Sylwetka reprezentacji Grecji


Cztery lata temu, mało znany Otto Rehhagel razem ze swoją drużyną podbił Europę. Grecja, mimo że nie grała skutecznego futbolu to jedno bramkowe, zazwyczaj zwycięstwa wyniosły ich na szczyt. Teraz na boiskach Austrii i Szwajcarii będą chcieli udowodnić, że tamten występ to nie był przypadek, ale czy im się to uda?


Udostępnij na Udostępnij na

W eliminacjach reprezentacja Grecji szła jak burza. Wywalczyli najwięcej punktów ze wszystkich drużyn startujących w eliminacjach do Euro 08. Jednak porażka z Turkami bolała najbardziej. Rywalizacja z reprezentacją Turcji, odbywa się na wszystkich płaszczyznach i to głównie z przyczyn historycznych. Po wysokiej 1:4 porażce na własnym boisku, cały kraj domagał się głowy tego, który wprowadził ich kadrę do historii. Otto Rehhagel był naciskany nie tylko przez kibiców, ale również polityków. Niemiec, mimo że wygrał Mistrzostwo Europy, po których traktowany był jak mityczny bóg, to po niezakwalifikowaniu się do niemieckiego mundialu, jego poparcie znacznie słabło.

Oberwało się również piłkarzom, niemiecki trener od momentu wygrania portugalskiego turnieju, nie chętnie dokonywał zmian w swojej reprezentacji. Kibice i media wielokrotnie zarzucali mu, że mimo tych samych nazwisk, to nie są ci sami piłkarze to zdobyli mistrzostwo. Jednak wszystkie konflikty zostały zażegnane i wydaje się, że Rehhagel ma pełne poparcie kibiców i działaczy, czego dowodem jest nowy kontrakt, jaki podpisał Niemiec. 26 maja wszyscy selekcjonerzy drużyn występujących na mistrzostwach Europy muszą podać nazwiska 23 zawodników, którzy reprezentować będą swój kraj na tej imprezie. Prawdopodobnie Niemiec powoła tych samych piłkarzy, którzy 4 lata temu wygrali mistrzostwo Europy, a także zapewni sobie udział w tegorocznej edycji. Niepodważalną pozycję ma 37 letni bramkarz Olympiakosu Piereus, Antonios Nikopolidis.

Mimo zaawansowanego, jak na piłkarza wieku, prezentuje się bardzo dobrze, jednak mistrzostwa w Austrii i Szwajcarii mają być dla niego ostatnią międzynarodową imprezą. Na prawej obronie pewne miejsce ma piłkarz Atletico Madryt, Giourkas Seitaridis. W prawdzie w klubie nie występuje zbyt często, to za każdym razem kiedy wybiega na boisko to stanowi wzmocnienie dla swojej drużyny. Na środku obrony mamy parę bardzo dobrych stoperów. Traianos Dellas to jeden z tych piłkarzy, dzięki którym Gracja wywalczyła złoto. Doskonale kierował obroną, dzięki czemu przejście defensywy „Hellas” było praktycznie nie możliwe. Partnerem Dellas będzie wielki nieobecny portugalskiej imprezy, Soitorios Kyriakos. Zawodnik Eintrachtu Frankfurt cztery lata temu przed mistrzostwami doznał groźnej kontuzji kolana, która wykluczyła go z wyjazdu na pamiętną imprezę.

Na lewej flance zapewne będzie grał, „nowy” w porównaniu do zawodników „złotej drużyny” zawodnik. Vassilis Torosidis wskoczył do pierwszego składu po porażce Greków z Turkami. Jak do tej pory prezentuje się bez zarzutu. Druga linia należy do „starych wyjadaczy”. O linii pomocy będzie decydował trzech bardzo doświadczonych zawodników. Czarną robotę będzie robił Angelos Basina. Wielokrotnie jego podania, a także skuteczność w odbiorze decydowała o rozpoczęciu akcji przez Grecją. Zawodnik RCD Mallorca, mimo że w kadrze występuje prawie bez przerwy, to jego pozycja w klubie nie jest najmocniejsza. Na prawe stronie występować powinien Konstantinos Katsouranis.

Piłkarz na co dzień występujący w Benfice Lizbona skutecznie zastąpił, Simao, który przeszedł do Atletico Madryt. Katsouranis zdobył w eliminacjach dwie bramki i był jednym z najskuteczniejszym zawodników swojej drużyny. Na lewej flance, przeżywający swoją drugą młodość Georgios Karagounis. Zawodnik występujący na co dzień w Panathinaikosie Ateny wielokrotnie decydował o swojej reprezentacji. Otto Rehhagel coraz częściej stawia na trzech napastników. Na prawej stronie powinien występować Angelos Charisteas, nie wątpliwie najważniejsza postać Grecji w Euro 04. Zawodnik Nurnbergi nie potrafi jednak zawojować Europy i dlatego występuje w ligowym średniaku, w którym ostatnio coraz częściej przesiaduje na ławce. Na lewej stronie powinien biegać Ioannis Amanatidis, który w eliminacjach mógł pochwalić się zdobyciem dwóch bramek. Zawodnik Eintrachtu Frankfurt w przeciwieństwie do reprezentacji, jest zawodnikiem mającym pewne miejsce w pierwszej drużynie.

W kadrze ma wielkiego, młodego rywala jakim jest zawodnik Celticu, Georgios Samaras. Najbardziej wysuniętym zawodnikiem będzie, piłkarz Bayeru Leverkusen, Theofanis Gekas. Najskuteczniejszy zawodników Grecji w eliminacjach do Euro 2008. Podczas imprezy w Austrii i Szwajcarii to on będzie odpowiadał za strzelanie bramek. Czy Ci sami zawodnicy, wsparci kilkoma młodymi wilkami zdołają obronić tytuł? Czy drużyna, która drugi raz od 24 lat awansowała do Euro po raz kolejny podbije Europę?

Federacja piłkarska

Data założenia związku: 1926
Data wstąpienia do FIFA: 1926
Adres strony www: www.epo.gr
Obecny przewodniczący: Vassilis Gagatsis
Obecny mistrz kraju: Olympiakos Piereus
Obecna pozycja w rankingu FIFA: 8
Kod FIFA kraju: GRE

Informacje o kraju

Powierzchnia: 131 940 km2
Ludność: 10 700 000
Nazwa oficjalna kraju: Republika Grecka
Stolica: Ateny
Większe miasta: Pireus, Saloniki
Waluta: euro
Domena internetowa: .gr
Język urzędowy: grecki

Komentarze
~nvmvmfjh (gość) - 15 lat temu

bbbbbnf gmmjrmj

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze