Sensacyjny remis Polek na inaugurację eliminacji do ME 2021


Polki zremisowały z faworytkami grupy – Hiszpankami 0:0

13 listopada 2019 Sensacyjny remis Polek na inaugurację eliminacji do ME 2021
www.polskapilkakobiet.pl

Reprezentacja Polski kobiet rozpoczęła zmagania w eliminacjach do mistrzostw Europy 2021. Na początek Polkom przyszło się zmierzyć z faworytkami swojej grupy – Hiszpankami.


Udostępnij na Udostępnij na

Kobieca piłka w naszym kraju powoli przybiera na popularności. W dniu dzisiejszym na Lublin Arena zasiadło 7500 kibiców wspierających Polki. Wiele z naszych zawodniczek gra w naprawdę mocnych, europejskich klubach. Do prawdziwego „boomu” na żeński futbol potrzebny jest sukces, jak chociażby awans na Mistrzostwa Europy. Dzisiaj nasze zawodniczki zrobiły pierwszy krok ku wielkiej imprezie.

Polska kontra faworyt

Polska do spotkania z Hiszpanią podeszła pełna pokory. Nasze dzisiejsze rywalki to w końcu nie byle kto. Na ostatnim mundialu Hiszpanki dotarły do 1/8 finału. Z roku na rok prezentują się coraz lepiej. Nasze reprezentantki i selekcjoner były w pełni świadome klasy rywalek i świetnego wejścia w eliminacje zawodniczek z Półwyspu Iberyjskiego. Hiszpanki, które od samego początku były stawiane w roli murowanego faworyta, w pierwszych dwóch spotkaniach zdobyły 9 bramek, jednocześnie tracąc jedną.

Hiszpanki pokonały 5:1 reprezentację Czech (plasowane mniej więcej na poziomie Polek), a także kobiety z Azerbejdżanu 4:0. Selekcjoner mówił w wywiadach, że wie czego mogą się spodziewać ze strony gości, jednocześnie podkreślał, że zespół jest dobrze przygotowany do tego spotkania.

Dyscyplina i determinacja

Te dwa słowa przewijały się często zarówno w wywiadach przed meczem jak i w trakcie spotkania. Tylko dzięki tym dwóm cechom i indywidualnych umiejętnościom takich zawodniczek jak bramkarka Katarzyna Kiędrzynek ( Paris Saint-Germain) mogliśmy liczyć na przyzwoity wynik w tym spotkaniu.

Dużo też będzie zależało od naszej bramkarki, która wyjdzie w podstawowym składzie. Będzie musiała nam pomóc, bo pracy zapowiada się sporo ~ Miłosz Stępiński

Te słowa selekcjonera reprezentacji Polski kobiet miały przełożenie na boisko, bo bramkarka PSG kilkukrotnie ratowały nas z opresji i końcowy wynik 0:0 to w znacznej mierze jej zasługa.

Kolejnym założeniem naszych reprezentantek było nie pozwolenie na zdominowanie przez Hiszpanki. Jeszcze raz selekcjoner:

Nie możemy pozwolić na to, żeby Hiszpania narzuciła nam swój styl gry polegający na tym, że długo będzie utrzymywała się przy piłce, patrząc tylko, jak ucieka z nas życie po to, żeby czymś nas zaskoczyć i ułożyć sobie mecz ~ Miłosz Stępiński

Czy to się udało naszym zawodniczkom? I tak i nie. Długimi momentami Hiszpanki znajdowały się na naszej połowie, spokojnie grając piłką, gdy Polki ograniczały się jedynie do pojedynczych kontrataków.

Problemy kadrowiczek

Pierwsze spotkanie w eliminacjach do ME Polki rozpoczęły w nieco okrojonym składzie. Między innymi Joanna Olszewska czy Emilia Zdunek musiały opuścić zgrupowanie z powodu kontuzji. „Lewandowski w spódnicy” – Ewa Pajor powracająca po kontuzji atakująca Vfl Wolfsburg wybiegła w pierwszym składzie. Została jednak zmieniona w ’71 tak, by zapobiec ewentualnemu odnowieniu się kontuzji. Przed zejściem z boiska kilkukrotnie (zwłaszcza w pierwszej połowie) pokazała swój zestaw umiejętności, co jakiś czas zagrażając bramce strzeżonej przez Sandre Panos.

Zabrakło niestety konkretów w postaci zdobytego gola.

Jeden punkt na wagę złota

Bezbramkowy remis dla wielu może wydawać się słabym wynikiem, jednakże dla Polek jest to bardzo dobry rezultat. Urwany punkt z niekwestionowanym faworytem grupy pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Na specjalne wyróżnienie zasługuje nasza bramkarka Kasia Kiedrzynek, która rozegrała bardzo dobre zawody. Hiszpanki szesnastokrotnie uderzały na bramkę Kiedrzynek. 8 strzałów leciało w światło bramki. Kilkukrotnie Polka pokazała ile znaczy dobre ustawienie się na linii.

Co można i należy poprawić? Przede wszystkim celność podań. Nie jest łatwo grać przeciwko drużynie Hiszpanii, które są świetnie wyszkolone technicznie, jednak 50% celnych podań to nie jest dobry wynik. W następnych meczach ten element Polki muszą zdecydowanie poprawić. Kilkukrotnie po niedokładnych próbach podania piłki do koleżanki Polki pozwalały stworzyć zagrożenie Hiszpankom pod własną bramką.

Co mogło imponować to determinacja i wola walki co zresztą jest naszą cechą narodową. Tam gdzie brakuje umiejętności technicznych nasze drużyny czy to męskie, żeńskie czy młodzieżowe nadrabiają braki „jazdą na tyłkach” i bieganiem.

Następne spotkanie Polki rozegrają 7 marca 2020 roku przeciwko reprezentantkom Mołdawii.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze