Przyszłość mistrzostw świata i klubowych mistrzostw świata


Plany na temat zmian w tych międzynarodowych rozgrywkach. Co na ten temat wiadomo?

12 czerwca 2019 Przyszłość mistrzostw świata i klubowych mistrzostw świata

Początkowo było wiele głosów o rzekomym powiększeniu z 32 do 48 drużyn na mistrzostwach świata. Podczas posiedzenia FIFA w Miami wyrażono chęć zwiększenia miejsc na MŚ w Katarze. Warunkiem było dodanie co najmniej jednego kraju jako współgospodarza. Jaki jest ostateczny werdykt?


Udostępnij na Udostępnij na

Klamka zapadła. Czas na zmianę pod tytułem „Mistrzostwa Świata”. Dodatkowo jednych rozgrywek już nie będziemy oglądać. A może to i dobrze ?  I dla kogo? Zapraszamy serdecznie na podsumowanie bieżących informacji.

Odrzucenie pomysłu

W ostatnim czasie  FIFA w oficjalnym oświadczeniu na swojej stronie stwierdziła: – FIFA i Katar wspólnie zbadały wszystkie możliwości zwiększenia liczby uczestniczących drużyn z 32 do 48 drużyn, angażując sąsiednie kraje na Mistrzostwa Świata FIFA w Katarze 2022. Po dokładnym i wszechstronnym procesie konsultacji z udziałem wszystkich zainteresowanych stron stwierdzono, że w obecnych okolicznościach takiej propozycji nie można zaakceptować.

Dla FIFY jest to zbyt zaawansowany etap przygotowań oraz ciągłe planowanie i przedłużanie decyzji mogłoby źle poskutkować. Katar nie ma najlepszych relacji z bliskimi państwami. Możliwe, że to  również wpłynęło na brak wspólnej organizacji MŚ 2022.  Poza tym jakiś czas temu FIFA zdecydowała że, 48 reprezentacji wystąpi na MŚ 2026. Gospodarzami kolejnego turnieju będą Kanada, Meksyk oraz Stany Zjednoczone. W głosowaniu na kandydata gospodarza MŚ 2026 uczestniczyło również Maroko.

Głosy sprzeciwu

Przeciwko powiększeniu uczestników na MŚ było Europejskie Stowarzyszenie Klubów (ECA). Argumentem przeciw było stwierdzenie o zbyt dużej ilości meczów rozgrywanych przez piłkarzy. W 2016 roku obecny trener Manchesteru City, Pepe Guardiola, również wypowiedział się na ten temat zwiększania liczby uczestników w następujących słowach:

Zajedziemy piłkarzy. Szukamy jakości, a zapominamy o natężeniu meczów, więc piłkarze nie odpoczywają i grają pod dużą presją. Jest coraz więcej meczów, coraz więcej rywalizacji z coraz wyższą intensywnością. Tydzień po zakończeniu sezonu są mistrzostwa, a trzy tygodnie po nich przygotowania do nowego sezonu i jedziemy do Chiny, Stanów Zjednoczonych czy Australii. Gramy z Milanem, Juventusem czy Realem i musimy wygrać, bo tego oczekują ludzie. Powinniśmy chronić piłkarzy, a tego nie robimy. Zbyt dużo oczekujemy od współczesnych zawodników.

Kolejnym przeciwnikiem powiększenia się liczby reprezentacji był szef Europejskiej Zawodowej Ligi Piłkarskiej (EPFL). Następującymi słowami wypowiedział się na ten temat Lars-Christer Olsson: – Czas zacząć myśleć o piłkarzach. Oni też potrzebują odpoczynku. O tym, jak ma być organizowany futbol, nie powinny decydować tylko pieniądze.

Mój pierwszy raz

Na mistrzostwach świata w 2022 organizowanych w Katarze zobaczymy 32 drużyny. Jest to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie. Rozgrywki rozpoczynają się 21 listopada, a kończą się 18 grudnia 2022 roku. Mistrzostwa zazwyczaj są w czerwcu i lipcu . Natomiast wysoka temperatura w Katarze przyczyniła się do rozgrywania turnieju wczesną zimą. Mecze będą rozgrywane na siedmiu arenach, które są specjalnie na tę imprezę tworzone od podstaw.

Niektóre stadiony są jeszcze w budowie. Jednym z nich jest Lusail Stadium, którego koszt wyniesie ok. 770 mln. Stadion jest rozpisany prawie idealnie na planie koła będzie największym w Katarze i na Bliskim Wschodzie z maksymalną pojemnością przekraczającą 80 tysięcy miejsc. Praca nad tą budową  przypuszczalnie ma się zakończyć w 2020 roku.

Zmiana KMŚ

Nastąpi zmiana pod względem ilości uczestników na klubowych mistrzostwach świata. Reforma zakłada, że do turnieju na nowych zasadach przystąpią 24 zespoły. W czerwcu oraz lipcu 2021 odbędzie się pierwszy taki turniej, w którym rozgrywki zostaną poszerzone o więcej drużyn. Aktualnie bierze w w nich udział 7 drużyn z sześciu międzynarodowych konfederacji.

Prezydent FIFA w takich słowach wypowiedział się o tym pomyśle: – Od teraz świat zobaczy prawdziwe klubowe mistrzostwa świata, w których najlepsze kluby będą rywalizowały o koronę. Chcemy mieć ekscytującę i prestiżowe rozgrywki, dlatego jestem bardzo, bardzo szczęśliwy, że podjęliśmy taką decyzję. Przemiana rozgrywek wiąże się z zastąpieniem Pucharu Konfederacji klubowymi mistrzostwami świata.

Od 2021 będą się odbywały co cztery lata. Najprawdopodobniej osiem zespołów ma pochodzić z Europy, sześć z Ameryki Południowej po trzy z Afryki, Azji oraz Ameryki Północnej. Ostatnią ekipą uzupełniającą rozgrywki jest drużyna z Oceanii. Będzie osiem grup , po trzy zespoły a zwycięzca każdej awansuje do kolejnej fazy. Real Madryt jest obecnym zwycięzcą klubowych mistrzostw świata i triumfował cztery razy. Nie wiadomo jeszcze kiedy się odbędą następne klubowe mistrzostwa świata, ale można domyślać się, że będą one trwały od grudnia do stycznia, ponieważ ostanie rozgrywki rozpoczęły się 12 grudnia. Liverpool, Al Sadd, Monterrey  i Hienghene Sport są zespołami, które dostały się na turniej. Drużynę z Afryki poznamy najprawdopodobniej po zakończeniu Pucharu Narodów Afryki. Rozstrzygnie się to między Esperance Tunis i Wydad Casablanca, które będą powtarzały swój mecz o awans. Uczestników Ameryki Południowej poznamy w listopadzie. Państwem organizowanego turnieju jest Katar.

https://twitter.com/mariusz_sapela/status/1076543967108517890

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze