Terlecki: Lech musi wygrać wszystkie spotkania


29 kwietnia 2010 Terlecki: Lech musi wygrać wszystkie spotkania

Z byłym piłkarzem, a obecnie ekspertem stacji Canal + rozmawiamy po meczu Lech – Lechia. Maciej Terlecki opowiada o szansach Lecha na tytuł oraz zdradza jaka liga zachodnia byłaby dla Roberta Lewandowskiego najlepsza.


Udostępnij na Udostępnij na

Zdaniem Macieja Terleckiego liga holenderska to najlepszy wybór dla Roberta Lewandowskiego
Zdaniem Macieja Terleckiego liga holenderska to najlepszy wybór dla Roberta Lewandowskiego (fot. fot. Hanna Urbaniak/iGol.pl)

Lechia zagrała bardzo dobre spotkania, zgodzi się pan z tym?

Tak. Wydaje mi się, że nie zasługiwali na przegraną. Bardziej umotywowani byli jednak zawodnicy Lecha. Tacy piłkarze jak Peszko, Stilić powinni decydować o wyniku spotkania i właśnie to zrobili. Choć Bośniak rozegrał przeciętny mecz, to w odpowiednim momencie udało mu się zagrać dobre podanie.

Lech rozczarował. W Krakowie zagrał przeciętne spotkanie, teraz podobnie zaprezentował się przed własną publicznością, a sezon wchodzi w decydującą fazę…

Trudno jako przyczynę wskazać presję, bo w takich zespołach presja jest normalna. Wydaje mi się, że w decydujących momentach, kiedy rozgrywki zmierzają ku końcowi, to trzeba mieć więcej zawodników, którzy mogą wzmocnić ofensywę. W Lechu osamotniony Lewandowski szarpał się z dwoma, trzema obrońcami. Nie ma drugiego takiego zawodnika, którego byłoby można wpuścić na boisko. Na szczęście Peszko strzelił, bo gdyby tak się nie stało, to nie byłoby zawodnika, który mógłby dołączyć i pomóc Lewandowskiemu. Brakuje takiego piłkarza jak Hernan Rengifo.

Czy Lech ma jeszcze szanse na mistrzostwo? Ma cztery punkty straty do Wisły, ale czy krakowski klub je pogubi?

Najgorsze dla Lecha jest to, że Wisła gra co raz lepiej. Do Krakowa przyjeżdża teraz Korona Kielce i trudno uwierzyć, że Wiślacy nie wygrają. Prędzej pogubić punkty mogą w meczu derbowym, ale to dopiero przedostatnie spotkanie. Lech przede wszystkim dla swoich kibiców musi wygrać wszystkie spotkania do końca i piłkarze nie będą mieli wtedy żadnych wyrzutów sumienia.

W mediach jest bardzo dużo spekulacji odnośnie transferu Roberta Lewandowskiego. Pan wyjechał w młodym wieku za granicę, co zatem można mu doradzić?

Jeśli chodzi o mnie, to miałem 16 lat jak wyjechałem, więc byłem w innej sytuacji. Lewandowski jest już graczem pierwszej reprezentacji Polski i najprawdopodobniej zostanie królem strzelców Ekstraklasy. Jest na innym etapie niż ja wtedy. Myślę jednak, że nie ma większego znaczenia na jakim etapie kariery się wyjeżdża. Jeśli zawodnik ma sobie poradzić, to musi jechać. Nie należy wierzyć w bajki, że powinien pograć jeszcze rok czy dwa w Polsce, gdyż nic to nie zmieni. Jeśli teraz jest w najlepszym wieku, to moim zdaniem powinien wyjechać. Inna sprawa, że to strata dla Lecha.

Czy Lewandowski sobie poradzi? Słychać opinię, że Grzegorz Piechna strzelił ponad dwadzieścia bramek i za granicą się nie sprawdził.

Nie można porównywać Piechny do Lewandowskiego, jednak jest to ciekawe. Patrząc na grę Lecha w europejskich pucharach, to Lewandowski nie grał tam jakoś super. To Rengifo i Stilić byli lepszymi zawodnikami.  Moim zdaniem najlepiej dla niego, gdyby trafił do ligi holenderskiej np. do Ajaxu czy PSV. Mógłby tam się rozstrzelać oraz zapoznać z zachodnim systemem treningów. Pograłby tam rok, dwa i trafiłby do mocniejszej ligi. Na pewno lepiej, żeby trafił do Bundesligi niż Premiership.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze