Redakcja

Ciekawe statystyki i zestawienia dotyczące mundialu w Katarze


Wielkie piłkarskie turnieje gwarantują niezapomniane przeżycia i są okazją do tworzenia różnego rodzaju zestawień

24 listopada 2022 Ciekawe statystyki i zestawienia dotyczące mundialu w Katarze

Mistrzostwa świata w Katarze rozpoczęły się przed kilkoma dniami i przyniosły już kilka niespodziewanych rezultatów. Udział w tym turnieju biorą najmocniejsze reprezentacje globu, a co za tym idzie także najlepsi piłkarze. Postanowiliśmy bliżej im się przyjrzeć, a pomogą nam w tym  interesujące statystyki i ciekawostki.


Udostępnij na Udostępnij na

Dostęp do wielu wartości dotyczących piłki nożnej daje nam możliwość analizowania piłkarzy i zespołów pod różnymi kątami. Wiele razy przekonywaliśmy się o tym, że liczby nie grają, ale z pewnością są zagadnieniem, na które warto zwrócić uwagę. Mogą być źródłem wielu cennych informacji, ale stanowią także urozmaicenie dla oglądania spotkań piłkarskich.

Ja ustawiłbym to tak!

Jest trochę prawdy w żartobliwym stwierdzeniu, że w Polsce podczas meczów kadry jest 38 milionów selekcjonerów. Kibice mają własne zdanie i wizję tego, jak powinien grać nasz zespół. Zapewne nie inaczej jest w innych krajach, choć rzecz jasna nie wszędzie piłka nożna generuje aż takie emocje jak u nas. Wiele dyskusji dotyczy ustawienia polskiego zespołu, ale także wyborów personalnych Czesława Michniewicza.

Po spotkaniu z Meksykiem wielkimi krokami zbliża się mecz z Arabią Saudyjską, która w pierwszej kolejce rozgrywek grupowych sprawiła ogromną sensację i pokonała Argentynę. „Albicelestes” są jednymi z głównych faworytów do sięgnięcia po złoto. Zagramy więc w sobotę z liderem naszej grupy i z pewnością czeka nas bardzo trudne zadanie. Przeciwników charakteryzuje konsekwencja i szczelna gra w defensywie. Statystyki pokazują, że tracą oni niewiele bramek.

Jak wobec tego powinniśmy z nimi zagrać? Które ustawienie wybrać? Czy Robert Lewandowski powinien otrzymać wsparcie w postaci drugiego napastnika? W obronie postawić na dwóch środkowych obrońców czy trzech? Zobacz niżej jedną z z naszych propozycji składu. Korzystając z tego narzędzia również masz możliwość wcielenia się w rolę dowolnego selekcjonera i ustawienia swojego składu na następny mecz – miłej zabawy!

Gra „FIFA 23”, a boiskowa rzeczywistość

Twórcy gier piłkarskich dokładają wszelkich starań, aby ich produkt w jak największym stopniu oddawał rzeczywiste zmagania. Nie chodzi rzecz jasna tylko o efekty wizualne, ale także o umiejętności zawodników. Gracze często spierają się o to, czy dany piłkarz nie jest oceniony za wysoko bądź za nisko. Jak to wygląda w przypadku zawodników grających w Katarze i ich punktów w grze FIFA 23?

Gdyby podstawą ustalania składu reprezentacji Polski były statystyki z tej gry, moglibyśmy przecierać oczy ze zdumienia. W wyjściowej jedenastce zabrakłoby chociażby Jakuba Kiwiora, którego „overall” wynosi 65. Na trzy punkty więcej wyceniono Mateusza Wieteskę. Obu zawodników mógłby z kolei pogodzić Artur Jędrzejczyk (69).

Niepodzianką nie jest ocena Roberta Lewandowskiego (91), który jest liderem wśród naszych kadrowiczów. Podium uzupełniają: Wojciech Szczęsny (85) i Piotr Zieliński (83). Za nimi znajduje się klubowy kolega bramkarza Juventusu, a więc Arkadiusz Milik (79). Identyczną wartością legitymuje się Matty Cash.

W sobotę czeka nas bardzo ważny mecz z Arabią Saudyjska. Jak twórcy ocenili umiejętności naszego przeciwnika? Najlepszym zawodnikiem uznano Salema Al-Dawsariego (77). Kolejne miejsca zajmują: Salman Al-Faraj (75), Yasser Al-Shahrani (73), Sultan Al-Ghannam (72) i Abdulelah Al-Amri (71). Aż trzech z tych pięciu piłkarzy to obrońcy, z kolei Al-Dawsari zdążył już dać się we znaki Argentynie.

Najdrożsi z najdroższych

Pieniądze na boisku na całe szczęście nie grają. Nie jest jednak tajemnicą, że za klasowych zawodników trzeba naprawdę sporo zapłacić. Mundial jest bardzo dobrym oknem wystawowym, w którym można pokazać się bardzo szerokiej publiczności. Którzy piłkarze występujący w Katarze już teraz wyceniani są na największe kwoty?

Wśród napastników prym wiedzie młode pokolenie. Liderem jest Kylian Mbappe, którego wartość wynosi 160 milionów euro, a drugim najdroższym atakującym jest Vinicius Junior (120). W linii pomocy brylują: Jude Bellingham (90), Pedri (90), Phil Foden (90), Frenkie de Jong (90), Bruno Fernandes (85) i Kevin de Bruyne (85). Wykupienie ich z klubów wiązałoby się z bardzo dużym wydatkiem, a w większości przypadków byłoby po prostu niemożliwe.

Z polskich zawodników największą wartością rynkową może pochwalić się Robert Lewandowski (45). Co ciekawe z pięciu piłkarzy posiadających najwyższą ocenę w grze „FIFA 23” czterech może pochwalić się również najwyższą wyceną transferową. Oprócz „Lewego” są to także: Piotr Zieliński (40), Matty Cash (22) oraz Wojciech Szczęsny (15). Rozdzielił ich Jan Bednarek (22).

Bezcenne doświadczenie

Występy w narodowych barwach to marzenie wielu początkujących sportowców. Zaledwie garstka z nich może je zrealizować. Reprezentowanie własnego kraju jest wielkim przeżyciem i prestiżem. Statystyki dotyczące meczów w kadrze mogą nam wiele powiedzieć o klasie zawodnika. Na trwającym turnieju nie brakuje prawdziwych wyjadaczy, którzy na arenie międzynarodowej występują już od wielu lat. Kto najczęściej zakładał reprezentacyjny trykot?

Równych pod tym względem nie ma sobie Cristiano Ronaldo. Można Portugalczyka lubić lub nie, jednak 191 spotkań dla ojczyzny musi robić wrażenie. Dobicie do granicy 100 występów to nie lada wyczyn. Na mundialu nie brakuje graczy, którzy zdecydowanie przekroczyli tę granicę. Są to piłkarze bardzo znani jak: Luka Modrić (154), Robert Lewandowski (134), Jan Vertonghen (141), Hugo Lloris (139) i Leo Messi (164).

Warto również wspomnieć o mniej znanych nazwiskach, których statystyki również zasługują na słowa uznania: Yuto Nagatomo (137), Hasah Al-Saydos (160), Celso Borges (151) i Andres Guardado (177). Każdy z nich staje przed szansą zaliczenia kolejnych meczów na mistrzostwach w Katarze i śrubowania własnych rekordów.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze