Rekordy mistrzostw świata – które mogą zostać pobite w tym roku?


Jakie rekordy zostaną usatnowione w tym roku?

20 listopada 2022 Rekordy mistrzostw świata – które mogą zostać pobite w tym roku?

Mistrzostwa świata to wielki turniej. Grają na nim najlepsze reprezentacje świata, a wraz z nimi najlepsi piłkarze. Ustanawiają oni coraz to nowe rekordy. Kto jest najlepszym strzelcem, najmłodszym debiutantem, najstarszym zdobywcą bramki? Czy po mundialu w Katarze te rekordy zostaną pobite?


Udostępnij na Udostępnij na

Choć pewne rekordy są nie do pobicia, jak ten liczby zdobytych mistrzostw świata przez jednego piłkarza. Pele sięgał po to trofeum ze swoją reprezentacją aż trzykrotnie. Za to na przebicie innych statystyk już za rogiem czyhają nowi piłkarze. Jak dokładnie ma się sprawa z rekordami?

Osiągnięcia reprezentacyjne

Wśród reprezentacji najbardziej chlubnym rekordem jest oczywiście liczba wygranych mundiali. Tym osiągnięciem może się szczycić Brazylia, która wygrywała je aż pięciokrotnie. Tego roku Niemcy mogą wyrównać osiągnięcie „Canarinhos”, mają bowiem o jedno takie trofeum mniej w swoim dorobku. Brazylia lideruje także w tabeli wszech czasów mistrzostw świata z 237 punktami na koncie, ale tutaj raczej nie powinno się nic zmienić. Niemcy tracą bowiem do 1. miejsca 16 punktów. Również reprezentacja z Ameryki Południowej najwięcej razy kwalifikowała się na mundial, wystąpiła na każdych rozgrywanych mistrzostwach świata. „Die Mannschaft” za to najwięcej razy zdobywali srebrne medale, cztery razy. O jedną porażkę mniej w finale ma reprezentacja Argentyny.

Pobite może zostać osiągnięcie Włochów – którzy na kolejny triumf na mistrzostwach świata czekali 44 lata (1938-1982) – jeśli tylko turniej wygra Anglia lub Urugwaj. Warto dodać, że jeden rekord na mundialu na pewno ustanowi Walia, wraz ze swoim pierwszym meczem „Smoki” na mundialu zagrają po 64 latach, nikt w historii nie miał tak długiej przerwy między występami na mistrzostwach. Swój wynik może poprawić także Korea Południowa i po raz dziewiąty odpaść w pierwszej rundzie. Do tej pory osiem razy czynili to także Szkoci.

Rekordy indywidualne

Najlepszym strzelcem w historii mistrzostw świata jest Miroslav Klose, który na turniejach między 2002 a 2014 rokiem zdobył aż 16 bramek. Nie będzie łatwo, aby wynik ten został pobity podczas tegorocznego mundialu. Najbliżej spośród piłkarzy jadących do Kataru jest Thomas Mueller, który w swoim dorobku zgromadził 10 bramek. Podczas jednego turnieju najwięcej goli ustrzelił zaś Just Fontaine. Na mistrzostwach w 1958 roku Francuz aż 13 razy pokonywał bramkarzy rywali. Tytuł najlepszego asystenta przypada Pele, ten łącznie zgromadził ich dziewięć. W Katarze wynik ten może zostać przebity przed Lionela Messiego oraz Thomasa Muellera. Sześciokrotnie ich podanie kończyło się skutecznym sfinalizowaniem akcji. Najwięcej meczów na mundialu rozegrał Lothar Matthaus, aż 25. Lepszy pod tym względem może być wspomniany Argentyńczyk, który do tego potrzebowałby rozegrać w Katarze minimum siedem spotkań. O pobicie rekordu powalczy także Cristiano Ronaldo, który może stać się jedynym zawodnikiem z przynajmniej jedną bramką na pięciu mundialach.

W tym roku mogą też zostać ustanowione zupełnie nowe rekordy. Luka Modrić wraz z Lionelem Messim mogą stać się pierwszymi w historii, którzy dwukrotnie zdobyli złotą piłkę mistrzostw świata. Podobna sytuacja ma się ze Złotym Butem, a także Złotą Rękawicą. Aspirować o zostanie pierwszymi zawodnikami dwukrotnie sięgającymi po te nagrody będą Harry Kane z Thomasem Muellerem, a także Manuel Neuer i Thibaut Courtois.

Inne ciekawe rekordy

Najwyższym zwycięstwem w historii mistrzostw mogą pochwalić się Węgrzy, którzy w 1982 roku rozgromili Salwador aż 10:1. Nikt też nie strzelił w jednym spotkaniu mundialu większej liczby bramek. Najwięcej goli padło jednak w innym starciu. 28 lat wcześniej Austria wygrała ze Szwajcarią 7:5. W tym samym roku padł także najwyższy remis, Anglia 4:4 Belgia. Osiem lat później taki sam rezultat widniał na tablicy wyników po końcowym gwizdku arbitra w rywalizacji między Związkiem Radzieckim a Kolumbią. Najwięcej bramek na jednym turnieju zostało strzelonych natomiast w 1998 i 2014 roku, aż 171. Najmniej za to na dwóch pierwszych mistrzostwach świata w historii, jedynie 70.

Rekord najszybciej zdobytej bramki został ustanowiony przez Hakana Sukura, który wpisał się na listę strzelców już po 11 sekundach od pierwszego gwizdka sędziego. Zacnego osiągnięcia dokonał też Walter Zenga. Włoch na mundialu w 1990 roku nie stracił bramki przez 517 minut. Warto odnotować też rekord Miroslava Klosego, który na jednym turnieju strzelił aż siedem bramek głową. Miało to miejsca na mundialu w RPA. Napastnik cztery lata później został również zawodnikiem z największą liczbą medali. Zdobywał on złoto, srebro i dwukrotnie brąz.

Miano najmłodszego mundialisty przypada Normanowi Whiteside’owi, który na mistrzostwach w 1982 roku miał jedynie 17 lat i 41 dni. Najmłodszym zwycięzcą, strzelcem bramki, zdobywcą hat-tricka jest zaś Pele, który na mundialu w 1958 roku, ustanawiając te rekordy, nie był nawet pełnoletni. Najstarszym zaś zawodnikiem w historii mistrzostw świata jest Egipcjanin Essam El-Hadary – 45 lat 161 dni! Miano najstarszego zdobywcy bramki nosi zaś Roger Milla, który w dniu zdobycia tego osiągnięcia miał ponad 42 lata. Żaden z tych rekordów nie zostanie pobity w Katarze. Miano najmłodszego przypada Youssoufie Moukoko. Niemiec w dniu otwarcia mundialu skończył 18 lat. Najpóźniej urodzonym zaś jest Alfredo Talavera Diaz. Meksykański bramkarz jako jedyny przekroczył granicę 40 lat.

Polskie rekordy

Dla reprezentacji Polski będą to już dziewiąte mistrzostwa świata i warto też wspomnieć o rekordach w naszym kraju. Najlepszym strzelcem reprezentacji Polski na mundialach jest Grzegorz Lato, który łącznie na trzech turniejach ustrzelił 10 bramek. O trzy gole mniej zdobył Andrzej Szarmach, a trzecie miejsce należy do Zbigniewa Bońka z sześcioma trafieniami. Tylko siedmiu piłkarzy może pochwalić się lepszym wynikiem od naszego lidera wśród tej statystyki. Jest on też jedynym Polakiem, który został królem strzelców. Polak uczynił to w 1974 roku w Niemczech, strzelając siedmiokrotnie. Grzegorzowi Lacie przysługuje także miano naszego najlepszego asystenta, zgromadził aż siedem ostatnich podań. Lepszym wynikiem mogą pochwalić się tylko Pele i Diego Maradona. Najwięcej spotkań z orłem na piersi rozegrał Władysław Żmuda – 21. Przez pewien czas był on ogólnym rekordzistą pod tym względem. Żaden inny Polak nie wystąpił też na czterech mistrzostwach świata.

Nasze najlepsze osiągnięcie to 3. miejsce, które zdobyliśmy w 1974 i 1982 roku. Na turnieju, na którym zdobyliśmy nasz pierwszy brązowy medal, zaznaliśmy także naszego największego zwycięstwa. Pokonaliśmy wtedy 7:0 reprezentację Haiti. 12 lat później miała miejsce nasza największa porażka, Brazylia pokonała nas 4:0. Później wynik powtórzył się jeszcze raz, kiedy to w 2002 roku mierzyliśmy się z Portugalią. Najwięcej bramek w jednym turnieju Polska zdobyła w 1974 roku – 16, a najmniej goli zdobyliśmy na mistrzostwach świata w 1986 roku – tylko 1.

Warto też odnotować osiągnięcie Ernesta Wilimowskiego, który w przegranym 5:6 spotkaniu z Brazylią podczas mistrzostw w 1938 roku zdobył cztery gole. Uczyniło go to jedynym piłkarzem, który zdobywając taką liczbę bramek w jednym meczu, ostatecznie go przegrał. Dzięki temu został też zawodnikiem z największą średnią liczbą bramek zdobytych na mecz. Ernest Wilimowski nigdy więcej na mistrzostwach świata nie wystąpił.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze