Raport: Ligowi obcokrajowcy w meczach reprezentacji

Tylko jeden ligowy stranieri wywalczył awans na Euro 2016 – na francuskich boiskach będzie miał okazję zaprezentować się piłkarz Legii Warszawa, Ondrej Duda. Na zakwalifikowanie się do turnieju finałowego wciąż liczy szóstka innych piłkarzy, bowiem Węgry oraz Bośnia i Hercegowina o udział na mistrzostwach Europy będą walczyli w barażach.

Zarówno Madziarzy, w składzie których występują: Nemanja Nikolić (Legia), Gergo Lovrencsics, Tomas Kadar (obaj Lech) oraz Richard Guzmics (Wisła), jak i Bośniacy: Stojan Vranjes (Legia) i Jasmin Burić (Lech), będą mieli o tyle ułatwione zadanie, że ich zespoły w tej fazie eliminacji są rozstawione. Potencjalni przeciwnicy: Dania, Irlandia, Norwegia i Słowenia. Losowanie par barażowych odbędzie 18 października.

Słowacy awans na turniej finałowy zapewnili sobie, pokonując na wyjeździe Luksemburg 4:2. Udziału w tym zwycięstwie Duda nie miał jednak żadnego – cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych. Na boisku pojawił się jedynie w przegranym 0:1 meczu z Białorusią – na placu gry spędził 11 minut i nie zdołał odwrócić losu spotkania. Występ na Euro 2016, to duża szansa zarówno dla Słowaka, jak i dla Legii. W przypadku dobrego występu Dudy, jego wartość może wzrosnąć. Aby taki scenariusz był jednak możliwy, pomocnik Legii musi odzyskać formę, jaką prezentował jeszcze rok temu. W przeciwnym wypadku jego rola w reprezentacji będzie podobna do dotychczasowej – sporadyczne granie ogonów.

Przed ostatnią serią grupowych meczów eliminacyjnych Węgrzy jeszcze po cichu liczyli na bezpośredni awans na Euro. Jednak ich ewentualna promocja była również uzależniona od wyników meczów Rumunii. W pierwszym meczu Madziarzy mierzyli się ze słabeuszem grupy F – Wyspami Owczymi. Po pierwszej połowie ich sytuacja była dramatyczna. Przegrywali z amatorami 0:1. Jednak w drugiej połowie zdołali odwrócić los spotkania i po dwóch bramkach Daniela Bode wygrali 2:1. Przy bramkach zawodnika Ferencvarosu Budapeszt asystowali piłkarze z naszej rodzimej ligi – najpierw podawał Kadar, drugi gol padł po dograniu Nikolicia. W ostatnim grupowym meczu Madziarzy mierzyli się z przegrywającą wszystko, jak leci, reprezentacją Grecji. W spotkaniu w Pireusie zagrało trzech piłkarzy, którzy na co dzień występują w ekstraklasie. Od początku meczu zagrali lechici, czyli Lovrencsics oraz Kadar. Natomiast w 62. minucie na placu gry pojawił się Nikolić, który zmienił pomocnika Lecha. Wiara Węgrów w awans nie była chyba jednak zbyt duża, ponieważ dali się pokonać Helladzie 4:3. Zdobywcą jednej z bramek dla reprezentacji Węgier był Lovrencsics. Nawet gdyby Madziarzy swój mecz wygrali i tak nie zajęliby drugiego miejsca w grupie, bowiem Rumuni w swoim ostatnim spotkaniu zdobyli trzy punkty i to oni jadą na Euro.

Bośniacy trzecie miejsce w grupie zapewnili sobie ogrywając Walię 2:0 oraz Cypr 3:2. Zwycięstwa swoich kolegów z ławki rezerwowych oglądali Burić oraz Vranjes. Baraże Bośni i Hercegowiny, ale przede wszystkim reprezentacji Węgier, to nie jest najlepsza wiadomość dla Lecha i Legii. Ze względu na termin ich rozgrywania trenerzy dwóch najlepszych polskich zespołów nie będą mieli do dyspozycji pięciu swoich zawodników (Lech – trzech, Legia – dwóch) w rewanżowych meczach ćwierćfinału Pucharu Polski.

Finowie, którzy ostatecznie zajęli czwarte miejsce w grupie F, w swoim przedostatnim meczu zremisowali z Rumunią 1:1. Ich ostatnie eliminacyjne spotkanie zakończyło się takim samym wynikiem – piłkarze z Finlandii zdobyli jeden punkt w meczu z Irlandią Północną. Gol na 1:1 w tym spotkaniu to dzieło dwóch lechitów – podawał Hamalainen, strzelał Arajuuri (akcja bramkowa od 3:09).

Warto również odnotować pierwszy od maja występ w reprezentacji Trickovskiego. Selekcjonerowi reprezentacji Macedonii nie umknął jego transfer oraz pierwsze sporadyczne występy w barwach Legii i postanowił dać mu szansę w meczu z Białorusią. Skrzydłowy rozegrał pełne 90 minut, a mecz zakończył się remisem 0:0.

CRACOVIA KRAKÓW
Deniss Rakels (Łotwa) – 90 minut i asysta z Islandią (2:2) oraz 90 minut z Kazachstanem (0:1)

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK
Konstantin Vassiliev (Estonia) – 90 minut z Anglią (0:2) i Szwajcarią (0:1)
Fedor Cernych (Litwa) – 69 minut ze Słowenią (1:1) oraz 90 minut z Anglią (0:3)
Igors Tarasovs (Łotwa) – 78 minut z Islandią (2:2) oraz na ławce z Kazachstanem (0:1)

KORONA KIELCE
Vladislavs Gabovs (Łotwa) – 90 minut z Islandią (2:2) i Kazachstanem (0:1)
Aleksandrs Fertovs (Łotwa) – na ławce z Islandią (2:2) i Kazachstanem (0:1)

LECH POZNAŃ
Paulus Arajuuri (Finlandia) – 13 minut z Rumunią (1:1) oraz 12 minut i gol z Irlandią Płn.(1:1)
Kasper Hamalainen (Finlandia) – 62 minut z Rumunią (1:1) oraz 90 minut i asysta z Irlandią Płn.(1:1)
Jasmin Burić (Bośnia i Hercegowina) – na ławce z Walią (2:0) i Cyprem (3:2)
Kebba Ceesay (Gambia) – 90 minut z Nambią (1:2)
Gergo Lovrencsics (Węgry) – na ławce z Wyspami Owczymi (2:1) oraz 61 minut i gol z Grecją (3:4)
Tomas Kadar (Węgry) – 90 minut i asysta z Wyspami Owczymi (2:1) i Grecją (3:4)

LECHIA GDAŃSK
Rudinilson (Gwinea Bissau) – na ławce z Liberią (1:1)

LEGIA WARSZAWA
Ondrej Duda (Słowacja) – 11 minut z Białorusią (0:1) oraz na ławce z Luksemburgiem (4:2)
Nemanja Nikolić (Węgry) – 75 minut i asysta z Wyspami Owczymi (2:1) oraz 29 minut z Grecją (3:4)
Ivan Trickovski (Macedonia) – na ławce z Ukrainą (1:2) oraz 90 minut z Białorusią (0:0)
Stojan Vranjes (Bośnia i Hercegowina) – na ławce z Walią (2:0) i Cyprem (3:2)

PODBESKIDZIE BIELSKO-BIAŁA
Emilijus Zubas (Litwa) – 90 minut ze Słowenią (1:1) oraz na ławce z Anglią (0:3)

WISŁA KRAKÓW
Richard Guzmics (Węgry) – 90 minut z Wyspami Owczymi (2:1) oraz na ławce z Grecją (3:4)
Wilde Donald Guerrier (Haiti) – nie wystąpił przeciwko Salwadorowi (3:1) z powodu kontuzji