Thiago Alcantara – nowy człowiek od zadań specjalnych


Ewolucja zawodnika i adaptacja do warunków

2 lutego 2021 Thiago Alcantara – nowy człowiek od zadań specjalnych
https://www.thisisanfield.com/

Gdy przychodził z Bayernu Monachium, miał być gwiazdą środka pola Liverpoolu. Jeszcze bardziej nakręcać akcje ofensywne. Podczas gdy coraz więcej zespołów zaczęło grać z machiną Kloppa defensywnie, głównie broniąc i okopując się przed polem karnym, szukano na to rozwiązania. Niewątpliwie wybór padł na Thiago. Jego nieszablonowe i chirurgiczne podania w pole karne przeszywają i rozmontowują defensywę przeciwnika. Wielkim fanem jego umiejętności jest Juergen Klopp we własnej osobie.


Udostępnij na Udostępnij na

Jeszcze w maju ubiegłego roku zawodnik negocjował warunki przedłużenia kontraktu z zespołem z Bawarii. Stwierdził jednak, że chce szukać nowych wyzwań, w związku z czym na faworyta pozyskania Hiszpana wyrósł Liverpool. Transfer przeciągał się ze względu na kwotę odstępnego, dlatego finalizacja nastąpiła dopiero we wrześniu.

Dobry początek

Debiut przypadł na mecz z Chelsea, kiedy to pojawił się na początku drugiej połowy, zmieniając Hendersona. Już wtedy Thiago przeszedł do historii Premier League. Jak wyliczyli statystycy z OptaJoe, pomocnik „The Reds” zanotował 75 celnych podań w ciągu 45 minut. Jest to najlepszy wynik wśród graczy, którzy spędzili na boisku maksymalnie trzy kwadranse.

Po obiecującym debiucie Thiago dostał pozytywny wynik na COVID-19, w związku z czym został wykluczony z gry na cztery spotkania. Okres przygotowawczy zawodników Bayernu był bardzo krótki ze względu na Ligę Mistrzów. Bez zwątpienia był to czas na regenerację i studiowanie taktyki. Po powrocie nadszedł świetny mecz z Evertonem, w połowie października zawodnik doznał kontuzji kolana i wypadł z gry na 72 dni.

Nowy rok, nowy Thiago

Do treningów wrócił przed Nowym Rokiem i zdążył rozegrać 18 minut w meczu z Newcastle. Zespół „The Reds” był akurat w środku swojego kryzysu. Drużyna prowadzona przez Kloppa zmagała się z plagą kontuzji szczególnie w obronie, co skutkowało przesuwaniem zawodników z różnych formacji. Powrót Hiszpana był dużym wzmocnieniem dla Liverpoolu. Pomocnik był prawie w każdym meczu ligowym najlepszym lub jednym z najlepszych zawodników swojego zespołu. Po kontuzji środkowych obrońców do linii defensywnej został przesunięty najpierw Fabinho, a później i Henderson. Dlatego więcej zadań defensywnych w drugiej linii otrzymał Thiago. Geniusz piłkarza i trenera dały świetne efekty. Mimo słabszych meczów z Burnley i Tottenhamem Hiszpan potrafi pomóc zespołowi zarówno w obronie, jak i w ataku.

źródło: Whoscored.com
źródło: Whoscored.com

Szczególnie w destrukcji Thiago zaczął odgrywać większą rolę. Trener w niektórych meczach daje zawodnikowi mniej zadań ofensywnych, ponieważ Hiszpan ma do zrobienia więcej w defensywie. Ma być odbierającym i w związku z tym dyktującym tempo zawodnikiem. Świetna gra z Manchesterem United pokazała właśnie, jak przygotowany do tej roli jest piłkarz „The Reds”. Sześć przechwytów i trzy odbiory piłki w środku boiska pomogły z pewnością w zdominowaniu jej posiadania, jak i całej strefy.

Różnica między Bayernem

Do drużyny z Bawarii ściągnął go Pep Guardiola, kiedy przejmował drużynę. Było to jego główne życzenie, by wychowanek Barcelony, którego wprowadzał do drużyny z Katalonii, został kreatorem gry na Allianz Arena. Z pewnością za czasów Guardioli Thiago rozgrywał wraz z całą drużyną najbardziej dominujący futbol w Europie. Wystarczyło to tylko do zdominowania rozgrywek na krajowym podwórku. Hiszpan grał jeszcze pod okiem paru innych szkoleniowców, raz odgrywając większą rolę, raz mniejszą. Często w złapaniu formy przeszkadzały mu kontuzje, w których wyniku często gubił rytm meczowy. W ostatnim sezonie najczęściej grał u boku Kimmicha. Z całą pewnością właśnie on był odpowiedzialny w drużynie najpierw Kovaca, a później Flicka za destrukcję i rozpoczynanie ataków w swojej drużynie. Hiszpan był często łącznikiem i nawigatorem akcji, podłączał się za ofensywnych zawodników. Porównując statystyki z Bayernu do tych z Liverpoolu, niektórzy mogą śmiać się i krytykować Thiago za ten transfer. Jednak trzeba pamiętać, że w drużynie „The Reds” Hiszpan odgrywa inną rolę w zespole.

Próba generalna

Na mecz z West Hamem United Klopp zdecydował się zrezygnować z gry skrzydłowymi i ustawił zespół w formacji 1-4-3-1-2. Dlatego cała gra była skupiona na środku pola i ewentualnym podłączaniem się bocznych obrońców na skrzydłach. Po pierwszej połowie trudno było stwierdzić, czy takie ustawienie jest odpowiednie dla Liverpoolu. W drugiej połowie jednak gra wyglądała zdecydowanie lepiej, a Thiago był prawdziwym playmakerem i destruktorem w tej układance. Takie rozwiązanie z zagęszczeniem środka pola i z fałszywym napastnikiem, jakim jest Salah, daje Klopowi szersze pole do manewru, szczególnie w wypadku częstych kontuzji w zespole.

****

Widać ewolucję piłkarza, który mimo 29 lat potrafi dopasować się do potrzeb swojego klubu. Szkoleniowiec ufa mu bezgranicznie i ustawia formację pod swojego zawodnika od zadań specjalnych. Thiago Alcantara staje się piłkarzem kompletnym. Z całą pewnością będziemy cieszyć oko jego grą jeszcze długo ze względu na długoterminowy kontrakt, jaki ma z Liverpoolem. Jeżeli tylko będą omijać go kontuzje, to ma szansę na dołączenie do panteonu gwiazd Premier League.

Komentarze
Maciej (gość) - 2 lata temu

Nie oglądałem wielu meczy Liverpoolu w tym sezonie ale miałem szczęście zobaczyć Thiago w akcji. Świetny playmaker i dużo wnosi do drużyny.

Artykuł rewelacyjnie oddaje wrażenie jakie zrobił na mnie ten piłkarz, chociaż widziałem jeden mecz w jego wykonaniu. Dzięki takim artykułom wiem, co się dzieje na boisku (kto błyszczy), nawet jak nie mam czasu na śledzenie rozgrywek na bieżąco. Dzięki za tę garść informacji!

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze