Taki był 2015 – styczeń


20 grudnia 2015 Taki był 2015 – styczeń

Grudzień to czas podsumowań. Do 1 stycznia pozostało nam 12 dni, a więc dokładnie tyle, ile miesięcy ma rok. Z tej racji od dziś codziennie będziemy przypominać Wam, co działo się przez cztery ostatnie kwartały 2015 roku.


Udostępnij na Udostępnij na

Jak styczeń to oczywiście okno transferowe! Zimą 2015 roku nie doszło do jakichś spektakularnych transferów. Kilka z nich wywołało jednak wiele emocji. W poszukiwaniu formy Fernando Torres postanowił opuścić AC Milan. Kto przygarnął Hiszpana? Jego były klub, Atletico Madryt. O dobrej grze marzył także Lukas Podolski, który trafił do Interu Mediolan. Chelsea natomiast zdecydowała się wymienić kilka ze swoich gwiazd. Tym samym Jose Mourinho postanowił oddać Schuerrle do Wolfsburga i Salaha do Fiorentiny, a w ich miejsce sprowadzić Cuadrado z „Violi”. Piłkarski świat miał jednak w styczniu oczy zwrócone na Madryt: to tam trafiło wybitne dziecko norweskiej piłki, Martin Odegaard. 16-latek podpisał kontrakt, dzięki któremu zaczął zarabiać 80 tysięcy funtów tygodniowo!

A co w Polsce? Transferową ofensywę rozpoczęła Lechia Gdańsk. Klub z Pomorza ściągnął do siebie trzech reprezentantów Polski: Sebastiana Milę, Grzegorza Wojtkowiaka oraz Jakuba Wawrzyniaka. Na tym jednak nie koniec wzmocnień – na PGE Arenę trafili także Donatas Kazlauskas i Łukasz Budziłek. Wzmacniali się też mistrz i wicemistrz Polski. Do Poznania sprowadzony został Tamas Kadar, a do Warszawy Arkadiusz Malarz. Wisłę z kolei zasilił Michał Miśkiewicz. Z Polaków występujących za granicą barwy klubowe zmienił Mateusz Klich. Piłkarz VfL Wolfsburg postanowił przenieść się do Kaiserslautern.

Również w styczniu odbywa się największa piłkarska gala – mowa tu oczywiście o ceremonii wręczenia Złotej Piłki. Tak jak przewidywano, w 2015 Cristiano Ronaldo przerwał serię Leo Messiego i zdobył swój trzeci Ballon d’Or. Jego żeńskim odpowiednikiem została Nadine Kessler. Nagroda za bramkę roku trafiła do Jamesa Rodrigueza za gol z Urugwajem na mundialu w Brazylii. Najlepszymi trenerami za rok 2014 w męskim i kobiecym futbolu zostali odpowiednio Joachim Loew i Ralf Kellermann. W Zurychu zaprezentowana została także drużyna roku.

Poza naszym kontynentem 17 stycznia 2015 rozpoczął się najbardziej prestiżowy turniej w Afryce, czyli Puchar Narodów Afryki. Największym rozczarowaniem został Kamerun, który zajął ostatnie miejsce w swojej grupie, a jego kosztem awansowała Gwinea. Z grupy śmierci złożonej z Ghany, Algierii, Republiki Południowej Afryki i Senegalu odpadła ostatnia dwójka. Zaskoczeniem okazała się być Gwinea Równikowa. Gospodarze nie dość, że wyszli z grupy, to jeszcze wyeliminowali Tunezję w kolejnej rundzie. Po niepowodzeniu Mali w PNA pracę w roli selekcjonera tej reprezentacji trochę później stracił Henryk Kasperczak.

 

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze