz Białkowski (Ispwich Town)  całe spotkanie z Huddersfield spędził na ławce rezerwowych.

Niemcy

1.Bundesliga

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – Robert rozegrał całe spotkanie z Borussią Moenchengladbach, mecz zakończył się bezbramkowym remisem.

Artur Sobiech (Hannover 96) – Artur pojawił się w 73. minucie meczu z Borussią, zastępując Kiyotake (strzelca bramki).

Eugen Polański (Hoffenheim)  rozegrał pełne 90 minut przeciw Padeborn, a jego drużyna wygrała 1:0.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund)  w kolejnym przegranym meczu, tym razem z Hannoverem, grał pełne 90 minut. Po  dziewięciu kolejkach Borussia zajmuje 15. miejsce w ligowej tabeli. Za tydzień bój z Bayernem Monachium…

Jakub Błaszykowski (Borussia Dortmund)  z powodu kontuzji obejrzał mecz z wysokości trybun.

Paweł Olkowski (FC. Koeln)  rozegrał całe spotkanie na prawej obronie swojej drużyny. „Kozły” wygrały na wyjeździe z Werderem Brema 1:0.

Sławomir Peszko (FC. Koeln)  mecz z Werderem rozpoczął na ławce rezerwowych. Trener puścił go do boju w 69. minucie gry.

Adam Matuszczyk (FC. Koeln)  całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych.

Mateusz Klich (VfL Volfsburg), Sebastian Boenisch (Bayer Leverkusen), Ludovic Obraniak (Werder Brema) nie znaleźli się w osiemnatskach meczowych swoich zespołów.

2.Bundesliga

Rafał Gikiewicz (Eintracht Brunszwik)  całe spotkanie rozegrał w bramce Eintrachtu Rafał Gikiewicz. Jego zespół wygrał z TSV Monachium 2:1.

Kacper Przybyłko (Furth) porażka 2:5 z Frankfurtem jego zespołu, Kacper rozegrał pełne 90 minut.

Adam Bodzek (Fortuna Dusseldorf)  Adam rozegrał całe spotkanie w zremisowanym meczu z Kaiserslautern 1:1. W doliczonym czasie gry został ukarany żółtą kartką.

Martin Kobylański (Union Berlin)  rozegrał ostatnie 36 minut w wygranym meczu jego drużyny z VfR Alen 2:1.

Grzegorz Wojtkowiak (TSV Monachium) i Piotr Ćwielong (VfL Bochum) nie znaleźli się w osiemnatskach meczowych swoich zespołów

Hiszpania

Primera Division

Grzegorz Krychowiak (Sevilla)  „Płuca Sevilli” tak określony został po meczu ulubieniec fanów  „Krycha”. Rozegrał pełne 90 minut w wygranym meczu z Villarrealem (2:1).

Cezary Wilk (Deportivo La Coruna)  dobry występ w bezbramkowym spotkaniu przeciw Espanyolowi Barcelona. Wilk rozegrał całe spotkanie w barwach Deportivo La Coruna.

Przemysław Tytoń (Elche)  90 minut na ławce rezerwowych.

Segunda Division

Damien Perquis (Betis Sevilla)  nie znalazł się w szerokim składzie na mecz.

Włochy

Serie A

Kamil Glik (Torino) kapitan Torino Kamil Glik rozegrał całe spotkanie z Lazio Rzym. Jego drużyna przegrała 1:2. Z ośmioma punktami na koncie Torino jest 13. w Serie A.

Piotr Zieliński (Empoli), Paweł Wszołek (Sampdoria), Łukasz Skorupski (AS Roma) cały mecz oglądali z ławki rezerwowych w swoich drużynach, natomiast Tomasz Kupisz (Chievo Werona) nie znalazł się w szerokim składzie na mecz.

Serie B

Bartosz Salamon (Pescara) drużyna byłego gracza AC Milan przegrała 0:5 z Carpi. Salamon rozegrał 71 minut, w pierwszej połowie został upomniany żółtą kartką.

Thiago Cionek (Modena)  klub Cionka Modena bezbramkowo zremisował z Bolonią. Polski obrońca rozegrał pełne 90 minut.

Mateusz Lewandowski (Entella)  Polak rozegrał 79 minut w wygranym meczu 1:0 z Frosinone. W 58. minucie został ukarany żółtą kartką.

Rafał Wolski (Bari), Michał Chrapek (Catania) oglądali swoje mecze z ławki rezerwowych.

Portugalia

Primeira Liga

Paweł Kieszek (Estoril)  spędził cały mecz na ławce rezerwowych.

Segunda Liga

Paweł Dawidowicz (Benfica Lizbona „B”) i Michał Grunt (Braga „B”) nie znaleźli się w szerokich składach swoich drużyn.

Francja

Ligue 1

Kamil Grosicki (Stade Rennes) – rozegrał pełne 90 minut w wygranym  2:0 meczu z OSC Lille.

Dominik Furman (Toulouse)  – u  Furmana znowu brak… powołania do osiemmastki meczowej.

Rosja

Premier Liga

Jakub Wawrzyniak (Amkar Perm) –  lewy obrońca reprezentacji Polski rozegrał pełny mecz swojego zespołu z FK Rostów. Amkar wygrał 2:0.

Adam Kokoszaka (Torpedo Moskwa) – jego Torpedo Moskwa bezbramkowo zremisowało z Kubaniem Krasnodar, a Kokoszka rozegrał pełny mecz.

Maciej Rybus (Terek Grozny) i Marcin Komorowski (Terek Grozny) – rozegrali po 90 minut w meczu z FK Krasnodar. Komorowski dostał w 74. minucie żółtą kartkę. Terek przegrał 0:2.

Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar) – rozegrał pełne spotkanie na lewej obronie z Terekiem Grozny. Jego drużyna wygrała 2:0. Po 11 kolejkach Krasnodar jest trzeci w tabeli z dorobkiem 21 punktów.

Damian Zbozień i Janusz Gol (obaj Amkar Perm) – oglądali mecz z ławki rezerwowych

2. liga rosyjska (Dywizja 1)

Marcin Kowalczyk i Piotr Polczak (obaj Wołga Niżny Nowogród) – nie znaleźli się w osiemnastce meczowej swojego zespołu.

Holandia

Eredivisie

Arkadiusz Milik (Ajax) – rozegrał całe spotkanie w barwach Ajaksu. Polak zdobył bramkę w 56. minucie dla swojego zespołu, ponadto zaliczył asystę.

Filip Kurto (FC Dordrecht) – młody bramkarz rozegrał pełne spotkanie przeciw Den Haag, jego drużyna przegrała 0:2.
Dwie bramki puszczone przez Filipa:

Sebastian Steblecki (Cambuur) – całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych.

Filip Bednarek (Twente) – rozegrał całe spotkanie w II drużynie Twente (Jong FC Twente). Jego zespół przegrał 0:3 z Emmen.

Belgia

Eerste klasse

Waldemar Sobota (Club Brugge)  cały mecz spędził na ławce rezerwowych.

Seweryn Michalski (KV Mechelen)  nie znalazł się w osiemnastce meczowej.

Tweede klasse

Piotr Parzyszek (Sint-Truidense)  rozegrał 82 minuty w wygranym meczu z Patro Eisden 2:1.

Rumunia

1. liga

Kamil Biliński (Dinamo Bukareszt)  w polskim meczu Biliński strzelił bramkę w doliczonym czasie gry. Jego Dinamo wygrało z Pandurii 3:2.

Łukasz Szukała (Steaua Bukareszt)  rozegrał całe spotkanie w przegranym meczu 0:1 z Targau Mures.

Michał Gliwa (Pandurii Targu Jiu)  rozegrał pełne 90 minut w bramce w przegranym meczu z Dinamem Bukareszt.

Austria

1. liga

Tomasz Wisio (SKN Sankt Pölten)  rozegrał cały mecz na środku obrony, jego zespól wygrał na wyjeździe 1:0 z Innsbruckiem.

Cypr

A.Kategorias

Łukasz Gikiewicz (AEL Limassol)  rozegrał całe spotkanie z AEK Larnaca 1:1.

Szkocja

Radosław Cierzniak (Dundee United) i Jarosław Fojut (Dundee United)  rozegrali pełne spotkanie przeciw Inverness. Mecz zakończył się przegraną Dundee 0:1.

Michał Szromnik (Dundee United) i Łukasz Załuska (Celtic Glasgow) spędzili swoje mecze na ławce rezerwowych.